UOKiK: Panathea może przejąć Dolnośląską Grupą Apteczną

Opieka zdrowotna Farmacja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Panathea kontroli nad Dolnośląską Grupą Apteczną. Transakcja może odbyć się pod warunkiem sprzedaży dwóch aptek w Brzegu oraz jednej w Legnicy. W tym roku UOKiK z tego rozwiązania korzysta po raz czwarty. 

22.11.2019

Połączą dwa instytuty - planowane zwolnienia pracowników

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ok. 180 tys. zł mają wynieść łączne koszty połączenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie z Instytutem Żywności i Żywienia. Połączenie instytutów wiąże się także ze zwolnieniami w 2020 r. Koszty pracowniczych odpraw - według szacunków resortu zdrowia - nie powinny przekroczyć 60 tysięcy złotych. Zostaną pokryte przez NIZP-PZH.

22.11.2019

NFZ premią chce wyeliminować oddziały z małą liczbą porodów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Oddziały położnicze, które przyjmują minimum 400 porodów rocznie, będą premiowane finansowo. To ma zmusić mniejsze placówki do koncentracji świadczeń, ale część porodówek może zostać zamknięta. Z danych NFZ wynika, że w Polsce jest 77 oddziałów, na których odbywa się mniej porodów niż zaproponowany limit.

22.11.2019

RPP: Szpitale mogły naruszać zbiorowe prawa pacjenta każąc lekarzom ponosić koszty badań

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

28 placówek medycznych podpisywało z lekarzami kontrakty, w których wysokość ich wynagrodzenia miała być pomniejszana o koszty zleconych i wykonanych u pacjentów badań. Rzecznik Praw Pacjenta analizuje sprawę umów i mówi, że taka organizacja udzielania świadczeń zdrowotnych mogła ograniczać dostęp pacjentów do badań, a tym samym naruszać prawo do świadczeń zdrowotnych.

21.11.2019

Przepisy UE o wyrobach medycznych zmienią rynek usług kosmetycznych

Pacjent Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Rozporządzenie unijne o wyrobach medycznych będzie miało kolosalny wpływ również na branżę produktów i usług o charakterze kosmetycznym. Soczewki zmieniające kolor oczu, ale także botokos wstrzykiwany pod skórę, lasery używane do depilacji czy sprzęt stosowany do redukcji tkanki tłuszczowej, będą poddane zasadom identycznym jak wyroby medyczne

21.11.2019

TK: Samorząd województwa nie musi pokrywać strat szpitali

Opieka zdrowotna

Trybunał Konstytucyjny przyznał w ogłoszonym w środę wyroku, że przepisy ustawy o działalności leczniczej naruszają Konstytucję, przerzucając obowiązek państwa na samorząd regionalny. Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej to zadanie zlecone samorządom i powinno być pokryte środkami z budżetu centralnego - stwierdził TK.

20.11.2019

Cieszyński: Wkrótce użytkownicy bankowości elektronicznej będą przechodzić do kont pacjenta

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nie uda się doprowadzić w tym roku do przechodzenia z bankowości elektronicznej do Internetowego Konta Pacjenta, ale będzie to możliwe najpóźniej na początku 2020 r. - deklaruje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I mówi m.in. o pracach nad nad nową funkcjonalnością, dzięki której, gdy pacjent kupi lek, który został wycofany z rynku, otrzyma on informację o tym smsem oraz mailem.

20.11.2019

Mapa specjalistycznych usług medycznych może usprawnić służbę zdrowia na Śląsku

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Dzięki niej miasta aglomeracji górnośląskiej mogłyby się podzielić prowadzeniem poszczególnych oddziałów specjalistycznych, co obniży koszty i pozwoli utrzymać najlepiej funkcjonujące i wyposażone oddziały. Mapa to na razie koncepcja, nad którą pracują eksperci przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów.

