Powstanie Biuro Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Administracja publiczna Zarządzanie

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu przewiduje utworzenie nowej komórki organizacyjnej - Biura Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako komórki obsługującej kierownika urzędu. Dotychczas zadania obsługi Głównego Inspektora Farmaceutycznego skupione były w Biurze Dyrektora Generalnego.

14.06.2021

Rehabilitacja ze skierowaniem od każdego lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pacjenci zamiast od razu na zabiegi, są wysyłani na wizyty do lekarza rehabilitacji. A tych w całym kraju jest niespełna dwa tysiące, więc na rehabilitację czeka się często miesiącami. Lekarze nie wiedzą, że mogą kierować pacjentów bezpośrednio do fizjoterapeuty, a pełne usamodzielnienie fizjoterapeutów w doborze zabiegów mogłoby znacznie skrócić czas oczekiwania.

10.06.2021

Senacka komisja za projektem o wywołanych przez COVID-19 chorobach zawodowych medyków

Koronawirus

Senatorowie chcą, by w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo epidemii oraz w ciągu 90 dni po ich odwołaniu – do stwierdzania choroby zawodowej wywołanej Covid-19 nie miały zastosowania przepisy rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych. W efekcie dla uznania, że u osoby wykonującej zawód medyczny występuje choroba zawodowa wystarczające byłoby stwierdzenie choroby zakaźnej.

09.06.2021

Teleporady lekarzy rodzinnych będą gorzej wycenianie

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce od września premiować tych lekarzy rodzinnych, którzy udzielą mniej teleporad dla osób w wieku 40 plus. Z zebranych danych wynika bowiem, że zdalnie woli leczyć blisko 40 proc. przychodni. Są nawet takie, w których tradycyjne wizyty pacjentów stanowią tylko 10 procent.

09.06.2021

Pielęgniarki ostrzegają przed katastrofą kadrową

Zawody medyczne

Do 2025 roku liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o 7 proc, a do 2030 r. o blisko 16 proc., bo na 231 tys. z nich - aż 146 tysięcy ma więcej niż 60 lat. Tak wynika z najnowszego raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Zdaniem Izby konieczne jest nie tylko zwiększenie liczby absolwentów pielęgniarstwa, ale także przekonanie ich do pracy w zawodzie.

09.06.2021

Druga dawka Pfizera już po 21 dniach, a Moderny po 28

Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek nowe schematy szczepień przeciw Covid-19. Skrócony został odstęp między podaniem dawek szczepionek Moderny i Pfizera, ale także Astra Zeneca. Ozdrowieńcy tak jak dotychczas będą szczepieni po 30 dniach.

08.06.2021

Rząd zwiększył finansowanie programów wieloletnich w onkologii

Finansowanie zdrowia

Rząd zwiększył we wtorek o ponad 54 miliony złotych nakłady na Narodową Strategię Onkologiczną oraz o 69 milionów złotych na budowę Centrum Kliniczno–Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wraz z Akademickim Ośrodkiem Onkologicznym.

08.06.2021

Polskie startupy pomagają lepiej diagnozować pacjentów

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Aż 45 proc. ze 115 startupów medycznych założonych przez Polaków koncentruje się na wdrożeniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Pomagają one wykryć zmiany nowotworowe czy na podstawie różnych wyników badań zasugerować chorobę i podpowiedzieć kierunek dalszej diagnostyki. Skorzystają z nich nie tylko lekarze, ale także pacjenci.

08.06.2021

MSWiA proponuje ekstra podwyżkę dla dyrektora swojego szpitala

Finansowanie zdrowia

Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie może mieć pensję wyższą o połowę. Ministerstwo przygotowało projekt rozporządzenia dający możliwość podniesienia wynagrodzenia o 50 proc. maksymalnej kwoty wynagrodzenia miesięcznego osób, które są określone w specjalnej ustawie. Motywuje to szczególną rolą oraz istotnym znaczeniem CSK MSWiA w systemie ochrony zdrowia.

08.06.2021

Przychodnie rodzinne nie dostaną więcej pieniędzy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia nie chcą podnosić stawki kapitacyjnej dla lekarzy rodzinnych. Reprezentujące ich organizacje ostrzegają, że przez to pogorszy się dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Inflacja, wzrost kosztów, np. energii sprawia, że przychodni nie będzie stać na podwyżki, bez których nie uda się zatrzymać wielu lekarzy i pielęgniarek

08.06.2021

Pielęgniarki domagają się wyższych płac, rząd bagatelizuje problem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W poniedziałek w 40 szpitalach pielęgniarki przeprowadziły strajk ostrzegawczy, a w 12 miastach manifestowały w ich centralnych punktach. To protest m.in. przeciwko nowej siatce wynagrodzeń ustalonej tzw. ustawą Niedzielskiego. Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i Ministerstwo Zdrowia zapewniają, że płace nie są niskie, bo rośnie zainteresowanie pracą w tym zawodzie i deklarują chęć dalszych rozmów.

