Uczelnie już po raz drugi obchodzą Dzień Nauki Polskiej, ustanowiony został w 2020 r. i ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii.

Wrzutka na liście punktowanych czasopism – niektóre nagle docenione>>

 

 

Minister Czarnek zapowiada reformę Narodowego Programu Humanistyki

- Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy - to jest w niej najbardziej fascynujące. Jeżeli ona nie zmierza do prawdy i odkrywania prawdy, to nie jest nauką w gruncie rzeczy. A fascynujące w niej jest to, że pozwala nam odkrywać prawdę poprzez jej poszukiwanie - temu służą badania naukowe, które w Polsce prowadzi się w rozmaitych miejscach i na rozmaitych płaszczyznach - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wskazał, że MEiN wzmacnia polską naukę, np. przez dofinansowanie takich projektów jak badanie heliosfery przez Centrum Badań Kosmicznych PAN we współpracy z NASA, a także badań medycznych w ABM. Minister podkreślał również wagę badań humanistycznych.

 


Jak podkreślił minister, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki będzie reformowany, ponieważ brakuje poważnych projektów historycznych, które odkrywałyby prawdę o Polsce, o Polakach, o tym ilu Polaków i za jaką cenę uratowało Żydów w czasie II wojny światowej.

- Najwięcej Polaków jest wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, o tym jaki miał wpływ Kościół katolicki w okresie 123 lat zaborów na utrzymanie polskości, o tym jak to się stało, że po '89 r. Polska najwolniej wychodziła z komunizmu i stała się krajem postkomunistycznym na wiele lat, co było ze szkodą dla naszego państwa - powiedział.

 

Uniwersytet Wrocławski przyzna najwyższą nagrodę naukową w Polsce

Z okazji Dnia Nauki Uniwersytet Wrocławski przyzna w tym roku po raz pierwszy najwyższą nagrodę finansową w polskiej nauce, ufundowaną przez prof. Norberta Heisiga. 200 tys. zł trafi do jednego z naukowców wytypowanych przez senaty najlepszych polskich uczelni badawczych. Laureata nagrody poznamy 1 października.

- Z okazji obchodzonego 19 lutego Święta Nauki Polskiej, Uniwersytet Wrocławski ma dla polskich naukowców niezwykły prezent. W tym roku na naszej uczelni po raz pierwszy przyznany zostanie polski "mały Nobel" - Nagroda Heisiga. 200 tys. zł trafi do jednego z 20 naukowców, prowadzących badania na polskich uczelniach – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa uczelni Katarzyna Uczkiewicz.

 

Projekt na Dzień Nauki

Z okazji tego święta rusza też inicjatywa „SPINaj naukę”, organizowane przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN inauguruje projekt którego zadaniem ma być promocja osiągnięć polskich naukowców i zacieśnianie współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w obszarze popularyzacji nauk. Projekt potrwa do sierpnia 2022 r. - weźmie w nim udział 11 ośrodków. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki, a jego budżet to prawie 1 mln zł.

- Przez te dwa lata będziemy promować różne dyscypliny naukowe w sposób najbardziej nam znany, a i lubiany przez naszych odbiorców - przy pomocy pokazów, warsztatów, gier miejskich, questów, filmików. Jeśli zaś warunki związane z pandemią na to pozwolą - wyjdziemy w przestrzeń miasta. Czasem będzie zabawnie, czasem - poważnie. A program skierowany będzie do dorosłych, młodzieży i najmłodszych - mówi prezes zrzeszającego centra nauki stowarzyszenia SPIN Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni.