Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego domaga się cofnięcia zmian na liście czasopism

Szkolnictwo wyższe

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdziła w opublikowanym stanowisku, że jest bardzo zaniepokojona wykazem czasopism, opubliko­wanym 12 lutego, a następnie ponownie zmodyfikowanym 18 lutego przez Minister­stwo Edukacji i Nauki. I dodaje, że je Niepokój Rady pogłębił tryb, w jakim nastąpiła zmiana wykazu, ujawniony w oświad­czeniu Komisji Ewaluacji Nauki w tej sprawie.

01.03.2021

Zdalne zajęcia na uczelniach do końca roku akademickiego

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Resort nauki chce, by zdalne zajęcia na uczelniach były prowadzone do 30 września 2021 r. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowano w piątek 26 lutego. W takiej formie kontynuowane mają być również studia doktoranckie oraz zebrania kolegialnych organów uczelni.

26.02.2021

Wiceminister: Zmiany w wykazie czasopism były potrzebne

Szkolnictwo wyższe

Jest to ten pasztet, który staramy się tak przygotować, żeby ten pasztet nie zaszkodził zdrowiu zarówno studentów, ale również i pracowników naukowych - w ten sposób wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki skomentował w radiu RMF zmiany związane z nadchodzącą ewaluacją działalności naukowej.

26.02.2021

Senat UJ krytykuje tryb przygotowania wykazu czasopism naukowych i recenzowanych

Szkolnictwo wyższe

Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych został przygotowany wbrew zasadom ustalania punktacji wynikającym z rozporządzenia - stwierdził senat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej wykaz krytykowały: KRASP, PAN i Komisja Ewaluacji Nauki.

24.02.2021

KRASP: Powinien powstać dodatkowy wykaz czasopism

Szkolnictwo wyższe

Wartość publikacji naukowych powinna być oceniana według obiektywnych kryteriów, a takiej gwarancji nie daje zmodyfikowany w arbitralny sposób wykaz czasopism - zwraca uwagę Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Sugeruje utworzenie dodatkowego wykazu.

24.02.2021

Po wrzutkach na listę czasopism ewaluacja uczelni może rozstrzygnąć się w sądzie

Szkolnictwo wyższe

Wynik ewaluacji to dla uczelni być albo nie być – zależą od niego prestiż, pieniądze i prawo do nadawania tytułów i stopni. Tymczasem wprowadzone ostatnio arbitralne zmiany na liście czasopism naukowych podają w wątpliwość obiektywność całego procesu. Może się zdarzyć, że o kategorii uczelni ostatecznie rozstrzygać będą sądy.

23.02.2021

Nie można zrzec się tytułu profesora, a nieobecność w pałacu - bez skutków prawnych

Szkolnictwo wyższe

Nie ma prawnych możliwości pozwalających na zrzeczenie się tytułu profesora zwyczajnego, nie można też odmówić jego przyjęcia, gdy zdecydowano już o nominacji - takie zapowiedzi są wyłącznie deklaracją, tym bardziej, że procedurę wszczyna się na wniosek zainteresowanego. Dużym problemem nadal pozostaje natomiast nierozstrzyganie już złożonych wniosków.

20.02.2021

Kolejna zmiana w wykazie czasopism - znów bez trybu

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki opublikował aktualizację wykazu czasopism punktowanych - tym razem zyskały periodyki z Warszawy i Białegostoku. Zmiana budzi te same wątpliwości, co poprzednia wersja - modyfikacje również wprowadzono z pominięciem przepisów i bez zasięgnięcia opinii ekspertów.

19.02.2021

Minister: Miliard na podwyżki dla pracowników uczelni, większe nakłady na naukę

Szkolnictwo wyższe

W ostatnim czasie przeznaczyliśmy 1 mld zł na podwyżki dla pracowników uczelni wyższych, co przełożyło się na 6 proc. podwyżki zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy wcześniej. Przeznaczyliśmy 440 mln zł na inwestycję dla uczelni publicznych - mówił w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział kolejne inwestycje.

19.02.2021

Dzień Nauki Polskiej - minister zapowiada kolejne zmiany

Szkolnictwo wyższe

Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy - to jest w niej najbardziej fascynujące - mówił minister Przemysław Czarnek z okazji Dnia Nauki Polskiej. Zapowiedział też reformę Narodowego Programu Humanistyki. Trwają też obchody na uczelniach - Uniwersytet Wrocławski wręczy najwyższą nagrodę nagrodę finansową dla naukowca, ruszają nowe projekty.

