Sportowcy - studenci otrzymają wsparcie resortu

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wyczynowi sportowcy, którzy chcą łączyć karierę sportową ze studiami, mogą liczyć na wsparcie resortu - poinformował w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Minister ogłosił program Narodowa Reprezentacja Akademicka, który ma objąć około 500 osób i dysponować rocznym budżetem w wysokości 10 mln złotych.

05.10.2019

Minister zapowiada "Pakt dla humanistyki polskiej" i reformę PAN

Szkolnictwo wyższe

Prawo i Sprawiedliwość mówi w swoim programie o potrzebie wypracowania "Paktu dla humanistyki polskiej". - Dalsza reforma systemu nauki jest konieczna, bo Konstytucja dla Nauki przewiduje rozwiązania ewolucyjne - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

04.10.2019

Pracownia Liderów Prawa zaprasza na kolejną edycję programu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Udział w zajęciach prowadzonych przez cenionych wykładowców, praktyków i trenerów, warsztaty prowadzone przez prawników z najlepszych kancelarii oraz menedżerów z największych polskich firm, a także treningi umiejętności autoprezentacji, wystąpień publicznych, zarządzania projektami

03.10.2019

Gowin: Dzięki Konstytucji dla Nauki Polska zyska w rankingach

Szkolnictwo wyższe

Przez trzy lata przygotowaliśmy uczelnie do głębokiego przeobrażenia, jakim jest Konstytucja dla Nauki. Reforma ta z całą pewnością doprowadzi do podniesienia pozycji Polski w rankingach, ale dopiero w perspektywie najbliższych kilku lat - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

03.10.2019

Na uczelniach ruszają szkoły doktorskie

Szkolnictwo wyższe

W szkołach doktorskich, które jako nowe instytucje pojawiły się od 1 października na polskich uczelniach, będzie o około 40 proc. mniej doktorantów niż do tej pory. - Ale doktorów wykształcą co najmniej tylu, ile kształcono dotychczas na studiach doktoranckich - zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

01.10.2019

Dziś początek roku akademickiego 2019/2020

Dla studenta

1 października to początek roku akademickiego. Pierwszy rok studiów stacjonarnych rozpocznie około 300 tys studentów na studiach stacjonarnych i około 130 tys. na studiach niestacjonarnych. Na uczelniach pojawią się szkoły doktorskie - to efekt zmian wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki.

01.10.2019

Egzaminy na aplikacje - najlepsze wyniki w Szczecinie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu

Prawnicy Strefa aplikanta

Znane są już wstępne wyniki sobotnich egzaminów na aplikacje prawnicze. Kandydaci na adwokatów najlepiej zdawali w Szczecinie, gdzie pozytywny wynik uzyskało 74,5 procent zdających, na aplikację radcowską w Łodzi - 64,8 proc., na notarialną w Gdańsku i we Wrocławiu – 58,3 proc., a na komorniczą w Łodzi – 42,3 proc.

30.09.2019

Fundacja Helsińska zaprasza studentów na praktyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Pomoc ofiarom naruszeń praw człowieka, kontakt z precedensowymi sprawami sądowymi i administracyjnymi oraz zdobywanie umiejętności praktycznych i wiedzy, które mogą być przydatne przy wykonywaniu różnych zawodów prawniczych - to korzyści, jakie mogą odnieść uczestnicy praktyk studenckich w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

30.09.2019

W sobotę odbyły się egzaminy na aplikacje

Strefa aplikanta Dla studenta

W sobotę 28 września odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze - adwokacką, radcowską i notarialną oraz, po raz dwunasty, państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Państwowy egzamin na aplikacje korporacyjne odbył się już po raz czternasty.

29.09.2019

Rektorzy: Akademicy powinni zachować powściągliwość w debacie publicznej

W środowisku akademickim powinniśmy szanować wiedzę i odwoływać się do niej przy formułowaniu własnego stanowiska. Powinniśmy dawać wzór powściągliwości w użyciu języka - ocenia Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, odnosząc się do felietonu prof. Aleksandra Nalaskowskiego.

