Kibic skazany za „przewóz” racy, którą tylko „przenosił” - RPO wnosi kasację

Wymiar sprawiedliwości

Kibic został ukarany 3 tys. zł grzywny i dwuletnim zakazem wstępu na imprezy sportowe za posiadanie racy. RPO przypomina jednak, że wykroczeniem jest tylko posiadanie materiałów pirotechnicznych podczas przejazdu uczestników imprezy masowej, tymczasem skazany miał racę przy sobie, gdy kibice szli przez miasto. Doszło do rażącego błędu sądu - ocenia i domaga się uchylenia wyroku i uniewinnienia mężczyzny.

08.06.2019

Zarządzanie 4.0, czyli mądry szef słucha, co mówią jego pracownicy

HR

Dialog i partnerstwo to przyszłość zarządzania, sposób na utrzymanie talentów i zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Pracownicy powiedzą czego potrzebują, jeśli tylko dostaną taką możliwość. A ich głos coraz częściej zadziwia szefów, gdy np. okazuje się, że młodzi wolą dostać voucher na fryzjera, niż wpłatę pracodawcy na PPK.

08.06.2019

Ministerstwo Sprawiedliwości: Walka z mową nienawiści nie może wprowadzać cenzury

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy proponują, by mowa nienawiści była okolicznością nadzwyczajnie obostrzającą karę. Również resort sprawiedliwości widzi potrzebę walki z hejterami, ale zaznacza, że nie zamierza iść śladem Zachodu. Minister Łukasz Piebiak wskazuje na przykłady biskupów katolickich skazywanych tam za mowę nienawiści wobec homoseksualistów, bo cytowali z ambony Pismo Święte. Przyznaje jednak, że obecne regulacje nie są wystarczające.

08.06.2019

Nowi ławnicy w SN liczą na poprawę wizerunku sądu

Wymiar sprawiedliwości

Trzy dni po zaprzysiężeniu ławników do Sądu Najwyższego - jeden z nich, czterdziestoletni przedsiębiorca, już zgłosił pierwsze zdanie odrębne przy ocenie skargi nadzwyczajnej. Niestety, w sądach nadal ławnikami są zwykle ludzie starsi i mało aktywni w wyrokowaniu. Młodzi nie mają na to czasu, a 100 zł wynagrodzenia za dzień pracy w sądzie nie rekompensuje im utraconych zarobków.

08.06.2019

Kooperatywa zamiast mieszkania od dewelopera

Budownictwo

Blok wybudują jego przyszli mieszkańcy. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy stwarzającej możliwość działania kooperatyw mieszkaniowych. Dla pewnej grupy osób ma to stanowić alternatywę wobec zakupu mieszkania od dewelopera.

07.06.2019

Projekt nowelizacji w sprawie dopłat do cen energii już w Sejmie

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Do Sejmu wpłynął w piątek projekt ustawy w sprawie określenia m.in. mechanizmu stabilizacji cen i stawek opłat za energię elektryczną. Zamraża on na poziomie z czerwca 2018 r. ceny dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego szpitali, mikro- i małych firm.

07.06.2019

Miasto nie może zawyżać opłat za odholowanie samochodu

Miasta nie mogą ustalać maksymalnych stawek za odholowanie pojazdu w oderwaniu od ponoszonych przez nie kosztów dokonania takiej czynności. NSA potwierdził nieważność uchwały Rady Gdyni ustalającej opłaty na maksymalnym poziomie.

07.06.2019

Najlepsze samorządy dbają o seniorów, zwierzęta i czyste powietrze

Samorząd terytorialny

Wręczono nagrody Super Samorząd 2019. Siedem statuetek trafiło do współpracujących wzorowo władz samorządowych i aktywnych mieszkańców z różnych części kraju, którzy dzięki współdziałaniu, dokonali ważnych zmian dla lokalnej społeczności.

07.06.2019

Sąd oceni decyzję zakazującą Marszu równości w Rzeszowie

Wydany przez prezydenta Rzeszowa zakaz II Marszu Równości narusza Prawo o zgromadzeniach, Konstytucję i Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - uważa rzecznik praw obywatelskich, który zaskarżył decyzję do sądu. Według RPO uczestników Marszu Równości obarczono odpowiedzialnością za potencjalne zachowanie kontrmanifestantów - kontrmanifestacji zgłoszono bowiem 29.

