Eksperci rekomendują zmiany w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

System ochrony zdrowia powinien być nakierowany m.in. na obywatela, skuteczne i dostępne leczenie, ograniczenie nierówności i stabilność finansową – takie rekomendacje zaprezentowane zostały we wtorek po debacie „Wspólnie dla zdrowia”.

25.06.2019

PiS myśli o reformach w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Służba zdrowia to jedna z dziedzin - obok edukacji i sądownictwa - która wymaga refleksji, w jaką stronę dokonywać zmian - zapowiada szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch. Według jego informacji ma to być jednym z tematów konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, która ma się odbyć w dniach 5-7 lipca w Katowicach.

25.06.2019

Ponad 322 mln porad w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej

Opieka zdrowotna

W 2018 roku w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielono w Polsce 322,6 mln porad - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W tym było 288,2 mln lekarskich i 34,4 mln stomatologicznych.

25.06.2019

Ruszają przygotowania do segregacji pacjentów w oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna

Dzięki projektowi TOPSOR, w ramach którego na SOR-ach będzie wdrożony jednolity system do segregacji medycznej pacjentów, szpitalne oddziały ratunkowe szybciej i sprawniej mają obsługiwać pacjentów - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

24.06.2019

Czy lekarz zza granicy powinien wykazać, że jest zaszczepiony?

Opieka zdrowotna

W Polsce łatwiej będzie zatrudnić lekarzy spoza UE, w tym z Ukrainy. Lawinowo rośnie liczba zachorowań na odrę, dlatego pojawił się pomysł wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla służby zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny nie planuje na razie takich regulacji i wskazuje, że pracodawcy mogą wymagać od pracowników wykonania szczepień.

24.06.2019

Niepełnosprawni dostaną 500 plus

Opieka zdrowotna

Około pół miliona niepełnosprawnych ma otrzymać jesienią dodatek 500 plus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończy prace nad projektem ustawy, w lipcu ma go przyjąć rząd i zaraz potem powinien trafić do Sejmu. O taką formę wsparcia walczyli niepełnosprawni i ich opiekunowie organizując kolejne protesty.

21.06.2019

Gdy emeryci przestaną pracować, służbę zdrowia czeka... zawał

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Aż 17 proc. pracujących lekarzy osiągnęło już wiek emerytalny, a blisko 31 proc. pielęgniarek skończyło 60 lat. Najgorsze przed nami, bo w ciągu roku uprawnienia emerytalne uzyska ok. 9 tysięcy pracujących pielęgniarek i położnych. Gdy emeryci lawinowo zaczną odchodzić z pracy, nie będzie miał ich kto zastąpić.

21.06.2019

Sąd: Na onkologii znają się lekarze, a nie sąd i strony postępowania

Opieka zdrowotna

Jeśli pacjent domaga się ustalenia, że w toku prowadzonego leczenia onkologicznego zostały popełnione błędy, to powinien żądać przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego sądowego lekarza onkologa. - Gdy takiego wniosku dowodowego brak, to nie można uznać, że dana okoliczność została wykazana - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

19.06.2019

Szpitale nie będą musiały szybciej spłacać długów

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym zakłada skrócenie – do maksymalnie 30 dni od dnia doręczenia faktury – terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny. Z tych przepisów wyłączono szpitale, które są dłużnikami. Dla lecznic nie wzrosną także odsetki.

19.06.2019

Agencja Badań Medycznych ma już radę naukową

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szesnastu ekspertów, którzy zasiądą w radzie Agencji Badań Medycznych, powołał minister zdrowia. Ich zadaniem będzie m.in. opiniowanie kierunków działalności badawczej instytucji i zasad podziału środków finansowych. W tym roku zamiast planowanych 50 mln złotych, Agencja ma do wydania 8 mln zł.

18.06.2019

Za skargi do psychiatryka? RPO interweniuje, prokuratura wycofuje wniosek

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Kobieta składała do prokuratury zawiadomienia, że ktoś próbuje jej zaszkodzić, więc prokuratorzy - powołując się na opinie rodziny i pracowników socjalnych - wystąpili do sądu o umieszczenie jej w szpitalu psychiatrycznym. Interweniował RPO, według którego takie skierowanie musi się opierać na dokładnych i nie budzących wątpliwości ustaleniach dotyczących np. choroby i prognoz.

18.06.2019

Młode osoby chore przewlekle potrzebują pomocy, gdy leczą się już jako dorośli

Opieka zdrowotna

Młode osoby przewlekle chore, gdy kończą 18 lat muszą, zacząć się leczyć o specjalistów dla dorosłych. Zaczyna się problem, bo z powodu długiego oczekiwania na wizytę, nie ma kontynuacji leczenia. By to zmienić, powstała „Karta informacyjna przejścia w dorosłość”, ale Rzecznik Praw Pacjenta chce także uregulować te zagadanie w przepisach prawa. 

18.06.2019

Rząd zmienia przepis, by lekarze nie trafiali za błąd do więzienia

Opieka zdrowotna

Rządowa autopoprawka ma zmienić przepis w kodeksie karnym tak, by lekarze skazani za błąd medyczny nie musieli iść do więzienia. Nowa jego wersja ma umożliwić warunkowe zawieszenie wykonania kary oraz poprzestanie na karze wolnościowej, którą może być grzywna lub kara ograniczenia wolności.

18.06.2019

W Szczecinie powstanie Uniwersyteckie Centrum Onkologii

Opieka zdrowotna

590 milionów złotych - tyle pieniędzy z budżetu państwa ma zostać przeznaczone na rozbudowę Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie. W ramach tego programu powstanie ma m.in.: powstać Uniwersyteckie Centrum Onkologii, dobudowany zostanie oddział Pediatrii i Żywienia oraz utworzone Ponadregionalne Centrum Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi.

18.06.2019

Mało dawców - konieczne zmiany w przepisach o transplantacji

Opieka zdrowotna

Trzy tysiące osób czeka na przeszczepienie rogówki. Udało się przekroczyć tysiąc przeszczepień tego narządu rocznie, ale to ciągle za mało. W Polsce mamy od 500 do 700 dawców zmarłych rocznie. Dla porównania w 2017 roku w Hiszpanii było 2182 dawców, z czego 353 osób stanowili żywi dawcy.

17.06.2019

RPO upomina się o potrzeby osób z autyzmem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tworzenie środowiskowych domów samopomocy przeznaczonych dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi to dobre rozwiązanie, ale niewystarczające - uważa rzecznik praw obywatelskich. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że uwzględniło opinię RPO, ale zostawia margines decyzyjności samorządom

17.06.2019

Szpital upada, powiat może zbankrutować

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Starosta żywiecki obawia się upadku szpitala, który zapewnia opiekę medyczną 150 tysiącom mieszkańców i około 50 tysiącom turystów. Długi szpitala powodują coraz większe zadłużenie powiatu, który niebezpiecznie zbliża się do granicy swoich możliwości finansowych. Potem czeka go bankructwo.

17.06.2019

Cmentarz może być pod miastem

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Problem zakładania nowych cmentarzy może rozwiązać dopuszczenie możliwości ich lokalizowania nie tylko w samych miastach, ale też w okolicznych gminach. Nadszedł też już czas, aby zliberalizować przepisy o kolumbariach, a nawet pomyśleć o prywatyzacji zadań publicznych związanych z grzebaniem zmarłych - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

15.06.2019