Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia podał 25 października na Twitterze, że kadencja rządu powoli się kończy, ale Stały Komitet RM przyjął projekt ustawy o zawodzie farmaceuty.

Przypomnijmy, że projekt ustawy zakłada wprowadzenie do aptek dodatkowych usług (m.in. przeglądów lekowych), które w przyszłości mają przynieść znaczne oszczędności dla systemu ochrony zdrowia. Niestety projekt nie zakłada przeznaczenia żadnych dodatkowych pieniędzy w związku z wprowadzeniem dodatkowych obowiązków z tytułu opieki farmaceutycznej. 

 

NRA: Opieka farmaceutyczna to oszczędności

- Dziś szacuje się, że 6-13 proc. hospitalizacji to skutek nieprawidłowego zażywania leków, czego skutkiem mogą być interakcje czy powikłań polekowe zagrażające zdrowiu, a nawet życiu pacjentów - mówi Tomasz Leleno, rzecznik NRA. - Wprowadzając dodatkową usługę porady farmaceutycznej, Narodowy Fundusz Zdrowia mógłby zaoszczędzić blisko 470 mln zł (raport Deloitte, czerwiec 2018 r. - „Jak wprowadzić w Polsce opiekę farmaceutyczną – rola i wyzwania współczesnej apteki”). 

26 września na uroczystościach z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zadeklarował, że projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zostanie jeszcze w tej kadencji przedłożony Radzie Ministrów.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty przewiduje dodatkowe obowiązki dla aptekarzy, ale w projekcie nie przewidziano ani złotówki na to, by im za to zapłacić.

- Projekt zakłada opiekę farmaceutyczną w pełnym zakresie, ale nie ma zabezpieczenia finansowania na tę opiekę – podawał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. - To nie zostało uzgodnione. Był dylemat czy za opiekę farmaceutyczną należałoby płacić z budżetu refundacyjnego czy traktować to jako świadczenie zdrowotne. Ustaliliśmy z Izbą Aptekarską, że lepiej, by projekt był procedowany w takiej wersji, niż w ogóle.