07.06.2019

Będzie definicja hulajnogi i zasady jazdy na niej

Prawo karne Administracja publiczna

Urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h

07.06.2019

NFZ będzie mógł karać placówki medyczne nawet bez kontroli

Finansowanie zdrowia

Kary umowne mogą być nałożone nie tylko w wyniku kontroli, ale również poza kontrolą np. na podstawie postępowania wyjaśniającego czy po rozpatrzeniu skargi. To kolejne przepisy, które dają większe uprawnienia kontrolne Narodowemu Funduszowi Zdrowia, a zmniejszają uprawnienia placówek medycznych.

07.06.2019

Zamiast w mafię lekową, przepisy uderzą w domy opieki i lecznice weterynaryjne

Opieka zdrowotna Farmacja

Domy opieki społecznej, schroniska dla zwierząt, lecznice weterynaryjne czy fundacje prowadzące domy pomocy - nie będą mogły kupić większości leków, zwłaszcza tych sprzedawanych na receptę. To efekt zaostrzonych od 6 czerwca przepisów Prawa farmaceutycznego. Za ich złamanie grozi kara do 5 lat więzienia.

07.06.2019

Finansowanie jest najważniejszym problemem służby zdrowia

Finansowanie zdrowia

Eksperci podkreślają, że bez zmian w systemie finansowania opieki zdrowotnej pogłębiać będzie się przepaść między dobrze funkcjonującymi prywatnym sektorem, a źle działającą publiczną służbą zdrowia. Trudno jednak kopiować obce rozwiązania, gdyż często o ich wprowadzeniu decydowały względy kulturowe. 

07.06.2019

Raport: Polski samorząd nie potrzebuje rewolucji, ale zmiany są wskazane

Samorząd terytorialny

Reforma Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, odebranie wojewodzie kompetencji nadzorczych nad samorządem, utworzenie federacji samorządów czy weto samorządowe – to niektóre propozycje nowego spojrzenia na samorząd zawarte w raporcie Fundacji im. Stefana Batorego

07.06.2019

Sankcji za utrudnianie kontaktów jednak nie będzie? MS poprawia projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Autopoprawkę ma rozpatrzyć w przyszłym tygodniu sejmowa podkomisja. Chodzi o projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która miała wprowadzać kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudnienia kontaktów z dzieckiem. Na tę zmianę czekali i sędziowie i kuratorzy rodzinni

07.06.2019

Wciąż grożą nam podwyżki opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy mogą wiele stracić na braku określenia kryteriów segregacji odpadów, bo resort środowiska nie wydał rozporządzenia w tej sprawie. W efekcie - koszty poniosą mieszkańcy. Samorządy szacują, że procedura nakładania wyższej opłaty może potrwać nawet rok, jeśli wójt uzna, że właściciel nieruchomości nie segreguje śmieci.

07.06.2019

RPO pyta o legalność kasacji prokuratora generalnego w sprawie adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Są wątpliwości, czy kasacja Prokuratora Generalnego kwestionująca umorzenie postępowania dyscyplinarnego w sprawie adwokatów Romana Giertycha i Jacka Dubois nie jest sprzeczna z normami prawa - uważa rzecznik praw obywatelskich. Dr Adam Bodnar zareagował w ten sposób na złożenie kasacji od decyzji adwokackiego sądu dyscyplinarnego

06.06.2019

Unijne przepisy o przewoźnikach drogowych mogą trafić do TSUE

Prawo gospodarcze

Coraz bardziej realne jest, że unijne regulacje w sprawie przewoźników drogowych zostaną zaskarżone do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak stwierdził, Polska i inne kraje UE, które są przeciwne przyjęciu tej regulacji, będą starały się ją zablokować.

06.06.2019

Resort inwestycji szykuje rewolucję w planowaniu przestrzennym

Budownictwo

Organizacje społeczne dostały do prekonsultacji projekt nowego Prawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przewiduje on likwidację warunków zabudowy, wprowadzenie decyzji lokalizacyjnych, dwóch rodzajów planów oraz standardów urbanistycznych.

06.06.2019