Rozporządzenie zostało opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw. 

To jedna ze spraw, która budziła ostatnio wśród kuratorów duże emocje. Na początku tygodnia pojawiła się informacja o tym, że premier Mateusz Morawiecki skierował rozporządzenie do Centrum Analiz Strategicznych z pytaniem czy nie jest kontrowersyjne ze względu na końcówkę roku, koronawirus i zamrożone w 2021 r. podwyżki , a Centrum odpowiedziało, że tak. 

O sytuacji zaalarmował Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych. - Jest to skandaliczne, że rozporządzenie nie zostało podpisane. Nasza podwyżka miała być efektem porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości wypracowanego w lipcu 2019 roku, po protestach pracowników wymiaru sprawiedliwości. Poza kuratorami sądowymi, wobec wszystkich grup wymiaru sprawiedliwości porozumienie zostało zrealizowane - mówiła w rozmowie z Prawo.pl Aleksandra Szewera–Nalewajek, szefowa związku. 

Czytaj w LEX: Wynagrodzenie kuratorów sądowych >

W sprawie zgodnie interweniowały także pozostałe związki i Krajowa Rada Kuratorów. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury zwróciła się z prośbą o pilną interwencję do prezydenta Andrzeja Dudy. 

Czytaj: Premier wstrzymuje podwyżki dla kuratorów - związki zaniepokojone>>

- Przedmiotowy projekt stanowi realizację zawartego 4 lipca 2019 r. porozumienia Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego z Przedstawicielami Sztabu Protestacyjnego Miasteczka Pracowników Sądów i Prokuratury w sprawie wzrostu płac dla pracowników sądów i prokuratury i obejmuje wzrost wynagrodzeń tych grup zawodowych w roku bieżącym. Podkreślenia wymaga fakt, że środki potrzebne na ten cel są w pełni zabezpieczone w tegorocznym budżecie sądów powszechnych. Zgodnie z Protokołem ustaleń nr 25/2020 posiedzenia Rady Ministrów w dniu 13 października 2020 r. (RM-000-25-20) projekt Rozporządzenia został przyjęty z trybie obiegowym i skierowany do podpisu przez Prezesa Rady Ministrów. Od tego momentu upłynęły trzy tygodnie, a projekt nadal nie jest podpisany. Czas na zakończenie procedowania i wypłacenie zaległych zobowiązań wobec kuratorów się kończy - wskazywano. 

Czytaj w LEX: Czy kuratorowi zawodowemu przysługuje dzień wolny za pracę w święto?  >

 

Podpis konieczny do 30 listopada

Związki zwracały przy tym uwagę, że czasu jest coraz mniej. Zgodnie z par. 3 czekające na podpis rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. To z kolei oznacza, że musi zostać ogłoszone do dnia 30 listopada, aby wejść w życie jeszcze w 2020 r.

- Do tej pory wzrosła nam jedynie kwota bazowa - od 140 do 290 zł brutto, w zależności od stanowiska. Nie wzrosły natomiast mnożniki - co zakładało to rozporządzenie. Przypominam, zgodnie z rozporządzeniem nasze pensje miały wzrosnąć o ok. 900 zł na etat. Niezrozumiałym i niedopuszczalnym jest dyskryminowanie naszej grupy zawodowej w stosunku do pozostałych grup z wymiaru sprawiedliwości. Kuratorzy sądowi wciąż pracują w terenie, narażając swoje życie i zdrowie - mówił portalowi Szewera-Nalewajek. 

Petycję do premiera Mateusza Morawieckiego podpisywali  także kuratorzy z całego kraju. Wskazano w niej, że rząd miał pół roku na przygotowanie dokumentu. 

Czytaj: Kuratorzy "w terenie" zużywają i buty, i... zdrowie>>

- Realną pracę niestety rozpoczęto dopiero w sierpniu 2020 r., to jest po pół roku od dnia w którym dokument miał realnie obowiązywać. Rozporządzenie przeszło całą drogę legislacji, w tym również opinię na temat skutków finansowych dla budżetu państwa, a mimo to pan go nie podpisał - czytamy. 

Czytaj w LEX: Czy obowiązkowe badanie dla kandydata na kuratora sądowego można uznać za badanie wstępne?  >

W petycji przytaczana była także aktualna sytuacja finansowa kuratorów sądowych. - Aktualnie aplikant kuratorski, notabene pracownik wymiaru sprawiedliwości, zarabia poniżej najniższej krajowej, a kurator zawodowy 2800 złotych netto, bez dodatku terenowego. Na tle powyższych wyliczeń należy także zauważyć, iż kuratorów sądowych w skali kraju jest jedynie nieco ponad 5 tysięcy. Niestety jednak to właśnie przy tak nielicznej grupie zawodowej wykazał się pan rzekomą troską o budżet państwa. Jak wynika z powyższych wyliczeń, na nasze zrozumienie w tej kwestii liczyć pan niestety nie może - podkreślono.

 


Czytaj w LEX: Czy kurator zawodowy może założyć Niebieską Kartę - A?  >

Podwyżka poprzez mnożnik 

Kuratorzy domagając się podwyżek rekomendowali zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich. I tak to uregulowało MS, poprzez podwyższenie mnożników kwoty bazowej dla poszczególnych stopni służbowych kuratorów sądowych i aplikantów kuratorskich. 

I tak mnożnik dla kuratora specjalisty ma sięgnąć 2,86 (obecnie 2,56), dla starszego kuratora zawodowego - 2,56    (obecnie to 2,26), w przypadku kuratora zawodowego - 2,26 (z 1,97) a aplikanta kuratorskiego - 1,53 (z 1,25). 

Czytaj w LEX: Jakiego typu dane poradnia psychologiczno-pedagogiczna może udostępniać kuratorowi sądowemu? >