Polska Misja Medyczna w obliczu skali kryzysu humanitarnego w Ukrainie regularnie wysyła zaopatrzenie do działających tam placówek szpitalnych, a jej pracownicy pracują nad zapewnieniem ich funkcjonowania, aby mogły ratować życie wszystkich potrzebujących. Bardzo ważnym zadaniem do realizacji, na którym skupia się obecnie PMM, jest otworzenie szpitala polowego. 

Czytaj również: Opatrunki dla Ukrainy można zbierać, leki wysyła rząd i Polska Misja Medyczna >>

 

 

Na szpital polowy potrzebna jest spora kwota

Na uruchomienie szpitala polowego potrzebne jest około 300 000 złotych – działanie zakłada zakup namiotów i mebli polowych, a także wyposażenie placówki w podstawowy sprzęt, leki i wyroby medyczne. Szpital polowy pozwoli nam działać w sytuacjach nagłych i odpowiedzieć na trwający kryzys ukraiński. To też jedno z najważniejszych narzędzi niesienia wsparcia medycznego, z jakich będziemy mogli korzystać w przyszłości i angażować się w specjalistyczną pomoc w sytuacji innych konfliktów – mówi Ewa Piekarska-Dymus, prezes zarządu Polskiej Misji Medycznej.

Czytaj wszystkie artykuły o pomocy prawnej dla Ukrainy >>
Marzec 2022 r. z ochroną zdrowia - Redakcja LEX poleca >

Aby pomóc w otwarciu szpitala polowego w Ukrainie Fundacja Ziko dla Zdrowia przekazała na ten cel 200 tys. złotych. Ponadto by zebrać pełną kwotę potrzebną na szpital organizacja apeluje zarówno do osób prywatnych, jak i firm o przekazanie środków finansowych na powstanie szpitala polowego. Do akcji już przystąpili pierwsi przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Miasta Krakowa Biznes Klub, deklarując wsparcie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Fundacja otrzymuje również darowizny od osób indywidualnych, które na miarę swoich możliwości wspierają idee powstania i działalności szpitala polowego w Ukrainie. - Celem naszej Fundacji jest ochrona zdrowia i pomoc potrzebującym. Ten cel zawsze realizowaliśmy w gronie przyjaciół i darczyńców, którzy wspierali nas w swoich działaniach. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i firmom, które zechciały razem z naszą Fundacją przyczynić się do budowy szpitala polowego – mówi Beata Kmieć, członek zarządu Fundacji Ziko dla Zdrowia.

Sprawdź: Pomoc prawna dla Ukrainy w ochronie zdrowia - ważne komunikaty i publikacje >

Pomoc rannym i chorym

Jak tłumaczy Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, zbierając informacje od przedstawicieli kilkudziesięciu ukraińskich szpitali, z którymi organizacja jest w bieżącym kontakcie, wiadomo o potrzebach związanych z leczeniem ran odnoszonych przez mieszkańców kraju, którzy są codziennie narażeni na ataki. Szpital polowy zapewni dodatkowe miejsca dla pacjentów, niezbędne w przypadku konfliktu zbrojnego i zwiększonego zapotrzebowania na pomoc medyczną. To ważna i natychmiastowa odpowiedź na sytuację naszych sąsiadów, która realnie pomoże ratować życia.

Pieniądze dla Polskiej Misji Medycznej dla Ukrainy można wpłacać na konto PMM:

Bank Pekao SA, konto numer: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA, 
kod SWIFT:PKOPPLPW,
EURO IBAN:PL02 1240 2294 1978 0010 1644 4116
USD IBAN:PL53 1240 4650 1787 0010 7345 2383

Darowizny na powstanie szpitala polowego można wpłacać na konto Fundacji Ziko dla Zdrowia:
BNP Paribas Bank Polska SA: 52 1750 1048 0000 0000 3369 2487, wpisując w tytule przelewu hasło: DAROWIZNA SZPITAL POLOWY.