Rejestr endoprotezoplastyk pokaże, ile szpitale mają powikłań i powtórnych operacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2017 r. u blisko 90 tysięcy pacjentów wszczepiono endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego. U części z nich były potrzebne powtórne operacje. Teraz nie wiemy dokładnie, jaka była przyczyna reoperacji i do jakich powikłań doszło po zabiegach, ale takie dane ma zawierać rejestr endoprotezolastyk, który powstanie w przyszłym roku.

23.11.2018

Profilaktyka obowiązkowa w medycynie pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Teraz Polki umierają, bo nowotwór jest często za późno wykryty. Zdaniem ekspertów ważną rolę we wczesnym wykrywaniu raka piersi i szyjki macicy mogłyby odegrać obowiązkowe badania przesiewowe wykonywane w ramach medycyny pracy.

22.11.2018

Psychoterapeuta kliniczny dla dzieci i młodzieży, nowa specjalizacja budzi kontrowersje

Zawody medyczne

26 listopada odbędzie się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu, który ma wprowadzić nową dziedzinę – psychoterapię kliniczną dzieci i młodzieży. Przepisy wywołują wiele kontrowersji. Jest propozycja, by procedurę uzyskania tytułu specjalisty psychoterapeuty klinicznego dzieci i młodzieży bez konieczności wieloletniego szkolenia, poprzez uznanie dorobku naukowego lub zawodowego i zdaniu egzaminu.

21.11.2018

Na smartfona i tablet NFZ może dać pieniądze lekarzom rodzinnym

Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni mogą się już starać o dofinansowanie informatyzacji ze środków pochodzących z dotacji celowej z budżetu państwa. Na złożenie wniosku mają czas tylko do 15 grudnia 2018 r. Fundusz podał na jaki sprzęt jest możliwy zwrot części wydatków m.in. na tablety i smartfony.

21.11.2018

E-skierowania lekarz nie wystawi na każde badanie

Opieka zdrowotna

Skierowanie na badanie tomografii lub rezonansu lekarz będzie mógł wystawić w formie elektronicznej, ale na badania laboratoryjne już tylko w wersji papierowej – takie założenia wnosi projekt ustawy związany z e-skierowaniem, który we wtorek został przyjęty przez rząd.

20.11.2018

ZUS szkoli lekarzy z wystawiania e-zwolnień

Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Już za kilka dni lekarze przestaną wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia jedyną możliwością wypisania takiego zaświadczenia pacjentowi będzie elektroniczne e-ZLA. Wielu lekarzy zostawiło tę sprawę na ostatnią chwilę i oblężeni są konsultanci ZUS, którzy szkolą ich w wystawianiu e-zwolnień.

20.11.2018

Pilnie potrzebujemy strategii ds. cyfryzacji w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Konieczne jest powstanie spójnej, strategicznej koncepcji dotyczącej informatyzacji polskiej służby zdrowia – stwierdzili uczestnicy konferencji „Cyfrowy Szpital Przyszłości”. Trzeba także ustandaryzować systemy, z których korzystają szpitale i przychodnie. Teraz nie ma takich wymagań i trudno jest wprowadzać kolejne etapy cyfryzacji ochrony zdrowia.

20.11.2018

Komisje do spraw błędów medycznych do naprawy

Opieka zdrowotna

Działające od siedmiu lat komisje ds. błędów medycznych miały szybko stwierdzać, że doszło do błędu i pacjent lub spadkobiercy mieli otrzymać odszkodowanie. To miało odciążyć sądy, ale tak się jednak nie stało. O zmianę przepisów, by usprawnić proces orzekania o zdarzeniach medycznych, do ministra zdrowia zaapelował Rzecznik Praw Pacjenta. Zmiany popierają także przewodniczący i członkowie wojewódzkich komisji.  

20.11.2018

Cyfryzacja szpitali to wyzwanie i konieczność

Opieka zdrowotna

Jak wprowadzić elektroniczne recepty, skierowanie oraz zwolnienia, czy szpitale są gotowe na ich wdrożenie, ale także co oznacza cyfrowa rewolucja dla polskich lecznic – takie tematy zostaną poruszone podczas dwudniowej konferencji "Cyfrowy Szpital Przyszłości", która 20 i 21 listopada odbędzie się w Krakowie.

19.11.2018

60 proc. lekarzy i pielęgniarek z objawami wypalenia zawodowego

Opieka zdrowotna

Aż 60 proc. personelu medycznego z Polski widzi u siebie objawy wypalenia zawodowego. Lekarze i pielęgniarki podkreślają, że stres w pracy związany jest z nadmiernym obciążeniem pracą, niskimi zarobkami i brakami w wyposażeniu.

19.11.2018

Z powiatów znikają szpitale

Finansowanie zdrowia

Niewydolne finansowo lecznice powiatowe zamykają się i trudno im będzie wejść ponownie do sieci. Dla samorządów korzystniej jest prowadzić przychodnie niż utrzymywać drogie oddziały z łóżkami, chociaż politycznie to delikatna sprawa. Natomiast eksperci i minister zdrowia uważają, że nie każdy powiat musi mieć własny szpital.

16.11.2018

Dwa kodeksy dla ochrony zdrowia już w UODO

RODO

Dwa kodeksy branżowe dotyczące ochrony danych osobowych dla ochrony zdrowia zostały już złożone do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Oba doprecyzowują prawa i obowiązki lecznic w różnych obszarach wynikające z RODO.

15.11.2018

"Solidarność" skarży do MOP przepisy o podwyżkach dla pielęgniarek

Prawo pracy Zawody medyczne

Rząd ustawowo wyłącza z konsultacji podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. Tym samym łamie Konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy - uważa Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która postanowiła skierować w tej sprawie skargę do MOP.

15.11.2018

Trwa spór o dostęp do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Opieka zdrowotna RODO

Gdy ktoś nagle umiera w szpitalu po wypadku, a nie zdążył upoważnić nikogo do dostępu do danych medycznych, rodzina nie dowie się, jakie miał obrażenia i jak był leczony. By to zmienić, projektowane są dwie zmiany przepisów dotyczące udostępniania dokumentacji po śmierci pacjenta. Obie wzbudzają kontrowersje.

15.11.2018

Szumowski: Przeanalizujemy postulaty pracowników służby zdrowia

Zawody medyczne

- Obiecywałem na spotkaniu z wszystkimi grupami zawodowymi, że będziemy rozmawiali o ustawie o minimalnym wynagrodzeniu już w najbliższym czasie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski po środowym spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

14.11.2018

Agencja Badań Medycznych - taka nowa instytucja jest potrzebna?

Finansowanie zdrowia

Nie jest jasny cel powołania Agencji Badań Medycznych, zastrzeżenia budzi także finansowanie jej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, a propozycje zapisów dotyczące zamawiania towarów i usług nie są transparentne – to główne zarzuty wobec projektu, które stawiają pracownicy i pracodawcy oraz związki zawodowe związane z ochroną zdrowia.

14.11.2018

Brakuje szczepionek przeciw odrze

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że wydali już zgodę na dystrybucję kolejnej partii szczepionek przeciwko odrze, bo w niektórych hurtowniach ich brakuje.

14.11.2018

Surowe kary za atak na ratowników

Zawody medyczne

Kary bezwzględnego więzienia dla osób, które zaatakują ratowników w czasie pracy, wszczynanie postępowania zawsze, kiedy pojawia się sygnał o możliwości popełnienia tego typu przestępstwa - to niektóre z wytycznych prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry dla prokuratorów.

14.11.2018