Wyniki wyborów: Sejm dla PiS, Senat dla opozycji

Administracja publiczna

Ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych dają wyraźne zwycięstwo w Sejmie Prawu i Sprawiedliwości - 235 mandatów. Natomiast w Senacie większość uzyskała opozycja. Rozkład mandatów będzie 51 - 49 na korzyść bloków opozycyjnych i grupy kandydatów niezależnych.

14.10.2019

Prawnicy: Przed litygacją strategiczną nowe wyzwania - także obrona praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Polska rzeczywistość wymaga zmian w podejściu do litygacji strategicznej. Aby była skuteczna, musi uwzględniać, że w zakresie ochrony praw człowieka, systemowym problemem stała się rozbieżność pomiędzy tekstem normatywnym a stosowanym standardem - wskazywali eksperci podczas konferencji podsumowującej 15-lecie Programu Spraw Precedensowych.

14.10.2019

Mariusz Golecki  został nowym Rzecznikiem Finansowym

Finanse

W piątek 11 października zakończyła się kadencja Aleksandry Wiktorow. Już 12 października funkcję Rzecznika Finansowego objął Mariusz Golecki, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Za największe wyzwanie uważa wspomaganie klientów w sporach z bankami oraz monitorowanie nowoczesnych usług finansowych np. rynku kryptowalut.

14.10.2019

Samorząd: Przepisy zwalniające doradców z tajemnicy są sprzeczne z Konstytucją

Ordynacja Doradca podatkowy

Krajowa Rada Doradców Podatkowych staje w obronie tajemnicy zawodowej. Samorząd sprzeciwia się niekonstytucyjnym przepisom, które zagrażają ochronie tajemnicy. Doradcy zapowiadają działania prawne, które mają zmierzać do usunięcia wadliwych, sprzecznych z ustawą zasadniczą, przepisów.

14.10.2019

Rumuńska specjalistka od walki z korupcją szefową unijnej prokuratury

Prawo karne Prokuratura Prawo europejskie

Laura Codruta Kovesi, była szefowa rumuńskiej agencji ds. walki z korupcją (DNA), zostanie pierwszym prokuratorem europejskim. Zgodzili się na to w poniedziałek przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE, co otwiera to drogę do jej powołania przez Parlament Europejski.

14.10.2019

Można już zgłaszać udział w III Forum Pracowników Socjalnych

Pomoc społeczna

W tym roku organizatorzy zapraszają nie tylko pracowników socjalnych, ale wszystkich, którym bliska jest tematyka współpracy w obszarze pomocy społecznej. Wśród tematów wiodących będzie współpraca różnych zawodów pomocowych i dbanie o prawa pracownicze. Trwa rejestracja na Forum.

14.10.2019

RPO: Nauczycielom należy się szacunek i wdzięczność

Kadry w oświacie

Nauczycielom przede wszystkim należy się nasz szacunek i wdzięczność. Wykonują wspaniały zawód, dający wiele satysfakcji, ale jednocześnie niezwykle trudny i odpowiedzialny, wymagający poświęcenia - pisze RPO w wystąpieniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

14.10.2019

Rzecznika dyscyplinarnego nikt nie skontroluje - brak przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny może odpowiadać za przewinienia tak jak sędzia, nie ma jednak przepisów, które by wprost określały kto miałby podejmować i prowadzić postępowanie w odniesieniu bezpośrednim do jego funkcji. To samo dotyczy jego zastępców - wskazują prawnicy.

14.10.2019

Mieszkanie i dojazd do pracy na zleceniu z dodatkowym podatkiem

PIT Prawo pracy

Ponoszone przez zleceniodawcę koszty zakwaterowania i dowozu zleceniobiorców do miejsca pracy powinny być doliczone do ich wynagrodzenia i opodatkowane. Podlegają PIT jak przychody z nieodpłatnych świadczeń. Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku NSA. Zdaniem ekspertów, stanowisko sądu jest dyskusyjne.

14.10.2019

ZUS stawia na elektronizację - rzadziej będziemy odwiedzać jego sale obsługi

HR

Wprowadzenie w pełni elektronicznego systemu wnioskowania o świadczenia oraz ułatwienia w zgłaszaniu do ubezpieczenia pracowników - takie zmiany zapowiada w rozmowie z Prawo.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zakład chce też wprowadzić system powiadamiania sms-em lub mailem o stanie realizacji spraw.

14.10.2019

Sprawy franków raczej nie zatopią polskich banków

Rachunkowość Finanse Kredyty frankowe

Biegli rewidenci analizują skutki wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych. Banki zaczęły natomiast tworzyć odpowiednie rezerwy. Przepisy nie wymagają, aby odpisy na szacowane skutki zmian umów księgować jednorazowo. Upadłość banków wydaje się więc mało prawdopodobna. Audytorzy muszą jednak spojrzeć na cały sektor ze szczególną uwagą.

14.10.2019

Komisje wyborcze liczą głosy - będzie 7 dni na protesty

Wybory

Oficjalne wyniki niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu będą znane prawdopodobnie we wtorek. Dopiero po ich ogłoszeniu przyjdzie czas na ewentualne protesty wyborcze. Zgłaszający muszą dowieść, że doszło do naruszeń prawa wyborczego mogących mieć wpływ na wynik wyborów. Zazwyczaj go nie mają.

14.10.2019

Dziś dzień edukacji narodowej

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W poniedziałek przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

14.10.2019

Centralny rejestr nie ułatwi walki z praniem pieniędzy

Finanse RODO Compliance Prawo europejskie

W niedzielę 13 października wchodzą w życie przepisy powołujące Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Dla spółek oznacza to nowe obowiązki. Dla firm, które muszą ustalać, kto stoi za transakcją, powinien stać się dobrym źródłem informacji. Tak jednak nie będzie, bo dane podane przez spółki nie będą weryfikowane.

12.10.2019

Podwyżki od stycznia dla ratowników medycznych i klauzula opt out

Zawody medyczne

Od stycznia 2020 r. ratownicy medyczni otrzymają czwartą transzę podwyżki w wysokości 400 złotych brutto brutto, mają mieć także wprowadzoną klauzulę opt out - to efekt porozumienia zawartego między resortem zdrowia z przedstawicielami środowiska ratowników medycznych.

12.10.2019