07.06.2021

Rusza rejestracja na szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat

Koronawirus szczepienia

Od poniedziałku 7 czerwca można zapisywać na szczepienie przeciwko Covid-10 dzieci i młodzież w wieku od 12 do 15 lat. Dziecko można zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta rodzica lub...

07.06.2021

W poniedziałek w 40 szpitalach strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych

Zarządzanie

Powodem akcji strajkowej jest tzw. ustawa Niedzielskiego, czyli ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

05.06.2021

Biletomaty na SOR nie skrócą kolejek, a lekarzom dodadzą pracy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że dzięki segregacji medycznej i biletomatom, które już za miesiąc staną w poczekalniach wielu szpitali, pacjenci potrzebujący pilnej pomocy medycznej, szybciej ją otrzymają. Zdaniem ekspertów zapowiadana rewolucja na szpitalnych oddziałach ratunkowych, zamiast uzdrowić, może je pogrążyć.

04.06.2021

Wyroby medyczne - producenci nie mają ustawy, a projekt straszy wysokimi karami

Opieka zdrowotna Prawo unijne

Od 26 maja stosowane jest unijne rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych. Mimo to wciąż nie ma przepisów wdrażających go w Polsce, co wywołuje chaos prawny. Prace nad ich projektem trwają już ponad dwa lata, a branża ma do nich wciąż wiele uwag. Kontrowersje budzi wysokość kar i zasady reklamy. Zdaniem ekspertów mogą one utrudnić funkcjonowanie wielu producentów.

02.06.2021

Chcesz zachęcić do szczepienia? Zadzwoń, RODO nie zabrania

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia

RODO nie wymaga uprzedniej zgody pacjenta na kierowanie do niego zaproszeń do różnego rodzaju programów profilaktycznych, zwłaszcza realizowanych z publicznych pieniędzy. Tymczasem skuteczność ich realizacji zwiększa się po telefonie od konsultanta. W ten sposób rząd mógłby też zachęcać do szczepień przeciwko Covid-19. Ta metoda może okazać się skuteczniejsza niż loteria.

01.06.2021

Naczelna Rada Lekarska krytykuje Polski Ład dla zdrowia - jest zbyt ogólny

Polski Ład

Zbyt wolny wzrost nakładów na ochronę zdrowia, negatywne skutki finansowe projektowanych zmian w obszarze PIT, brak urealnienia wyceny świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - to tylko niektóre z uwag zgłoszonych przez Naczelną Radę Lekarską do Polskiego Ładu. Przedstawione w dokumencie plany mają w przeważającej mierze charakter hasłowy,

31.05.2021

Ministerstwo Zdrowia opublikowało założenia reformy szpitalnictwa

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia upubliczniło raport „Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”. Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl eksperci skupili się na wprowadzeniu kategoryzacji szpitali i zrestrukturyzowaniu tych, w najtrudniejszej sytuacji.

31.05.2021

Moderna chce otworzyć w Warszawie międzynarodowe centrum usług biznesowych

Farmacja

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna, będąca jednym z producentów szczepionek mRNA na COVID-19, otworzy w Polsce swoje centrum biznesowe. Jej warszawski hub będzie szóstym takim podmiotem w Europie i ma zajmować się m.in. finansami, kadrami, a także usługami cyfrowymi. Centrum biznesowe Moderny, które ma zostać otwarte w Warszawie, zatrudni około 160 osób.

30.05.2021

Gemini stawia na nowe technolgie

Farmacja

Najważniejsze jest, aby pacjenci mogli realizować recepty sprawnie, bez konieczności oczekiwania i przy pierwszej wizycie w aptece - by jak najszybciej rozpocząć zalecaną terapię. Mają w tym pomóc nowoczesne rozwiązania technologiczne, które poprawiają współpracę nie tylko pomiędzy poszczególnymi aptekami, ale także placówką a pacjentem. Według sieci aptek Gemini chmura umożliwi też wdrożenie opieki farmacetutycznej.

29.05.2021