21 października 2014 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyła się druga część uroczystości wręczenia odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Minister zdrowia przyznaje je dawcom narządów oraz osobom, które dwukrotnie oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki.

- Państwa obecność w resorcie, to chwile, które są dla nas szczególnie ważne. Podarowaliście siebie innym – chciałbym Wam za to serdecznie podziękować i życzyć zdrowia Wam, Waszym bliskim i wszystkim tym, którym pomogliście – powiedział minister Bartosz Arłukowicz, witając dawców – Jesteście dowodem na to, że medycyna może się rozwijać w szybkim tempie. Jednak wiąże się to z poświęceniem, na które się zdecydowaliście. Za to również bardzo Wam dziękuję – dodał. Podkreślił, że transplantologia w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, ale bez dawców pomoc osobom, które potrzebują przeszczepu, byłaby niemożliwa. Dlatego zaapelował do uczestników spotkania o szerzenie idei transplantacji, aby dzięki ich doświadczeniom jak najwięcej osób zrozumiało, jak ważne jest dawstwo.

Honorowym gościem drugiej części uroczystości był Artur Mach, który jest dawcą rodzinnym i oddał fragment wątroby swojemu synowi – Kubusiowi.

Uroczystość nadania odznaczeń jest ważnym elementem działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii, prowadzonych obecnie w ramach programu wieloletniego na lata 2011 – 2020 pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. W roku 2014 odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu” zostały rozdane po raz piąty. W latach 2009–2014 uhonorowano nimi 482 osoby.

Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia już od wielu lat jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. W Polsce działa 116 ośrodków przeszczepiających komórki, tkanki i narządy – w tym 38 ośrodków przeszczepiających nerki. Według danych Poltransplantu w Polsce w 2013 roku dokonano 1612 przeszczepień, a do końca września 2014 roku – 1211.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 22 października 2014 r.