Znamy samorządy i grupy mieszkańców nominowane do nagrody Super Samorząd 2019

Samorząd terytorialny

Super samorządy 2019 zajmują się wdrażaniem polityki senioralnej, walką ze smogiem, zmianą zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego czy poprawą warunków życia zwierząt w miejskim schronisku. Te i inne działania realizowane przez grupy i organizacje mają szansę na tegoroczną nagrodę Super Samorząd.

15.05.2019

Projekt kodeksu karnego ekspresowo do dalszych prac w komisji

Wymiar sprawiedliwości

Projekt zakłada m.in. zaostrzenie kar za pedofilię, ale też wprowadza dożywocie bezwzględne i wyższe kary dla nieletnich. Sejm zdecydował właśnie, że trafi do dalszych prac w komisji ustawodawczej. Rząd przyjął go we wtorek.

15.05.2019

KNF wyznacza kuratora dla Idea Banku

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego powołała kuratora dla Idea Banku. Ma on doprowadzić do poprawy sytuacji banku w związku z powstaniem zagrożenia dla interesów posiadaczy rachunków bankowych.

15.05.2019

Wiceminister zachęca sędziów do korzystania z mediacji

Wymiar sprawiedliwości

Zwiększenie powszechnego stosowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w tym mediacji, to jeden z priorytetowych celów Ministerstwa Sprawiedliwości - zadeklarował w środę podsekretarz stanu w tym resorcie Łukasz Piebiak. I podał dane o liczbie takich postępowań w poszczególnych sądach.

15.05.2019

RPO: Wypowiedzi małopolskiej kurator pełne pogardy dla nauczycieli

Nauczyciele wzywają do tego, by zrobić krzywdę uczniom - mówiła w kwietniu podczas strajku nauczycieli małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, komentując wiadomości niektórych pedagogów. Podkreślała, że nie są godni tego zawodu. Według rzecznika praw obywatelskich takie słowa urzędnika państwowego wzbudzają niechęć i pogardę do całej grupy zawodowej.

15.05.2019

Nauczyciel z wyższym wynagrodzeniem, ale bez możliwości strajku

Kadry w oświacie

W ministerstwie przedsiębiorczości pojawił się pomysł, by nauczyciele zostali członkami korpusu służby cywilnej. Zyskaliby prawo do dodatków, zachowując wiele posiadanych uprawnień. Nie mogliby natomiast strajkować i zmieniłyby się kryteria naboru.

15.05.2019

Wciąż potrzeba programistów

Automatyk, technik mechatronik czy technik programista – to wybrane zawody, na które, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. Każdego roku ministerstwo będzie publikowało prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.

15.05.2019

Samorządy chcą rozmawiać z premierem o obniżkach podatków

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządy boją się drastycznego spadku wpływów z podatków, jeśli rząd zrealizuje swoje plany zmniejszenia obciążeń finansowych mieszkańców. To obniży dochody samorządów realizujących większość zadań publicznych, więc korporacje samorządowe są zaniepokojone i proszą premiera o spotkanie w tej sprawie.

15.05.2019

Prawo podatkowe w procesie ciągłych zmian

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Opodatkowanie gospodarki cyfrowej, przyszłość poboru podatku w ekonomii współdzielenia, uszczelnianie systemu poboru VAT, zwalczanie uchylania się od opodatkowania – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone na przyszłotygodniowej, międzynarodowej konferencji podatkowej w Warszawie.

15.05.2019

Polska tłumaczy się przed TSUE z nieprzyjęcia uchodźców

Administracja publiczna

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrywał w środę na połączonym posiedzeniu sprawy, jakie Komisja Europejska wytoczyła Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców w ramach unijnego rozdzielnika. Zdaniem przedstawicieli tych państw, miały one prawo tak postąpić.

15.05.2019

NIK: Restrykcyjna ustawa zahamowała obrót ziemią

Prawo cywilne Budownictwo

Zmiany w przepisach o obrocie gruntami rolnymi spowodowały zmniejszenie liczby transakcji sprzedaży, zahamowały tempo wzrostu cen ziemi oraz doprowadziły do obniżenia wysokości czynszu dzierżawnego gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - wynika z raportu NIK. Według jego autorów czekająca na podpis prezydenta nowelizacja może odwrócić te trendy.

15.05.2019

Kierowcy nie zapłacą dodatkowo za wsparcie przewozów autobusowych

Samorząd terytorialny

Finansowanie funduszu przewozów autobusowych nie odbędzie się kosztem kierowców ani Krajowego funduszu drogowego i Funduszu kolejowego – zapowiedział w środę w Sejmie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zmniejszą się wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego.

15.05.2019

Wyzwania dla szpitali: Braki kadry medycznej i informatyzacja bez pieniędzy

Opieka zdrowotna

Obowiązkowe wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, braki kadry medycznej, za niskie finansowanie ochrony zdrowia i ogromne oczekiwania dotyczące podwyżek kolejnych grup zawodowych - to największe wyzwania w ochronie zdrowia, o których jutro będą rozmawiać uczestnicy VII Regionalnej Konferencji Polskiej Federacji Szpitali w Zamościu.

15.05.2019

Po filmie o pedofilii w Kościele ekspresowe zmiany w prawie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

We wtorek rząd przyjął projekt dużej nowelizacji Kodeksu karnego, która zakłada zaostrzenie kar za pedofilię, ale także m.in. w przypadku poważnych przestępstw gospodarczych. Tego samego dnia projekt trafił do Sejmu i jeszcze w środę rozpoczną się prace parlamentarne nad nim.

15.05.2019

Statystyki NFZ dotyczące świadczeń dostępne online

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach projektu: „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja” udostępnia dane statyczne dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej. Dzięki temu online będą dostępne m.in.: statystyki Jednorodnych Grup Pacjentów, dane dotyczące wykonanych świadczeń radioterapii czy badań wysokospecjalistycznych.

15.05.2019

TSUE: Potrzebny system umożliwiający pomiar dobowego czasu pracy

Rynek Prawo pracy

Państwa członkowskie powinny zobowiązać pracodawców do wdrożenia systemu umożliwiającego pomiar dobowego czasu pracy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według Trybunału bez tego systemu często nie można określić w sposób obiektywny m.in. liczby przepracowanych godzin nadliczbowych, co nadmiernie utrudnia dochodzenie przez pracowników poszanowania przyznanych im praw.

15.05.2019