Powstanie Akademia Innowacyjnych Zastosowań Cyfrowych

Szkolnictwo wyższe

Resort cyfryzacji opracuje nowy model kształcenia specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i cyberbezpieczeństwa. Powstanie Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych, której celem będzie kształcenie specjalistów.

20.11.2019

Urząd sprawdzi wyciek danych na SGGW

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych sprawdzi, czy SGGW przetwarza dane zgodnie z RODO. Chodzi o wyciek informacji o studentach z komputera jednego z pracowników. Skontroluje m.in., czy powiadomiono wszystkich zainteresowanych.

19.11.2019

Wyciekły dane z SGGW - uczelnia ubolewa, policja bada sprawę

RODO

Na skutek kradzieży komputera przenośnego użytkowanego przez jednego z pracowników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego doszło do wycieku znajdujących się na jego dysku danych osobowych przetwarzanych w trakcie postępowań rekrutacyjnych w ostatnich latach na studia w tej uczelni.

16.11.2019

Doktoranci z ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym

Kadry w oświacie

Już nie tylko składka zdrowotna, a także składki na ubezpieczenia społeczne będą odprowadzane ze stypendiów doktorskich. Część potrącana będzie ze stypendiów. Zmiany nie obejmą uczestników studiów doktoranckich rozpoczętych przed obecnym rokiem akademickim.

12.11.2019

RPO: student medycyny też ma prawo do stypendium po przerwie w nauce

Student medycyny nie może mieć nawet rocznej, najbardziej zasadnej przerwy w nauce, bo straci prawo do stypendium. Na studiach licencjackich taka przerwa może trwać nawet trzy lata bez negatywnych konsekwencji. Rzecznik praw obywatelskich chce wyjaśnień od ministra nauki.

12.11.2019

Prezydent podpisał zmiany w wynagrodzeniach pracowników PAN

Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał nowelę ustawy zakładającą określenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN, instytutów badawczych, instytutów sieci badawczej Łukasiewicz. Początkowo projekt zakładał też wzmocnienie kompetencji nadzorczych prezesa PAN, ale rząd się z tego wycofał.

07.11.2019

Pani z dziekanatu wciąż dzieli i rządzi

Szkolnictwo wyższe

Aż 46 proc. studiujących jest niezadowolonych z funkcjonowania wirtualnego dziekanatu na swojej uczelni. Pod dziekanatami okresowo wciąż wiją się kolejki, a kartka na drzwiach pracowni bywa jedynym źródłem informacji, że zajęcia zostały odwołane i kiedy się odbędą.

05.11.2019

Dr Kawecki: Łatwiej dostosować studia do rynku pracy

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą RODO

Ustawa 2.0 ma wiele zalet, należy do nich elastyczność kadrowa oraz to, że uczelnia ma swobodę w zmianie 30 proc. zakresu merytorycznego kierunku studiów. Nie musi uzyskiwać na to żadnych pozwoleń, co oznacza, że może sprawniej reagować na potrzeby rynku - ocenia dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

04.11.2019

Minister ogłosił listę uczelni badawczych

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki ogłosił listę uczelni badawczych, które będą flagowymi ośrodkami akademickimi w Polsce, z czym wiąże się wyższe dofinansowanie. Wyłoniono je w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB). Na liście znalazło się dziesięć szkół wyższych.

30.10.2019

Umasowienie uczelni nie takie groźne

Przeszliśmy bardzo trudną drogę, z zakrętami, ale z każdego z tych zakrętów wyciągnęliśmy wnioski - podkreślali uczestnicy zorganizowanej w poniedziałek konferencji poświęconej Transformacji Akademickiego Szkolnictwa Wyższego w Polsce w okresie 30-lecia 1989-2019. I chwalili obowiązującą od niedawna Ustawę 2.0.

28.10.2019

Elektroniczne systemy do obsługi uczelni szwankują

Kolejki do dziekanatów, biur obsługi studenta i ogólny chaos w placówkach szkolnictwa wyższego - tak wyglądał początek roku akademickiego. I to mimo że - jak pokazują badania Niezależnego Zrzeszenia Studentów - duża część społeczności akademickiej korzysta z udogodnień oferowanych przez uczelnie. Najwyraźniej są one niezbyt skuteczne.

25.10.2019

Egzamin notarialny zdały 282 osoby

Pozytywny wynik z egzaminu notarialnego uzyskały 282 osoby, co stanowi ok. połowy zdających. Jest to wynik wyższy od zeszłorocznego, kiedy to egzamin zdało ok. 34 proc. przystępujących do egzaminu - informuje resort sprawiedliwości. Osoby, które zdały egzamin, mogą również złożyć do Ministra Sprawiedliwości wniosek o powołanie na stanowisko notariusza.

25.10.2019

Dr hab. Krawiec: Zmiany w szkolnictwie wyższym zagrażają uniwersytetom

Szkolnictwo wyższe

Na skutek zmian w prawie o szkolnictwie wyższym niektóre uczelnie postanowiły radykalnie zmienić swoje statuty. Takie uczelnie staną się korporacjami, gdzie będzie się produkować naukę. Zapomniano o tym, że uniwersytety mają kształtować człowieczeństwo: w studentach i w kadrze naukowej - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

23.10.2019

29 października spotkanie w sprawie listy uczelni badawczych

Szkolnictwo wyższe

W Warszawie mają się spotkać się wybitni eksperci i przedstawić rekomendacje dotyczące listy uczelni, które w latch 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencje. Chodzi o maksymalnie 10 placówek, które mogą konkurować z europejskimi uczelniami w rankingach światowych.

19.10.2019

Minister nauki najprawdopodobniej bez zmian

Szkolnictwo wyższe

Za obszar nauki, innowacji, technologii odpowiadać będzie Porozumienie - mówił w czwartek Jarosław Gowin. Zapewnił, że chce, by uczelnie były wolne od nacisków politycznych. Uczelnie są i będą autonomiczne - mówił.

17.10.2019

Gowin: konieczne dodatkowe nakłady na naukę

Wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich będzie przyspieszenie tego, co w zdecydowanie niedostatecznym stopniu udało się mnie samemu i nam wszystkim osiągnąć w ostatnich czterech latach: chodzi o przyspieszenie tempa wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - mówił Jarosław Gowin.

15.10.2019

Minister chce dofinansowywać studia na uczelniach niepublicznych

Szkolnictwo wyższe

Państwo powinno objąć dofinansowaniem studia dzienne także na uczelniach niepublicznych – stwierdził wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I poinformował, że w jego resorcie jest projekt w tej sprawie, który po wyborach chce skierować do prac legislacyjnych.

10.10.2019

RPO: Na każdej uczelni potrzebny program przeciw molestowaniu

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Strategie przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu i systemy wsparcia dla pokrzywdzonych studentek i studentów powinny działać na każdej uczelni w Polsce - uważa rzecznik praw obywatelskich. I podkreśla, że nie chodzi tylko o ograniczanie takich przypadków, ale także o tworzenie odpowiedniej kultury organizacyjnej.

08.10.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski