Niska wycena świadczeń stomatologicznych to zagrożenie dla pacjentów

Opieka zdrowotna

Wycena punktacji w katalogu świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych pozostaje niezmieniona od kilkunastu lat. Stawki wypłacane lekarzom dentystom w ramach kontraktów z NFZ nie przystają do rzeczywistości, w efekcie dochodzi do rezygnacji z kontraktów kolejnych praktyk stomatologicznych, a co za tym idzie ograniczenia dostępu do publicznej opieki zdrowotnej dla pacjentów.

16.02.2022

Organizacje pacjenckie chcą zmian w Funduszu Medycznym

Finansowanie zdrowia

Piętnaście organizacji pacjenckich oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich zwróciły się do ministra zdrowia o podjęcie zdecydowanych działań naprawczych, dotyczących przejrzystości podejmowania decyzji wydatkowania środków publicznych oraz niezwłoczne przekazanie niewykorzystanych środków w formie dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia.

16.02.2022

Minimalny CIT groźny dla szpitali i przychodni. Potrzebna zmiana ustawy

CIT Spółki Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Finansów twierdzi, że tzw. minimalny CIT, czyli podatek od strat, nie obejmuje podmiotów prowadzących działalność leczniczą, bo ceny ich usług są regulowane. Z taką interpretacją nie zgadzają się jednak ich właściciele i prezesi. Bo nie obejmie ona wszystkich świadczeń i podmiotów, a po drugie nie jest wiążąca.

16.02.2022

Lekarz może wydłużyć izolację w szóstej dobie jej trwania

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Lekarz rodzinny może przedłużyć okres izolacji w oparciu o ocenę stanu zdrowia pacjenta w trakcie porady albo teleporady, która ma miejsce nie wcześniej niż w szóstej dobie izolacji. W przypadku decyzji o przedłużeniu izolacji lekarz jest obowiązany do poinformowania pacjenta o terminie jej zakończenia.

15.02.2022

Leki na trzy choroby rzadkie z refundacją

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pojawi się refundacja leków w leczeniu pacjentów z mukowiscydozą, pierwotną hiperoksalurią typu 1 oraz dystrofią mięśniową Duchenne'a - poinformował we wtorek Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Nowe terapie mają być finansowane z Funduszu Medycznego. Pierwsze ośrodki zaoferują je już w marcu, pozostałe w maju.

15.02.2022

Iniekcje dożylne w domu pacjenta na pisemne zlecenie lekarza

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarka powinna wykonywać zabiegi w postaci iniekcji dożylnych w domu pacjenta wyłącznie na pisemne zlecenie lekarskie, zawarte w dokumentacji medycznej. Zlecenie powinno określać nazwę leku, dawki, sposób i czas podawania. To lekarz decyduje o leczeniu zależności od stanu pacjenta i choroby i ponosi za to odpowiedzialność. Są również sytuacje, gdy pielęgniarka może odmówić podania zastrzyku.

15.02.2022

Domownika zwalnia z kwarantanny szczepienie i negatywny test

Koronawirus

Status ozdrowieńca i zaszczepienie nie chronią przed kwarantanną, gdy na Covid-19 zachoruje domownik. By cieszyć się wolnością, muszą jeszcze wykonać test na Covid-19 i uzyskać negatywny wynik. Kwarantanna niezaszczepionych osób zamieszkałych z chorym na Covid-19 nadal może trwać aż 20 dni. Od 25 stycznia skróci się okres kwarantanny innych osób narażonych na zakażenie, a także skierowanych na test.

15.02.2022

Nie pracodawca, a Sanepid może kontrolować obowiązek szczepień w ochronie zdrowia

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

W Prawo.pl pisaliśmy, że od marca tylko Sanepid może ukarać niezaszczepionych do 1 marca pracowników służby zdrowia i aptek. Teraz przyznaje to także Ministerstwo Zdrowia w piśmie do Polskiej Federacji Szpitali. A w odpowiedzi związkowi pielęgniarek i położnych potwierdza, że w rozporządzeniu jest błąd, który de facto oznacza, że obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 w ochronie zdrowia to prawna fikcja.

15.02.2022

Pielęgniarki nie chcą pracować w Polsce, szpitalom grozi paraliż

Zawody medyczne

Do Ministerstwa Zdrowia przez rok wpłynęły tylko 432 wnioski od pielęgniarek spoza Unii, które chciałyby w uproszczonym trybie uzyskać zgodę na wykonywanie pracy w Polsce. Od lekarzy jest ich trzy razy więcej. Pielęgniarki ze Wschodu, tak jak nasze, wolą pracę w Niemczech czy gabinetach kosmetycznych, a szpitale coraz bardziej odczuwają ich brak, także przez Polski Ład. Problem pogłębi się, gdy po pandemii zniknie dodatek covidowy.

14.02.2022

Amantadyna nie działa w leczeniu chorych na Covid-19. Rzecznik Praw Pacjenta zakazał stosowania

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta wydał decyzję dotyczącą przychodni Optima z Przemyśla, w której przyjmuje Włodzimierz Bodnar. Rzecznik uznał, że placówka stosując amantadynę narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną, i zakazał stosowanie tego leku w leczeniu Covid-19. Z kolei resort zdrowia poinformował, że w leczeniu szpitalnym amantadyna jest nieskuteczna.

11.02.2022

Reforma POZ bez Porozumienia Zielonogórskiego. Resort zdrowia mówi: trudno

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Federacja Porozumienie Zielonogórskie, skupiająca lekarzy rodzinnych, zrezygnowała z udziału w pracach zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, bo Ministerstwo Zdrowia nie liczy się z jego opiniami i wprowadza nowe przepisy wbrew jego rekomendacji. Resort wolałoby, żeby przedstawiciele Porozumienia nadal pracowali w zespole, ale jeżeli nie chcą, trudno.

11.02.2022

Pacjenci nie mają dostępu do specjalistów, bo NFZ płaci za mało

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Z roku na rok maleje liczba przychodni specjalistycznych, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt nie tylko braku lekarzy, ale także zbyt niskich wycen oferowanych przez NFZ. Do tego placówki te udzielają z roku na rok coraz mniej porad potrzebującym pacjentom. Eksperci wskazują, że zmiany potrzebne są też w funkcjonowaniu przychodni rodzinnych.

11.02.2022

Będą zmiany w wyliczaniu odpłatności za pobyt w DPS i ZOL, ale nie wiadomo kiedy

Pomoc społeczna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Rodziny pracuje nad wyłączeniem świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z wliczania do dochodu ubiegających się o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej. Oznacza to, że tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych, nie byłoby brane pod uwagę m.in. przy odpłatności za pobyt i usługi w domu pomocy społecznej, usługi opiekuńcze, czy pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

10.02.2022

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna skończy się o północy

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia planuje pilotaż nowego systemu opieki zdrowotnej w nocy i święta. W powiatach, gdzie nie ma szpitala, w godzinach od 18 do 24 mają dyżurować centra medycznej pomocy doraźnej, oferujące też opiekę specjalistyczną. Po północy będzie można zadzwonić tylko na Platformę Pierwszego Kontaktu lub pojechać na szpitalny oddział ratunkowy.

10.02.2022

Będą wyższe wyceny w psychiatrii dziecięcej, ale w środowiskowej niższe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo twierdzi, że reformuje psychiatrię dziecięcą i podnosi wyceny świadczeń udzielanych przez psychiatrów i psychologów. Ale związek zawodowy psychologów twierdzi, że środowiskowe ośrodki, a więc położone blisko domu, otrzymają mniej za świadczone usługi. W efekcie psycholodzy wybiorą sektor prywatny, a potrzebujący ich pomocy będą musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni.

10.02.2022

mObywatel z krajowym certyfikatem covidowym

Koronawirus

W aplikacji mObywtal dostępny jest już krajowy certyfikat covidowy. O tym, że Ministerstwo Zdrowia planuje go wprowadzić, pisaliśmy w Prawo.pl pod koniec stycznia. Nasz paszport w przeciwieństwie do unijnego przyznaje status ozdrowieńca osobom, które otrzymały pozytywny wyniku testu antygenowego.

09.02.2022

Premier powołał nową radę do spraw Covid-19

Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki powołał nową Radę do spraw Covid-19, która liczy blisko 30 osób. Poza lekarzami, m.in. Andrzejem Horbanem, Piotrem Czauderną i Arturem Zaczyńskim, zasiadają w niej socjolodzy, prawnik, statystyk i ekonomista. Zastąpi ona dawną Radę Medyczną, z której w połowie stycznia odeszło 13 z 17 członków na znak protestu.

09.02.2022

Lekarz nie może szkolić kosmetyczki - nie pozwala Naczelna Rada Lekarska

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Naczelna Rada Lekarska przyjęła uchwałę w sprawie lekarzy uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowców. Zgodnie z nią medykom nie wolno prowadzić zajęć dla osób niepracujących w zawodach medycznych, np. kosmetyczek wykonujących zabiegi upiększające. Przyczyni się do wyeliminowania nieetycznych zachowań lekarzy podważających zaufanie do zawodu – uważa NRL.

09.02.2022

Bez obowiązkowych szczepień mundurowych i nauczycieli

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wbrew zapowiedziom ministra zdrowia, od 1 marca nie będzie obowiązkowych szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli. Od tego dnia będzie jedynie obowiązek szczepień dla osób pracujących w ochronie zdrowia, w aptekach oraz dla studentów kierunków związanych z medycyną. Rzecznik MZ nie wyklucza jednak takiego obowiązku dla innych grup zawodowych.

08.02.2022

Do programu Profilaktyka 40 plus można sie zapisać przez internet, telefonicznie i... w punkcie pobrań

Opieka zdrowotna Polski Ład

Od 1 lipca działa zapowiedziany w Polskim Ładzie program Profilaktyka 40+, który gwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Obecnie, aby otrzymać skierowanie trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię. Wkrótce ankietę będzie można wypełnić w jednym z 1712 punktów pobrań.

08.02.2022