19.02.2021

Już 500 tys. nauczycieli i wykładowców zgłoszonych do szczepień

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Do akcji szczepień zgłosiło się już 500 tys. nauczycieli i nauczycieli akademickich - poinformowała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Wiceminister przypomniała, że czwartek to ostatni dzień rejestracji nauczycieli do szczepień w drugiej turze. Nauczyciele akademiccy chęć zaszczepienia mogą zgłaszać na swoich uczelniach.

18.02.2021

NIK krytycznie o strategicznych programach badań naukowych

Szkolnictwo wyższe

Realizacja strategicznych programów badań naukowych w latach 2011-2020 przyczyniła się do rozwoju kadr naukowych, lecz nie wpłynęła istotnie na realizację celów polityki naukowej państwa - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że Naukowe Centrum Badań i Rozwoju naruszało własne procedury, a niekiedy też prawo, a minister nauki nie w pełni korzystał z przysługującego mu prawa nadzoru i ewaluacji.

17.02.2021

Nowa lista czasopism nie była konsultowana z PAN ani z rektorami

Szkolnictwo wyższe

Nie braliśmy udziału w sporządzaniu tej listy - poinformowała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, przewodniczący Polskiej Akademii Nauk i Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Wszystkie te instytucje stwierdzają, że zmiany powinny być prowadzone na podstawie merytorycznych i transparentnych kryteriów.

16.02.2021

Komitet Nauk Prawnych PAN krytykuje ministra za ingerencję w listę czasopism

Władczy akt ministra nie może być działaniem arbitralnym, sprzecznym z prawem. Czasopisma naukowe zostały dodane do wykazu, albo ich wartość punktowa została podniesiona, w sposób nietransparentny, wbrew zasadom ustalania punktacji wynikającym z powołanego rozporządzenia, celem dowartościowania wybranych środowisk - podkreśla Komitet Nauk Prawnych PAN.

15.02.2021

Wrzutka na liście punktowanych czasopism – niektóre nagle docenione

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki zmienia punktację prawniczych czasopism – niektóre z nich mocno zyskują. Większość dlatego, że trafiła do międzynarodowych baz lub była częściej cytowana. Ale w kilku przypadkach trudno wyjaśnić, co zdecydowało o znacznym skoku punktacji. W środowisku naukowym mówi się o osobistych powiązaniach decydentów z konkretnymi periodykami, a do dymisji podała się wiceminister odpowiedzialna za te sprawy.

12.02.2021

Uczelnia kształtuje program, liczba punktów zależy od rodzaju studiów

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki wyjaśnia zawiłości dotyczące liczby punktów, które musi osiągnąć student dwustopniowych studiów - wiele zależy od uczelni, nie ma jednak wymogu, by suma punktów wynosiła tyle, co na studiach jednolitych. Każdy z limitów dotyczy konkretnego rodzaju studiów.

11.02.2021

Przepisy o kwarantannie korzystniejsze dla zagranicznych studentów

Studenci-cudzoziemcy, w tym np. studenci z Ukrainy pobierający naukę w Polsce, po przekroczeniu granicy nie są zobowiązani do kwarantanny. Tymczasem studenci będący Polakami kształcącymi się na uczelniach zagranicznych, w tym ukraińskich, którzy wracają do kraju – na stałe bądź w celu odbycia staży czy dokonania nostryfikacji dyplomu - muszą poddać się kwarantannie.

08.02.2021

Minister: Mam nadzieję, że sesja letnia już w trybie stacjonarnym

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Rektorzy uczelni zadecydują, kiedy i jakie zajęcia będą prowadzone w trybie stacjonarnym, a jakie w dalszym ciągu w formie zdalnej - zapowiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że wszystko zależy od sytuacji pandemicznej w najbliższych tygodniach. Wyraził nadzieję, że letnia sesja egzaminacyjna odbędzie się w trybie stacjonarnym.

05.02.2021

Nabór uzupełniający na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że rozpoczyna nabór uzupełniający na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kadencji 2020–2023. Zgłosić się można do 19 marca 2021 r. Zgłoszenia kandydatów można przesyłać w postaci elektronicznej.

03.02.2021

Prof. Izdebski: Wolność nauki to nie to samo, co wolność słowa

Szkolnictwo wyższe

Uczelnie nie są po to, żeby na nich kwitła wolność słowa – są po to, by na nich kwitła wolność badań naukowych i ich publikowania. Forami, dla których kluczowa jest wolność wyrażania opinii, są środki społecznego przekazu, w szczególności prasa, oraz internet - mówi prof. Hubert Izdebski, komentując projekt tzw. „pakietu wolnościowego” dotyczącego uczelni.

02.02.2021