ZNP: Nie będziemy uczestniczyć w edukacyjnym "okrągłym stole"

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Konsekwentnie podtrzymujemy decyzję, że nie będziemy brać udziału w obradach okrągłego stołu – powiedział w czwartek Sławomir Broniarz w reakcji na zamieszczoną przez wicemarszałek Sejmu Beatę Mazurek na Twitterze informację o tym, że zaproszenie do okrągłego stołu ds. oświaty dla związków zawodowych jest aktualne.

02.05.2019

Morawiecki: 150 mld euro znika w rajach podatkowych

CIT VAT

Raje podatkowe pozbawiają co najmniej 150 mld euro większość krajów członkowskich Unii Europejskiej - twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem podobne rozmiary ma w UE luka podatkowa w VAT.

02.05.2019

Nastolatka usunięta z rejestru pedofilów - po interwencji RPO

Wymiar sprawiedliwości

Dziewczyna wymieniała się z młodszym kolegą sms-ami o treści seksualnej. Sąd udzielił jej jedynie upomnienia ale mimo to 16-latka została wpisana do rejestru pedofilów. RPO ocenił, że to łamanie praw dziecka i konstytucji. Przypomniał, że w rejestrze dziewczyna figurowałaby do 28. roku życia, co - jak wskazał - miałoby wpływ na całą jej przyszłość.

02.05.2019

Ośrodek w Gostyninie przepełniony, będzie kolejna placówka

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Zdrowia informuje, że budowa "docelowego" Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie była już planowana podczas prac nad przepisami dotyczącymi osób, które po odbyciu kary nadal stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności seksualnych innych. Jak uzasadnia, ma to związek ze stale zwiększającą się liczbą osób umieszczanych w obecnej placówce.

02.05.2019

Rzecznik TSUE: Airbnb to nie pośrednik nieruchomości

Nowe technologie

Platforma, która umożliwia kontakt poszukującym noclegu z tymi, którzy mogą go zaoferować nie ma nic wspólnego z pośrednictwem nieruchomościami. To usługa społeczeństwa informacyjnego. Tak uznał Maciej Szpunar, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

02.05.2019

Adwokat: Tylko legalna alternatywa ograniczy nieformalne adopcje

Wymiar sprawiedliwości

Adopcje muszą się odbywać pod wnikliwym nadzorem państwa, które ma szczególny obowiązek troszczyć się o dobro dzieci. Te nieformalne stanowią ogromne niebezpieczeństwo - nie tylko dla dzieci, ale także dla ich potencjalnych rodziców, którzy o nie zabiegają. Mimo swoich intencji mogą paść ofiarą nadużyć - mówi serwisowi Prawo.pl. adwokat Piotr Kaszewiak.

02.05.2019

Informacje publiczne wciąż blokowane

Administracja publiczna

Niepełne odpowiedzi, trudne do odczytania skany dokumentów, odmowa dostępu do danych, które inny podmiot udostępnił, brak znajomości procedur przez urzędy – tak według Watchdog Polska wygląda realizacja prawa do informacji. Oporne są szpitale, policja, przedszkola i parafie, ale nie jest łatwo także z ministerstwami.

02.05.2019

Przedszkola i szkoły proszą ZUS o przełożenie terminów płatności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finansowanie oświaty

Pustki w samorządowych budżetach - to najczęstsza przyczyna tego, że placówki oświatowe występują pod koniec roku do ZUS o przełożenie terminu płatności składek. Zakład idzie im zwykle na rękę, podobnie jak przedsiębiorcom zalegającym z opłacaniem składek i rozkłada im dług na raty.

02.05.2019

Nowe mierniki mają zwiększyć skuteczność kontroli podatkowych

Ordynacja

W tym roku zmieniony został miernik efektywności kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Zamiast pojęcia „dodatkowe wpływy budżetowe”, mamy „kontrole pozytywne”. Zdaniem Ministerstwa Finansów, ma to pomóc badać skuteczność działania skarbówki. Tymczasem doradcy podatkowi sceptycznie patrzą na te zmiany.

02.05.2019

Wniosek o dofinansowanie pracowni przyrodniczych do 14 czerwca

Zarządzanie oświatą

Trwa program wsparcia finansowego wyposażenia szkół w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych (biologia, geografia, chemia i fizyka). Środki pochodzą z rezerwy 0,4% części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2019. Program dofinansowania został zaplanowany na 4 lata i trwa od 2018 roku.

