Jak nieoficjalnie dowiedziało się Prawo.pl, na liście leków refundowanych obowiązującej od stycznia ma pojawić się kilka leków psychiatrycznych stosowanych m.in.: w depresji oraz schizofrenii. 

Program lekowy i Kadcyla

Na styczniowej liście ma znaleźć się także nowy program lekowy dla pacjentek z rakiem piersi. Refundacją od nowego roku ma zostać objęta Kadcyla, lek stosowany w leczeniu rozsianego raka piersi HER2. W lutym 2013 amerykańskie FDA zatwierdziło ten lek do zastosowania w rozsianym stadium raka piersi. Kadcyla to nowa terapia dla pacjentów z HER2-dodatnim, inwazyjnym rakiem piersi w stadium uogólnionym.

Na ten lek czekały pacjentki w Polsce. Wyniki wykazały, że u pacjentów leczonych Kadcyla średnia długość przeżycia bez progresji choroby wynosiła 9,6 miesięcy w porównaniu do 6,4 miesięcy u pacjentów leczonych lapatynibem i kapecytabiną. W grupie poddanej terapii Kadcylą, średni czas przeżycia wyniósł 30,9 miesięcy, a w drugiej poddanej terapii lapatynibem i kapecytabiną, 25,1 miesięcy.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w środę zapowiedział na Twitterze, że w piątek ukaże się projekt styczniowej listy leków refundowanych. Również wtedy zaplanowana jest konferencja Ministra Zdrowia. - Jest dobrze. Jestem zadowolony - podał wiceminister.