Polskie spółki, które wypłacają należności swoim zagranicznym kontrahentom, muszą w określonych sytuacjach jako płatnicy pobrać podatek u źródła według stawek 19 lub 20 proc. By móc zastosować niższą stawkę wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo nie pobrać w ogóle podatku zgodnie z umową, polski płatnik musi posiadać certyfikat rezydencji zagranicznego kontrahenta. Jednak w praktyce jest z tym szereg kłopotów.

 

Czy dyrektywa FASTER rozwiąże problem

Jak wskazuje dr Izabela Andrzejewska-Czernek, radca prawny, koordynator IFA YIN Polska, podstawowy problem wynika z faktu, że certyfikaty rezydencji wydawane przez poszczególne państwa różnią się od siebie, przez co nie zawsze są akceptowane przez polskie organy podatkowe. Nie istnieje żaden międzynarodowy jednolity wzór certyfikatu, a każde państwo stosuje własne przepisy co do treści, formy oraz trybu wydawania tych dokumentów. Polski płatnik nie ma więc wpływu na treść otrzymanego certyfikatu. Co więcej, dokument ten nie musi być nawet zatytułowany "certyfikat rezydencji". 

- Rozwiązanie tych problemów jest w tzw. dyrektywa FASTER. Wprowadza ona jednolity wzór certyfikatu rezydencji i jednolity sposób i terminy jego wydawania i obowiązywania w całej Unii Europejskiej, co znacznie uprości rozliczenie podatku u źródła. Jednak po pierwsze, trzeba będzie na to rozwiązanie poczekać kilka lat. A po drugie, problemem nadal mogą być rozliczenia z państwami spoza UE - mówi dr Izabela Andrzejewska-Czernek. - mówi dr Izabela Andrzejewska-Czernek.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto