Projekt listy został opublikowany w poniedziałek na stronie Ministerstwa Zdrowia. Uwagi do projektu można zgłaszać do 17 grudnia 2019 r. (wtorek) do godz. 17.00.

W piątek resort podał, że na styczniowej liście będzie wiele nowości. Znajdą się na niej m.in.: nowe leki dla chorych na depresję, dla cukrzyków oraz poszerzenie terapii dla dzieci z astmą i pokrzywką. Będą na niej także nowości dla chorych onkologicznych m.in. dla pacjentek z rakiem piersi. Szczegóły mamy poznać w ten czwartek na konferencji prasowej.

 


Nowa insulina na liście

Duże zmiany nastąpią na liście aptecznej w zakresie terapii cukrzycy, w wyniku czego diabetycy zyskają nowe leki m.in. Trulicity (dulaglutidum) oraz Ozempic (semaglutidum), stosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2, przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy.

Kolejną dostępną od stycznia możliwością terapeutyczną będzie lek analog insulin Ryzodeg (insulinum degludecum + insulinum aspartum), stanowiący nowe połączenie insulin.

- 1 maja weszła insulina degludec, która cieszy się dużym powodzeniem – mówi Miłkowski. - Teraz udało się wprowadzić także Ryzodeg, która jest insuliną długodziałającą połączoną z krótkodziałającą.

W skład leku wchodzi insulina bazowa degludec i szybkodziałająca doposiłkowa insulina aspart.