Nowe przepisy zmuszą szpitale do skanowania leków

Opieka zdrowotna Farmacja

Do 9 lutego 2019 r. przedsiębiorcy mają czas na to, by na opakowaniach leków umieścić niepowtarzalny identyfikator oraz zabezpieczyć opakowania przed otwarciem. Tyle samo czasu mają szpitalne apteki na to, by kupić skanery i zatrudnić dodatkowy personel. Szefowie lecznic przyznają, że mają problem z dostosowaniem swoich systemów informatycznych

13.12.2018

Pilotaż w onkologii rusza, ale budzi wiele kontrowersji

Finansowanie zdrowia

Eksperci i pacjenci chcą zaniechania prac nad projektem pilotażu sieci onkologicznej. Według nich jego założenia i cele są niejasne i wcale to nie poprawi sytuacji pacjentów. Duże kontrowersje budzi m.in. wybór dwóch szpitali, w których pilotaż ma ruszyć od stycznia 2019 r. oraz to, że projekt będą testować jego autorzy.

12.12.2018

Rząd zdecydował - szef Agencji Badań Medycznych zarobi 26 tys. złotych

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych, po korektach wprowadzonych przez resort zdrowia na skutek konsultacji społecznych, został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Nowa wersja zakłada m.in. obniżenie wynagrodzenia prezesa z 47 tys. do 26 tys. zł, ale także pojawił się zapis, że pieniądze z NFZ mają być przeznaczone tylko na badania kliniczne niekomercyjne.

11.12.2018

Położne także karane za błędy medyczne

Opieka zdrowotna

Już nie tylko lekarze są winni błędów medycznych. Rośnie liczba ukaranych pielęgniarek i położnych, zazwyczaj za pomyłki przy porodach. To nie przypadek, powikłania okołoporodowe stanowią znaczny odsetek błędów medycznych.

11.12.2018

Niepełnosprawni muszą walczyć o swoje przywileje

Opieka zdrowotna

Z blisko blisko miliona osób niepełnosprawnych zaledwie 11, 5 tys. skorzystało z nowych przywilejów, które otrzymali po protestach w Sejmie. – Przepisy są dobre, ale musimy walczyć o to, by je realizowano, dlatego tak mało uprawnionych osób z nich skorzystało – podkreśla dr Agnieszka Dudzińska z Centrum Badań nad Niepełnosprawnością.

10.12.2018

Prezes ZUS: Już prawie wszystkie zwolnienia elektroniczne

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Prawie 100 proc. jest wystawianych w formie elektronicznej. System działa sprawnie, a początkowe spowolnienia mogły występować na łączach – powiedziała w niedzielę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

09.12.2018

Raport o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży trafił do premiera

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Dziecka przekazał premierowi raport Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC pt. „Child and Adolescent Mental Health in Europe” oraz oficjalne oświadczenie członków ENOC w tej sprawie. Raport zawiera analizę bieżącej sytuacji w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży w Europie oraz wskazuje na najważniejsze problemy.

07.12.2018

Czech: Mniej niż 10 leków zagrożonych dostępem od stycznia

Farmacja

- Żadnych leków nie zabraknie od 1 stycznia. Mamy zrobioną listę leków, które nie mają swoich odpowiedników i firmy nie złożyły wniosku na przedłużenie refundacji, ale takich leków jest kilka, mniej niż dziesięć – podkreśla Marcin Czech, wiceminister zdrowia i dodaje, że w tej chwili kontaktują się z konsultantami krajowymi, czy można je zastąpić innymi lekami.

07.12.2018

Problemy z e-zwolnieniami: Pacjenci bez zasiłków chorobowych

Opieka zdrowotna

Coraz więcej niepokojących informacji o problemach z obowiązkowym wdrażaniem e-zwolnień dociera do lekarzy rodzinnych. Pojawiają się też sygnały, że niektórzy pracodawcy traktują papierowe zwolnienie pracownika wyłącznie jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy, a nie jako podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego.

07.12.2018

Minister chce zmusić rezydentów do dyżurów w oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w szkoleniu specjalizacyjnym. Proponuje, by rezydenci po trzecim roku interny, pediatrii i chirurgii mogli dyżurować w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Zdaniem samorządu lekarskiego, to furtka do "łatania" braków kadrowych i ryzyko dla pacjentów.

07.12.2018

Nowelizacja zmieni przepisy o tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Procedury dostępu do informacji o pacjencie po jego śmierci będą przejrzyste, a lekarze nie będą musieli badać czy konkretna osoba ubiegająca się o dostęp do informacji spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany w dostępie do informacji medycznej.

06.12.2018

Od 2021 roku lekarz wystawi e-skierowanie, ale nie na każde badanie

Pacjent Opieka zdrowotna

Za dwa lata pacjenci mają otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej. Nie będą już musieli w ciągu 14 dni dostarczać do placówki oryginału. Z drugiej strony ograniczy to możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż jedną listę oczekujących. W czwartek wieczorem Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany.

06.12.2018

700 leków może zabraknąć w aptekach w przyszłym roku

Farmacja

Co trzecie wykupowane w aptekach opakowanie leku refundowanego będzie niedostępne od przyszłego roku – alarmuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Braki mają dotyczyć najbardziej popularnych preparatów, w tym także tych darmowych dla seniorów.

06.12.2018

Duży wzrost przypadków odry w tym roku w Polsce

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia do 30 listopada br. zanotowano w Polsce 220 przypadków odry – wynika z najnowszego meldunku opublikowanego na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było 62.

06.12.2018

System kontrolny NFZ wypatrzy zagrożonych zawałami i udarami

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia analizuje dane o realizacji świadczeń spływające z lecznic, by wychwycić nieprawidłowości i nadużycia i na tej podstawie zleca już kontrole. Ale przegląda też historie leczenia pacjentów pod kątem zagrożenia wystąpienia u nich udaru i zawału.

06.12.2018

Dodatkowe pieniądze na skracanie kolejek do specjalistów i operacje zaćmy

Finansowanie zdrowia

O 1,8 mld zł ma zwiększyć się fundusz zapasowy NFZ. Pieniądze mają być przeznaczone m.in.: na skrócenie kolejek do specjalistów oraz na operacje zaćmy i wszczepienie endoprotez. Fundusz jeszcze w tym roku otrzyma także dotację z budżetu na sfinansowanie świadczeń dla m.in. osobom nieubezpieczonych w wysokości ok. 320 mln zł.

05.12.2018

Pilotaż sieci onkologicznej od stycznia 

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że rozporządzenie dające podstawę do uruchomienia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w dwóch województwach jest już gotowe. Podał, że chce je podpisać w przyszłym tygodniu, a pilotaż ma ruszyć w styczniu, czyli o miesiąc później niż zakładano.

05.12.2018

2,4 mln osób ma już prywatne ubezpieczenie

Finansowanie zdrowia

Według opublikowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń danych liczba osób objętych ochroną oferowaną przez dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne wzrosła o 20 proc. w ciągu roku i osiągnęła poziom ponad 2,4 mln osób. - Grupowe ubezpieczenia zdrowotne przestały być domeną dużych przedsiębiorstw oraz korporacji i stały się już standardem także w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

05.12.2018