Ponad dwie trzecie lekarzy zapowiada zredukowanie czasu pracy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Według ankiety Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy 69 proc. lekarzy deklaruje, że zredukuje czas pracy, a 6 proc. z nich zamierza wypowiedzieć umowy o pracę. OZZL ponawia wezwanie do wszystkich lekarzy o ograniczenie zatrudnienia do jednego etatu i wypowiedzenia tzw. klauzuli opt-out.

01.07.2019

Późne wykrycie choroby to też błąd medyczny

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Zdarza się, że lekarze źle odczytują badania rezonansem magnetycznym czy wyniki cytologii. W efekcie pacjent zamiast leczyć się na wczesnym etapie choroby, poddaje się terapii gdy jest już za późno na zupełne wyzdrowienie. Za opóźnienie w wykryciu choroby, może jednak dostać odszkodowanie.

01.07.2019

Od poniedziałku zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna

W poniedziałek 1 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające m.in. zmiany w zasadach zarządzania szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i wprowadzenie ujednoliconego systemu segregacji medycznej przy wykorzystaniu narzędzia TOPSOR.

29.06.2019

Niemcy chcą zabronić „leczenia” z homoseksualizmu, w Polsce nadal dozwolone

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Niemiec chce ustawowego zakazu tzw. terapii konwersyjnych dla homoseksualistów, które mają służyć zmianie ich orientacji seksualnej. Jeszcze w roku 2019 zostanie przygotowany projekt i ruszy proces legislacyjny. W Polsce również podejmowane są próby wprowadzenia zakazu „leczenia” z orientacji seksualnej.

29.06.2019

Także w Warszawie już trudniej wykonać legalną aborcję

Opieka zdrowotna

Połowa warszawskich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi nie wykonała w 2017 r.  i od początku 2019 żadnego zgodnego z prawem przerwania ciąży. Jedynie 6 z 14 placówek przeprowadza zabiegi legalnej aborcji, a jeden powołuje się na klauzulę sumienia - wynika z raportu Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pn. „Prześwietlamy szpitale”.

28.06.2019

Leczenie odwykowe w dwa lata - nierealny przepis utrudnia terapię

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Sąd może zobowiązać osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia leczenia odwykowego. Mankamentem sądowej procedury jest to, że po wydaniu przez sąd prawomocnego postanowienia postępowanie wykonawcze musi być umorzone po dwóch latach. Tymczasem alkoholizm to przewlekła choroba – podkreślają eksperci.

28.06.2019

Od poniedziałku zmiany na liście refundacji leków

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 lipca zacznie obowiązywać Nowa lista leków refundacyjnych. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, przynosi ona korzystne zmiany m.in. dla pacjentów onkologicznych cierpiących na niedrobnokomórkowego raka płuca, opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego oraz na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

27.06.2019

Minister zapowiada reformę psychiatrii dziecięcej

Opieka zdrowotna

Zmieniamy całkowicie dziecięcą opiekę psychiatryczną - zapowiedział w środę minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. I zadeklarował, że zmiany na lepsze powinny być odczuwalne już w przyszłym roku. Zastrzegł jednak, że nie będzie szybkiego przyrostu liczby psychiatrów dziecięcych

26.06.2019

Eksperci rekomendują zmiany w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

System ochrony zdrowia powinien być nakierowany m.in. na obywatela, skuteczne i dostępne leczenie, ograniczenie nierówności i stabilność finansową – takie rekomendacje zaprezentowane zostały we wtorek po debacie „Wspólnie dla zdrowia”.

25.06.2019

PiS myśli o reformach w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Służba zdrowia to jedna z dziedzin - obok edukacji i sądownictwa - która wymaga refleksji, w jaką stronę dokonywać zmian - zapowiada szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch. Według jego informacji ma to być jednym z tematów konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, która ma się odbyć w dniach 5-7 lipca w Katowicach.

25.06.2019

Ponad 322 mln porad w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej

Opieka zdrowotna

W 2018 roku w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielono w Polsce 322,6 mln porad - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W tym było 288,2 mln lekarskich i 34,4 mln stomatologicznych.

25.06.2019

Ruszają przygotowania do segregacji pacjentów w oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna

Dzięki projektowi TOPSOR, w ramach którego na SOR-ach będzie wdrożony jednolity system do segregacji medycznej pacjentów, szpitalne oddziały ratunkowe szybciej i sprawniej mają obsługiwać pacjentów - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

24.06.2019

Czy lekarz zza granicy powinien wykazać, że jest zaszczepiony?

Opieka zdrowotna

W Polsce łatwiej będzie zatrudnić lekarzy spoza UE, w tym z Ukrainy. Lawinowo rośnie liczba zachorowań na odrę, dlatego pojawił się pomysł wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla służby zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny nie planuje na razie takich regulacji i wskazuje, że pracodawcy mogą wymagać od pracowników wykonania szczepień.

24.06.2019

Niepełnosprawni dostaną 500 plus

Opieka zdrowotna

Około pół miliona niepełnosprawnych ma otrzymać jesienią dodatek 500 plus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończy prace nad projektem ustawy, w lipcu ma go przyjąć rząd i zaraz potem powinien trafić do Sejmu. O taką formę wsparcia walczyli niepełnosprawni i ich opiekunowie organizując kolejne protesty.

21.06.2019

Gdy emeryci przestaną pracować, służbę zdrowia czeka... zawał

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Aż 17 proc. pracujących lekarzy osiągnęło już wiek emerytalny, a blisko 31 proc. pielęgniarek skończyło 60 lat. Najgorsze przed nami, bo w ciągu roku uprawnienia emerytalne uzyska ok. 9 tysięcy pracujących pielęgniarek i położnych. Gdy emeryci lawinowo zaczną odchodzić z pracy, nie będzie miał ich kto zastąpić.

21.06.2019

Sąd: Na onkologii znają się lekarze, a nie sąd i strony postępowania

Opieka zdrowotna

Jeśli pacjent domaga się ustalenia, że w toku prowadzonego leczenia onkologicznego zostały popełnione błędy, to powinien żądać przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego sądowego lekarza onkologa. - Gdy takiego wniosku dowodowego brak, to nie można uznać, że dana okoliczność została wykazana - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

19.06.2019

Szpitale nie będą musiały szybciej spłacać długów

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym zakłada skrócenie – do maksymalnie 30 dni od dnia doręczenia faktury – terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny. Z tych przepisów wyłączono szpitale, które są dłużnikami. Dla lecznic nie wzrosną także odsetki.

19.06.2019

Agencja Badań Medycznych ma już radę naukową

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szesnastu ekspertów, którzy zasiądą w radzie Agencji Badań Medycznych, powołał minister zdrowia. Ich zadaniem będzie m.in. opiniowanie kierunków działalności badawczej instytucji i zasad podziału środków finansowych. W tym roku zamiast planowanych 50 mln złotych, Agencja ma do wydania 8 mln zł.

18.06.2019