02.05.2019

Gowin: W konstytucji są luki, które trzeba uregulować

Wydarzenia

Nie tylko relacje Polski z Unią Europejską powinny być jednoznacznie dookreślona w konstytucji, ale także rozdział kompetencji między premierem a prezydentem. Tak uważa wicepremier Jarosław Gowin. W piątek 3 maja przedstawi swoją propozycję zmian.

01.05.2019

Sąd Najwyższy zajmie się immunitetem sędziego Łączewskiego

Wymiar sprawiedliwości

Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych skierował do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania o uchylenie immunitetu sędziego Wojciecha Łączewskiego.

01.05.2019

Za podpisanie sprawozdania po terminie grozi więzienie

Spółki

Grzywna do 3 tysięcy złotych, a nawet kara pozbawienia wolności, może grozić za niesporządzenie w terminie sprawozdania finansowego, w tym jego niepodpisanie. Ministerstwo Finansów nie odstąpi od karania, ale każdy taki przypadek będzie analizować indywidualnie. Skutki sfałszowania daty w podpisie kwalifikowanym - aby "dochować" terminu, który minął 31 marca - mogą być fatalne.

01.05.2019

Unijny VAT w Polsce ma 15 lat

VAT Podatki międzynarodowe

Od 1 maja 2004 roku dyrektywy VAT były zmieniane 35 razy. Polska ustawa o VAT przeszła w tym czasie 60 nowelizacji. Skarbówka wydała ponad 160 tys. interpretacji indywidualnych w sprawie VAT. Naczelny Sąd Administracyjny podjął 60 uchwał. Takie dane wynikają z Kroniki 15 lat unijnego VAT w Polsce.

01.05.2019

Mija 15 lat w Unii: Zyskaliśmy pieniądze, ale i nadprodukcję prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek

Nowe, sprawne instrumenty prawne, przyspieszenie gospodarcze, transgraniczna opieka medyczna, większe poczucie bezpieczeństwa i obywatelskości - to główne plusy przynależności do Unii Europejskiej. Minusami członkostwa jest zbyt wiele szczegółowych przepisów, biurokracja i nadmierny deficyt.

01.05.2019

Szkolenie z bhp dla cudzoziemca w języku, który zna

Prawo pracy BHP

Pracodawca zatrudniając cudzoziemca nieznającego języka polskiego, powinien zapewnić możliwość komunikacji z nim nie tylko na czas dopełnienia formalności związanych z zatrudnieniem, czy też przeszkoleniem z zakresu bhp, ale na cały czas trwania stosunku pracy - twierdzi specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz.

01.05.2019

Samorządy kuszą lekarzy mieszkaniami i stypendiami

Opieka zdrowotna

W Polsce brakuje ok. 30 tys. lekarzy. Samorządy mają różne pomysły, aby przyciągnąć ich do swoich szpitali i przychodni. Jedni kuszą mieszkaniami, inni stypendiami. Najwięcej ofert kierują do młodych rozpoczynających pracę w zawodzie lekarza i pielęgniarki.

01.05.2019

Suto zakrapiany grill nie wszędzie możliwy

Prawo karne

Spotkania przy grillu już dawno stały się symbolem długiego majowego weekendu. A gdzie grill tam często alkohol - i tu zaczyna się problem. Jeżeli imprezy nie urządzamy na prywatnej posesji, oprócz bólu głowy grozi nam mocne uszczuplenie środków na koncie. Miłośników nawet miękkich narkotyków mogą czekać jeszcze surowsze konsekwencje.

01.05.2019

RPO i jego biuro nagrodzeni za walkę o praworządność

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dr Adam Bodnar i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zostali uhonorowani Nagrodą Praworządności (Rule of Law Award) przyznawaną przez World Justice Project, niezależną międzynarodową organizację pozarządowa, działającą na rzecz rządów prawa na świecie. W uzasadnieniu nagrody uznano Bodnara za kluczowego orędownika w tej sprawie.

30.04.2019

Kaczyński: Prawo w UE jest podważane

Wymiar sprawiedliwości

Prawo jest dziś w Unii Europejskiej podważane i w efekcie tracą na tym słabsze kraje - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem w czasach EWG było pod tym względem lepiej, "interesy ścierały się w jakichś ramach, te ramy były tworzone przez prawo europejskie, przez traktaty europejskie, ale mimo wszystko to jakoś funkcjonowało".

30.04.2019