Mało dawców - konieczne zmiany w przepisach o transplantacji

Opieka zdrowotna

Trzy tysiące osób czeka na przeszczepienie rogówki. Udało się przekroczyć tysiąc przeszczepień tego narządu rocznie, ale to ciągle za mało. W Polsce mamy od 500 do 700 dawców zmarłych rocznie. Dla porównania w 2017 roku w Hiszpanii było 2182 dawców, z czego 353 osób stanowili żywi dawcy.

17.06.2019

RPO upomina się o potrzeby osób z autyzmem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tworzenie środowiskowych domów samopomocy przeznaczonych dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi to dobre rozwiązanie, ale niewystarczające - uważa rzecznik praw obywatelskich. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że uwzględniło opinię RPO, ale zostawia margines decyzyjności samorządom

17.06.2019

Szpital upada, powiat może zbankrutować

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Starosta żywiecki obawia się upadku szpitala, który zapewnia opiekę medyczną 150 tysiącom mieszkańców i około 50 tysiącom turystów. Długi szpitala powodują coraz większe zadłużenie powiatu, który niebezpiecznie zbliża się do granicy swoich możliwości finansowych. Potem czeka go bankructwo.

17.06.2019

Cmentarz może być pod miastem

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Problem zakładania nowych cmentarzy może rozwiązać dopuszczenie możliwości ich lokalizowania nie tylko w samych miastach, ale też w okolicznych gminach. Nadszedł też już czas, aby zliberalizować przepisy o kolumbariach, a nawet pomyśleć o prywatyzacji zadań publicznych związanych z grzebaniem zmarłych - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

15.06.2019

Tomasz Latos nowym przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia

Opieka zdrowotna

Sejmowa Komisja Zdrowia wybrała w czwartek nowego przewodniczącego Komisji Zdrowia. Bartosza Arłukowicza, który wygrał wybory do Europarlamentu, zastąpi poseł Tomasz Latos (PiS), obecny wiceprzewodniczący tej komisji. Decyzja wzbudziła krytykę ze strony opozycji, bo to jej przedstawiciel dotychczas kierował tą komisją.

13.06.2019

W wakacje brakuje krwi, oddać ją można także na urlopie

Opieka zdrowotna

Krew jest potrzebna każdego dnia, jednak szczególne zapotrzebowanie na nią odnotowuje się w okresie wakacyjnym. W grupie stałych dawców znajdują się przede wszystkim studenci i uczniowie. Gdy wyjadą na wakacje, powoduje to zmniejszenie ilości oddawanej krwi. A wakacje to okres częstszych wypadków komunikacyjnych

13.06.2019

Trzy czwarte dyrektorów szpitali narzeka na współpracę z NFZ 

Opieka zdrowotna

75 proc. dyrektorów określa liczbę łóżek w szpitalu jako wystarczającą. Niemal trzy czwarte szefów lecznic nie jest zadowolona z poziomu finansowania i twierdzi, ze ryczałt jaki szpital otrzymuje jest nieadekwatny do potrzeb placówki i pacjentów. To wyniki Badania Satysfakcji Dyrektorów Polskich Szpitali.

13.06.2019

Wypalenie zawodowe już w wykazie WHO, ale zwolnienia na to lekarz nie wystawi

Rynek Prawo pracy Opieka zdrowotna

Wypalenie zawodowe znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, którą przygotowuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wypalenie nie jest jednak klasyfikowane jako stan chorobowy, ale zjawisko zawodowe, które wpływa na stan zdrowia. Oznacza to, że nie będzie mogło stanowić podstawy dla zwolnienia lekarskiego.

