Przybyło tysiąc pięćset nowych zakażeń, czyli o trzy więcej niż wczoraj. Najmłodsza z osób zmarłych miała 38 lat - informuje ministerstwo. Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski uważa, że "musimy przygotować się na kolejne rekordy zakażeń. Za mało testujemy - dodaje".

"Wirus przeniknął do społeczeństwa z powodu przyjęć, zatłoczenia w środkach transportu, otwarcia szkół" - diagnozuje dr Paweł Grzesiowski.

Mniej zakażeń odnotowano na terenie województwa dolnośląskiego (63), lubelskiego (60), zachodniopomorskiego (51), warmińsko-mazurskiego (43), świętokrzyskiego (41), a także - opolskiego (32) i lubuskiego (12).

Czytaj: Brakuje pojazdów do przewożenia pacjentów z kronawirusem

Procedura zgłaszania badania

Pacjent z objawami COVID-19 ( gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku) kontaktuje się z POZ, aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady. W przypadku dzieci do drugiego roku życia porada ma zawsze formę osobistą.  

Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe, tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne cztery objawy tej choroby:  

  • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza 
  • kaszel 
  • duszność 
  • utrata węchu lub smaku. 

Jeśli pacjent ma takie objawy, wtedy lekarz podstawowej opieki zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru, w których można wykonać badanie (lekarz informuje pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego).  

Rola lekarza

Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2, wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.  

Jeśli umożliwia to stan pacjenta, wtedy samodzielnie, samochodem udaje się on do punktu drive thru, by wykonać badanie. Lista punktów dostępna jest na stronie: https://www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran