NIK: 33 zmiany konieczne dla poprawy polskiej ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna

Potrzebujemy wprowadzenia pilnych zmian, zarówno dotyczących finansowania, jak i organizacji systemu ochrony zdrowia, by stał się on przyjazny dla pacjenta. Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała ustalenia ponad 70 kontroli oraz opinie ekspertów przedstawione podczas wielu paneli dyskusyjnych i opracowała w raporcie listę 33 niezbędnych zmian.

30.05.2019

Zaliczka nie rozwiąże problemu braku biegłych lekarzy sądowych

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Nieodstateczna liczba biegłych oraz niskie stawki za ich pracę to jedna z przyczyn niesprawności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednym ze sposobów motywowania ich do lepszej pracy ma być możliwość wypłaty zaliczek w przypadku czasochłonnych ekspertyz. Jednak zdaniem ekspertów potrzebne są głębsze zmiany.

30.05.2019

Powstaną ośrodki kompleksowo leczące raka piersi

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia podpisał rozporządzenia wprowadzające model kompleksowej opieki dla pacjentów z nowotworem piersi w wyspecjalizowanych centrach chorób piersi, zwanych Breast Cancer Unit. Teraz takich placówek działa tylko siedem w Polsce, docelowo ma być ich około 50.

29.05.2019

Rusza kierunek medyczny na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Opieka zdrowotna

Sto miejsc będzie na nowym kierunku lekarskim, który od tego roku akademickiego zaczyna działać na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Ponad 30 proc. lekarzy w Polsce ma teraz ponad 60 lat i więcej, dlatego musimy położyć duży nacisk na to, by Polska za 10 lat miała kadry medyczne – podkreślił prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

29.05.2019

Pielęgniarki z Krakowa z nagrodą za Innowację Roku 2018

Opieka zdrowotna

Kompleksową opiekę nad rodzicami, którzy mają świadomość, że czekają na narodziny nieuleczalnie chorego dziecka – takie rozwiązanie wprowadziło Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet w Krakowie. Pielęgniarka Beata Nowak wraz z zespołem, który stworzył taki program, otrzymali pierwsza nagrodę w konkursie „Pielęgniarka i Pielęgniarz Roku  – Innowacje Roku 2018”.

29.05.2019

NSA: Szpital podania leku nie może uzależniać od wyniku przetargu

Opieka zdrowotna

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta dotyczącego tego, że szpital nie może uzależniać zmiany leku, w tym powrót do wcześniej stosowanego, wyłącznie od wyniku przetargu. Sąd potwierdził, że taka praktyka narusza zbiorowe prawa pacjentów. 

29.05.2019

Zmienią się przepisy o karach za błędnie wypisane recepty

Opieka zdrowotna

Ujednolicenie charakteru i wysokości kar z tytułu błędnego określenia poziomu refundacji recept, np. niezgodnego z uprawnieniami świadczeniobiorcy lub osoby uprawnionej lub też niezgodnego ze wskazaniami zawartymi w liście leków refundowanych – takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy refundacyjnej. Podpisał ją prezydent.

29.05.2019

Zmiany w ustawie mają ułatwić niekomercyjne badania kliniczne

Opieka zdrowotna RODO

Przy badaniach klinicznych prowadzonych przez instytucje naukowe ma obowiązywać niższa stawka ubezpieczenia, natomiast formularz świadomej zgody pacjenta ma mieć kilka stron, a nie blisko pięćdziesiąt, jak jest teraz  – takie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia. Zainicjowane przez resort prace nad nowelizacją ustawy o badaniach klinicznych ma przygotować Agencja Badań Medycznych.

29.05.2019

Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami podpisana

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły zapewnić ma podpisana przez prezydenta ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowe przepisy mają zwiększyć efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, udzielanych w ramach opieki.

28.05.2019

Po zmianach w kodeksie za błąd medyczny lekarz pójdzie do więzienia

Opieka zdrowotna

Po szybkiej nowelizacji kodeksu karnego zmieniono tak przepisy, że lekarze skazani za błąd medyczny będą musieli pójść do więzienia. Jeśli sąd orzeknie wobec nich karę powyżej jednego roku pozbawienia wolności, nie będzie można jej zawiesić. Według lekarzy i prawników takie dotkliwe sankcje to „strzał” w specjalizacje zabiegowe, takie jak chirurgia czy położnictwo

28.05.2019

Lekarze: 1 czerwca manifestacja, a gdy nie będzie odzewu, sięgniemy po ostrzejsze formy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W sobotę 1 czerwca o godz. 13 zacznie się manifestacja lekarzy. Spod siedziby Ministerstwa Zdrowia przemaszerują pod Sejm. O tym, dlaczego w Dniu Dziecka chcą dać wyraz niezadowoleniu z obecnej kondycji ochrony zdrowia rozmawiamy z lekarzem Bartoszem Fiałkiem z Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

28.05.2019

Związki zawodowe: Konsolidacja szpitali WUM wprowadza chaos organizacyjny

Opieka zdrowotna

Związki zawodowe działające przy Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie twierdzą, że połączenie trzech warszawskich szpitali klinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest nieprzemyślane i może zagrozić jakości świadczeń medycznych i efektywnej ich organizacji.

28.05.2019

W większości szpitali brakuje lekarzy i pielęgniarek

Opieka zdrowotna

Najtrudniej znaleźć do pracy pediatrów, internistów i anestezjologów – wynika z rankingu dziesięciu specjalizacji lekarskich, które najtrudniej pozyskać. Powstał on w ramach raportu „Niedobór talentów w branży medycznej” przygotowanego przez Manpower Life Science. Niestety przyszłość nie wygląda optymistyczne

28.05.2019

Pulmonolodzy apelują o refundację terapii trójlekowej dla chorych z POChP

Opieka zdrowotna

List otwarty do Ministra Zdrowia wystosowali pulmonolodzy, którzy domagają się refundacji wziewnej terapię trójlekowej w jednym inhalatorze  na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W Polsce na POChP choruje około 2-2,5 mln osób. Nieskuteczne leczenie obciąża też budżet NFZ m.in. z powodu zaostrzeń choroby i konieczności częstszych hospitalizacji.

27.05.2019

Nowy wzór zlecenia na wyroby medyczne łatwiejszy do realizacji

Opieka zdrowotna

Trwają konsultacje trzeciego już poprawionego wzoru zlecenia na wyroby medyczne - będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku. We wrześniu rozpocznie się czteromiesięczny pilotaż i wiele wskazuje na to, że nowy wzór może być realizowany całkiem sprawnie – twierdzi Patryk Sucharda z Essity Poland. - O ile nie zawiedzie system informatyczny.

25.05.2019

Promieniowanie z komórek ma być lepiej kontrolowane

Nowe technologie Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rząd zapowiada poprawienie systemu ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym z urządzeń telefonii komórkowej. Słabość tego systemu stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, a po opublikowaniu raportu rząd uznał zwarte w nim oceny i zapowiedział podjęcie potrzebnych działań oraz wprowadzenie niezbędnych zmian w prawie.

24.05.2019

WSA: Odstąpienie od bezprawnej umowy nie uchroni apteki przed zamknięciem

Opieka zdrowotna Farmacja

Apteka sprzedawała leki innej aptece. Po kontroli złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży. Nie było ono jednak prawnie skuteczne. Sprzedaż leków innej aptece obliguje bowiem organy administracyjne do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

23.05.2019

Dziś odbędzie się protest niepełnosprawnych i ich rodzin

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Około pół miliona niepełnosprawnych ma otrzymać dodatek 500 plus. Obietnica premiera Mateusza Morawieckiego miała powstrzymać niepełnosprawnych i ich opiekunów przed kolejnym protestem. Ci jednak nie wierzą w zapewnienia rządu i 23 maja znowu idą do Sejmu. Domagają się przede wszystkim wyższych rent socjalnych, ale też szeregu ułatwień.

23.05.2019

Dodatkowe miliony NFZ zamiast na leczenie pójdą na podwyżki

Opieka zdrowotna

Na samą rehabilitację w tym półroczu Fundusz ma przekazać dodatkowe 200 mln złotych. Na psychiatrię - 120 mln złotych. Ale to wcale nie oznacza, że będzie więcej pieniędzy na leczenie pacjentów. Resort chce, by z tych pieniędzy dyrektorzy szpitali dali podwyżki dla pracowników, którzy ich do tej pory nie dostali. Kolejka chętnych jest długa.

22.05.2019