12.06.2019

Raport: Dyrektorzy szpitali zarabiają mniej od lekarzy

Opieka zdrowotna

Najwięcej dyrektorów szpitali zarabia miesięcznie od 10 do 15 tys. zł brutto. Jeden z szefów lecznicy podał, że ma pensję powyżej 20 tys. zł. Takie są wyniki raportu dotyczącego Badania Satysfakcji Dyrektorów Polskich Szpitali. Te najwyższe pensje mają nieliczni, a wielu szefów lecznic zarabia mniej niż przeciętnie lekarze

11.06.2019

Nie każdy wydatek na jedzenie dla poszkodowanego podlega zwrotowi

Opieka zdrowotna

W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, poszkodowany może zażądać zwrotu kosztów zakupu produktów spożywczych. Sądy uznają, że wydatki te powinny być uzasadnione i mieć związek ze zdarzeniem, które wywołało szkodę. Natomiast ich zasądzanie często jest uzależniane wyłącznie od tego, co powie biegły.

11.06.2019

Samorząd lekarski lobbuje u prezydenta w sprawie zmian w kodeksie karnym

Opieka zdrowotna

Samorząd lekarski przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie swoje obawy związane z nowelizacją kodeksu karnego, która powoduje, że lekarze skazani za błąd medyczny będą musieli pójść do więzienia. Jest jednak mało prawdopodobne, by dla jednego artykułu prezydent odrzucił ustawę, w której znowelizowano ponad 100 przepisów.

10.06.2019

Rozpoczął się protest w Inspekcji Weterynaryjnej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Blokady dróg w całym kraju i protest głodowy zapowiadają pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej. 10 czerwca akcję zainaugurował „czarny poniedziałek”, a potem mają być głodówki i blokowanie dróg. Jej organizatorzy żądają natychmiastowego przekazania 40 mln złotych na podwyżki

10.06.2019

UOKiK: Kary dla firm, bo aplikator pola magnetycznego nie leczy

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Dwie firmy, które na pokazach handlowych sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd uznał, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd m.in. co do właściwości urządzenia. Firmy zapłacą po ok. 40 tys. kary.

10.06.2019

NFZ pokazał, gdzie warto się leczyć, a które szpitale lepiej omijać

Opieka zdrowotna

Raport NFZ „Nowotwory złośliwe – koncentracja leczenia zabiegowego” jest skarbnicą wiedzy dla pacjentów onkologicznych - gdzie się leczyć. Wynika z niego, że na 186 szpitali leczących operacyjnie w 2018 r. nowotwór złośliwy piersi - 18 z nich, czyli 10 proc., przekroczyło próg ponownych hospitalizacji.

10.06.2019

Internowani nadal będą konwojowani do sądu

Opieka zdrowotna

Po zmianie zasad orzekania o pobycie sprawcy w zakładzie psychiatrycznym, internowanemu przysługuje prawo do udziału w posiedzeniu dotyczącym jego dalszego pobytu w placówce. Nadal jednak trzeba konwojować osadzonego na posiedzenia sądu. Ustawodawca nie zgodził się, żeby odbywały się one na terenie placówki, w której przebywa internowany, o co zabiegał RPO.

10.06.2019

Zamiast w mafię lekową, przepisy uderzą w domy opieki i lecznice weterynaryjne

Opieka zdrowotna Farmacja

Domy opieki społecznej, schroniska dla zwierząt, lecznice weterynaryjne czy fundacje prowadzące domy pomocy - nie będą mogły kupić większości leków, zwłaszcza tych sprzedawanych na receptę. To efekt zaostrzonych od 6 czerwca przepisów Prawa farmaceutycznego. Za ich złamanie grozi kara do 5 lat więzienia.

07.06.2019

Nie będzie opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu

Opieka zdrowotna

Nowelizację ustawy o prawach pacjenta, która znosi opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem czy też opiekuna osoby niepełnosprawnej w szpitalu podpisał prezydent. NFZ ma pokryć wszystkie koszty związane z pobytem rodzica w postaci, łóżka, pościeli i posiłku. Dyrektorzy szpitali mają nadzieję, że Fundusz realnie wyceni dodatkowe wydatki, bo w skali roku chodzi o dziesiątki milionów złotych.

07.06.2019

Uproszczone zlecenia na wyroby medyczne

Opieka zdrowotna

Uproszczenie zasad potwierdzania posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz weryfikację zlecenia na wyroby medyczne zakłada nowelizacja ustawy refundacyjnej. Nowelę 6 czerwca podpisał prezydent.  

07.06.2019