27.09.2019

Płaca minimalna wzrośnie, opłaty za aplikacje nie

Minister sprawiedliwości zapowiedział, że nie będzie podwyżek opłat za aplikacje. Zmienią się zasady wyliczania kwot opłat za aplikacje: radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą. Zbigniew Ziobro zapowiedział, że nie będzie już automatycznych podwyżek.

25.09.2019

Prawo na Oxfordzie - na studiach teoria, praktyka na stażach

Prawo na Oxfordzie jest bardzo teoretyczne, a studia to rzeczywiście przede wszystkim samodzielna praca w bibliotece. Nie uczymy się w ogóle o procedurach i praktycznej stronie wykonywania zawodu prawnika - mówi Łukasz Gwóźdź, student prawa na Oxfordzie. Praktykę studenci poznają podczas staży.

24.09.2019

Nowe konkursy na granty

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło po raz kolejny konkursy na projekty badawcze na projekty realizowane przez doktorantów, organizowany we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA). Łącznie do zdobycia jest aż 690 mln zł.

20.09.2019

Rektor UMK odwiesił autora homofobicznego felietonu

Szkolnictwo wyższe

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Tretyn podjął w środę decyzję o uwzględnieniu odwołania prof. Aleksandra Nalaskowskiego i uchylił decyzję o jego zawieszeniu. I zalecił profesorowi większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych.

18.09.2019

Plagiaty wciąż plagą na uczelniach

Według danych Ośrodka Przetwarzania Informacji aż 8 proc. prac dyplomowych nosi znamiona plagiatu. Instytut przeanalizował dane Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, z którego od początku tego roku korzystają wszystkie uczelnie. To duży odsetek, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że system nie obejmuje wszystkich prac składanych przez studentów.

18.09.2019

Opłaty za aplikację sięgną dziesięciu tysięcy złotych?

Opłaty za aplikacje uzależnione są od płacy minimalnej, więc jej podwyższenie mocno odbije się na kwotach, które za każdy rok nauki muszą samorządom zawodowym zapłacić przyszli profesjonalni pełnomocnicy, komornicy lub notariusze. Wzrosną również opłaty za egzaminy wstępne.

18.09.2019

Kolejne uczelnie podpisały Deklarację Społecznej Odpowiedzialności

Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni podpisana! Przedstawiciele kilkudziesięciu uczelni przybyłych do Krakowa na Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki zobowiązali się do upowszechniania wartości akademickich oraz popularyzowania nauki wśród społeczeństwa - poinformował na Twitterze wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

18.09.2019

Studenci medycyny dostaną lepsze kredyty, które odpracują po dyplomie

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

PiS zapowiada zmiany w systemie kredytów studenckich. Ma to dotyczyć deficytowych profesji, a konkretnie przyszłych lekarzy i pracowników medycznych. Będą oni mogli odpracować zaciągniętą pożyczkę, świadcząc usługi pacjentom. Ma to zwiększyć zainteresowanie studiami medycznymi i zapobiegać odpływowi kadr za granicę.

18.09.2019

Prawie połowa Polaków zdobywa wyższe wykształcenie

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

W 2018 roku 44 proc. młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie - wynika z raportu "Education at a glance 2019". Jego autorzy podkreślają, że to odsetek zbliżony do średniej państw OECD. I przypominają, że on rośnie, bo w 2008 r. ten odsetek w naszym kraju wynosił 32 procent.

15.09.2019

Ludzie po studiach żyją zdrowiej i dłużej

Osoby z wyższym wykształceniem żyją dłużej niż ze średnim i podstawowym, a różnice te są szczególnie widoczne wśród mężczyzn - stwierdza w swoim najnowszym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). I dodaje, że dotyczy to wszystkich badanych państw.

13.09.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski