Istnieje pilna potrzeba ciągłego doskonalenia praktyk zarządczych w zakładach opieki zdrowotnej....
17.08.2007
Zgodnie z przepisem art. 152 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (k.p.) pracownikowi...
10.08.2007
Senat zdecydował w 26 lipca tego roku, że lekarze i aptekarze nie mogą pod groźbą więzienia...
03.08.2007
Charakter prawny norm Kodeksu etyki lekarskiej Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 r. ustanowiła zamknięty katalog źródeł prawa w Polsce. Rozdział III Konstytucji wymienia źródła prawa w sposób enumeratywny i wyczerpujący w tym uregulowaniu Kodeks nie został uznany za źródło prawa. W związku z tym, powstał problem czy Kodeks etyki lekarskiej jest źródłem prawa czy tylko normą deontologiczną.
Katarzyna Lenczowska-Soboń
13.07.2007
 • Aktualności

  • Polacy przekonują się do e-konsultacji medycznych

   Rośnie zaufanie Polaków do e-medycyny - wynika z najnowszego raportu STADA Health Report 2020. Aż 74 proc. polskich pacjentów jest skłonnych skorzystać z konsultacji medycznych za pośrednictwem internetu w przypadku mniej istotnych dolegliwości bądź powikłań.
  • Szpitale dostają pieniądze, a chorych... brak

   Narodowy Fundusz Zdrowia, w związku z COVID-19, zwiększył finansowanie placówek medycznych. Odmrażanie służby zdrowia ma być bezpieczne, zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Problem jednak w tym, że pacjenci nadal nie chcą się zgłaszać do szpitali.
  • COVID-19 - od soboty nowe ograniczenia krajowe i regionalne

   Obowiązek noszenia maseczek nawet w przestrzeni otwartej i zakaz działalności klubów fitness, solariów i parków rozrywki w "czerwonych" powiatach, a w całym kraju obowiązek okazywania zaświadczenia, jeśli ktoś maski nie nosi. Do tego kwarantanna dla cudzoziemców spoza strefy Schengen, a także zmiany w pracy administracji i mniejszy limit uczestników zgromadzeń
  Zobacz więcej
 • Zmiany w prawie

  • Po zmianie przepisu prostsze wystawianie recept

   Lekarze czy pielęgniarki wystawiający recepty na leki refundowane, nie muszą już wskazywać na nich identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta. Nie trzeba tego odnotowywać również na dokumentach związanych z realizacją recepty, np. w Dokumencie Realizacji Recepty.
  • Ustawa o ułatwieniach w kształceniu lekarzy podpisana

   Prezydent podpisał nowelę ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która przewiduje szereg zmian w kształceniu specjalistycznym medyków m.in. wprowadza centralny nabór na specjalizację. Ustawa wprowadza też zmiany zasad przeprowadzania eksperymentów medycznych.
  • Skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii nie dla rodziców

   Przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia autopoprawka do projektu zmian w ustawach umożliwiających skuteczniejsze zwalczanie koronawirusa, ma zmodyfikować przepisy dotyczące kierowania do pracy osób, którzy są rodzicami. Wyłączeni z tego mają być rodzice dzieci do lat 14 oraz dzieci z niepełnosprawnościami.
  Zobacz więcej
 • Opinie

  • Wiceprezes NFZ: Stabilność finansowa szpitali jest naszym priorytetem

   Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia gwarantują placówkom medycznym stabilność finansową w okresie epidemii COVID-19. Szpitale jednoimienne otrzymują dodatkowo środki za gotowość do udzielenia świadczeń. Natomiast pozostałe placówki finansowane są podobnie jak przed pandemią - mówi Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych.
  • Odszkodowanie za nieuzasadnioną kwarantannę możliwe, ale niełatwe

   Czy w przypadku niediagnostycznego wyniku badania w kierunku SARS-CoV-2 met. PCR i związanego z nim przedłużenia kwarantanny można domagać się odszkodowania od organu, który zmusił obywatela do takiego wyłączenia się z pracy i życia publicznego? - zastanawia się radca prawny Jakub Kowalski. I odpowiada, że nie jest to oczywiste.
  • Sośnierz: Mogę opracować projekt naprawy ochrony zdrowia

   W funkcjonowaniu obecnego systemu opieki medycznej musi wydarzyć się coś takiego, że decydenci zrozumieją wreszcie, iż tak dalej być nie może. Dlatego trzeba koniecznie opracować nowy projekt i uniknąć kompromisów na rzecz różnych grup interesów, czy partii politycznych. Nie ma innego wyjścia – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes NFZ.
  Zobacz więcej
 • Pytania i odpowiedzi

  • Wypis ze szpitala na własne żądanie

   Pacjent, który chce wypisu ze szpitala na własne żądanie, powinien być poinformowany przez lekarza o możliwych następstwach zaprzestania dalszego leczenia. Musi wówczas złożyć pisemne oświadczenie o wyjściu z placówki medycznej na własne żądanie.
  • Czy każdy pacjent z gorączką wymaga zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych?

   Dziecko było zaszczepione. Miało gorączkę 38.1 stopni. Czy w takiej sytuacji każde zgłoszenie się pacjenta z gorączką wymaga zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego? Czy jedynym kryterium wysłania zgłoszenia jest okres 4 tygodni od dnia szczepienia, czy także gorączka powinna być ponad 39 stopni?
  • Jakie dane powinna zawierać wysłana sms-em informacja o e-recepcie?

   Od 8 stycznia 2020 r. wszystkie placówki medyczne będą miały obowiązek wystawiać e-recepty. Jakie dane powinien zawierać powiadomienie SMS o tym, że została wystawiona elektroniczna recepta - tłumaczy radca prawny Iwona Kaczorowska-Kossowska.
  Zobacz więcej
 • Orzeczenia

  • WSA: Sąd administracyjny nie zajmie się sprawą tajemnicy lekarskiej w areszcie śledczym

   Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga na bezczynność dyrektora aresztu śledczego. Autor skargi wskazał, że organ nie rozpoznał jego wniosku dotyczącego zachowania tajemnicy lekarskiej. Tego rodzaju skarga nie może być rozpoznana przez sąd administracyjny. Inne organy mogą zajmować się sprawami tego rodzaju - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
  • NSA: Żółtaczka - choroba zawodowa pielęgniarek

   Już samo zatrudnienie pielęgniarki w warunkach narażenia na zakażenie wirusem jest okolicznością wystarczającą do stwierdzenia choroby zawodowej przez organ inspekcji sanitarnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zdecydował tak, choć kobieta przez cały okres zatrudnienia świadczyła pracę w różnych placówkach służby zdrowia jako pielęgniarka.
  • NSA: Kamera na sali zabiegowej narusza intymność pacjenta

   Bez zgody pacjenta nie można monitorować sal operacyjnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - Praca kamery narusza prawo pacjenta do intymności i godności, a niemożność identyfikacji osoby nie jest wystarczającym wytłumaczeniem - dodał sąd i orzekł, że szpital naruszył zbiorowe prawa pacjentów.
  Zobacz więcej