19.11.2019

Rusza proces przeciwko TVP za sugestię, że praca lekarki na misji to drogie wakacje

Opieka zdrowotna

We wtorek rozpocznie się proces dr Katarzyny Pikulskiej, jednej z organizatorów i czołowych uczestników protestu głodowego rezydentów z 2017 r., w jej sporze sądowym z TVP dotyczącym pokazania jej udziału w misji humanitarnej w Kurdystanie. Lekarkę popiera Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

18.11.2019

Pośpiech i niedbalstwo przyczynami błędów medycznych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze popełniają błędy medyczne nie tylko dlatego, że brakuje im czasu i działają w pospiechu. Często do zabiegów podchodzą niedbale i mechanicznie, przez co wycinają nie ten organ co trzeba. A gdy do błędu medycznego już dojdzie, konsekwencją jest proces cywilny o odszkodowanie, ale może być też postępowanie karne. 

18.11.2019

Zmienią się dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych

Prawo AI Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia skierowało w piątek do konsultacji projekt rozporządzenia, które określa nowe normy dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (PEM). Normy te są ważne w kontekście rozwoju sieci telekomunikacyjnych, zwłaszcza planowanej sieci 5G.

15.11.2019

Za dwa lata obowiązkowa akredytacja w patomorfologii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 2023 roku tylko zakłady patomorfologii akredytowane przez Centrum Monitorowania Jakości będą mogły prowadzić badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.  W przyszłym roku mają powstać standardy badań patomorfologicznych, a pierwsze akredytacje mają być wydawane pod koniec 2021 r.

15.11.2019

Tomasz Latos - znów przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia

Opieka zdrowotna

Tomasz Latos, poseł PiS, po raz kolejny został wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia. W czwartek podczas pierwszego posiedzenia komisji wybrano też pięciu jej wiceprzewodniczących – trzech z PiS i dwóch z KO. 

14.11.2019

NIK: W szpitalach dokumentacja medyczna bez odpowiedniej ochrony

Opieka zdrowotna RODO

Pacjent niechcący zabrał dokumentację medyczną innego chorego z poradni, w szpitalu mężczyzna z zaburzeniami psychicznymi ukradł z pomieszczenia rejestracji trzy kartoteki pacjentów – dwóch nie odnaleziono. W 9 z 24 skontrolowanych szpitali papierowa dokumentacja pacjentów na oddziałach była przechowywana w niezamykanych szafkach lub na półkach

14.11.2019

Cukrzyca – ukryta pandemia bez kompleksowego leczenia  

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2018 r. na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych Polaków, a w ciągu ostatnich pięciu lat przybyło 14 proc. takich chorych. W ubiegłym roku na leczenie tej choroby wydaliśmy 2 miliardy złotych. Zdaniem organizacji pacjenckich potrzebne jest wprowadzenie kompleksowej opieki diabetologicznej.

14.11.2019

NSA: Za poczęstowanie dopalaczem też należy się kara

Prawo karne Opieka zdrowotna

​Sprawa dotyczyła ponownego zatrucia się małoletniego dopalaczami podczas pobytu w szpitalu. Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał argumentów ukaranego i stwierdził, że jako wprowadzenie do obrotu należy uznać udostępnienie dopalacza w jakiejkolwiek formie i celu osobie trzeciej, odpłatnie lub nieodpłatnie.

13.11.2019

Ubezpieczeni z krótkim stażem dłużej poczekają na zasiłek chorobowy

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Finansów potwierdza: rząd chce wydłużyć okres oczekiwania na zasiłek chorobowy z obecnych 30 dni przy ubezpieczeniu obowiązkowym i 90 dni przy dobrowolnym, do odpowiednio: 90 i 180 dni. To jedna z dwóch planowanych na 2020 r. zmian, które ograniczą dostępność zasiłków. Zdaniem ekspertów, to fiskalizacja systemu - kosztem ochrony ubezpieczeniowej.

13.11.2019