Strasburg: Uprawniony środek dyscyplinarny dla nauczyciela za mowę nienawiści

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Dyscyplinarne przeniesienie nauczyciela religii islamskiej w szkole publicznej do innej placówki za wypowiedzi dyskryminacyjne nie stanowiło naruszenia prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w niedawnym wyroku dotyczącym nauczyciela z Belgii.

07.09.2020

Korzystanie ze wspólnej przestrzeni i odległości od sąsiadów - stwarzają problemy

Samorząd terytorialny Budownictwo

Eksperci zwracają uwagę na problemy związane ze wspólną przestrzenią i odległościami hodowli od posesji. Prawo nie reguluje tych kwestii szczegółowo. Próbą ich rozwiązania są regulaminy gmin, których nieprzestrzeganie może kosztować nawet do 5 tys. złotych. Zasady lokalizacji - np. pasiek, mogą być też ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednak gmina nie ma jak zapewnić stosowania się do niego.

07.09.2020

Decyzja o tym kiedy spożywać alkohol, nie należy do gminy

Samorząd terytorialny

Gmina nie może określić wytycznych odnośnie do pomieszczeń lub miejsc, w których dopuszczalna jest sprzedaż albo podawanie alkoholu. Jest to bowiem kompetencja ustawodawcy. Podobnie jak wskazanie okoliczności, w których dopuszczalne będzie spożycie alkoholu w miejscu publicznym - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

05.09.2020

Sama białaczka to za mało, by uczyć się zdalnie

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Przewlekła choroba lub osłabiona odporność nie są same w sobie powodem, by dziecko uczyło się wyłącznie zdalnie. Nie wystarczy wniosek rodziców i zaświadczenie lekarskie - potrzebne jest uzyskanie opinii Sanepidu, a ta będzie w większości przypadków negatywna.

03.09.2020

Program „Posiłek w szkole i w domu” wspiera uczniów i osoby starsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów Szkoła i uczeń

Główne założenia programu „Posiłek w szkole i w domu” to ciepły posiłek w szkole dla uczniów z biedniejszych rodzin i finansowe wsparcie na wyposażenie czy remont szkolnej stołówki. Resort rodziny przypomina, że ze wsparcia mogą też korzystać osoby starsze. Rządowy program jest adresowany do samorządów.

03.09.2020

Wnioski złożone w programie Kolej Plus czekają na ocenę

Samorząd terytorialny Transport

Rozpoczęła się analiza 96 wniosków złożonych do Programu Kolej Plus przez zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia. Ocena potrwa do 26 listopada, PKP Polskie Linie Kolejowe SA wybiorą propozycje, które przejdą do kolejnego etapu. Zgłoszenia obejmują remont, odtworzenie lub budowę nowych linii kolejowych, przystanków czy mijanek.

02.09.2020

Urzędy otwarte, ale czasem drzwi zamknięte

Samorząd terytorialny Koronawirus

Według urzędników jest ryzyko, że po ustaniu pandemii wzrośnie liczba spraw, które mieszkańcy zostawią niezałatwione z obawy o zdrowie. Problemy z załatwieniem formalności niestety są, bo konieczność zachowania reżimu sanitarnego zamknęła swobodny dostęp do urzędów. Czasem nie działa telefon albo są trudności z umówieniem się na wizytę online. Ale są i takie, które wprowadzają nowe rozwiązania - np. samoobsługę klientów.

31.08.2020

WSA: Wójt pochopnie ukarał strażaków za wycinkę drzew po burzy

Samorząd terytorialny Środowisko

Wójt przy wymierzeniu kary pieniężnej za wycięcie drzew bez uzyskania wymaganego zezwolenia nie ustalił dlaczego prezes Ochotniczej Straży Pożarnej nie dokonał zgłoszenia. A także, czy nie działał w stanie wyższej konieczności - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

31.08.2020

WSA: Ulga dla kieszeni mieszkańców zameldowanych w strefie

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Kryterium zakupu abonamentu mieszkańca w strefie płatnego parkowania może być zameldowanie na tym obszarze. Pod warunkiem, że gmina dopuszcza jego zakup przez zameldowanych zarówno na pobyt stały, jak i czasowy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Wykluczone z regulacji jest jednak postępowanie reklamacyjne w przypadku nieuiszczenia opłaty dodatkowej.

29.08.2020

Radni Ciechanowa nie chcą dzielenia Mazowsza

Samorząd terytorialny

Radni Ciechanowa przyjęli w czwartek większością głosów uchwałę w sprawie zachowania integralności woj. mazowieckiego. Wyrazili w niej zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego jego podziału na dwa odrębne regiony. I podkreślili, że ewentualny plan podziału musi być poddany szerokim konsultacjom społecznym.

27.08.2020

WSA potwierdził karę dla burmistrza za brak procedur ochrony danych 

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Ukarany grzywną w wysokości 40 tys. zł burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego za to, że nie zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z podmiotami, którym przekazywał dane, odwołał się od decyzji UODO, ale ostatecznie przegrał w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

27.08.2020

Podatek od deszczu obejmie więcej osób, ale zbierający deszczówkę dostaną ulgę

Samorząd terytorialny Środowisko

Polska jest zabetonowana, a woda z tych betonowanych powierzchni bezproduktywnie spływa do kanalizacji, z kanalizacji do rzek i rzekami odpływa do Bałtyku. Dlatego ustawodawca chce skłonić właścicieli działek do zamontowania urządzeń do retencjonowania wody, nawet tych najprostszych jak beczki - mówi o projektowanych przepisach prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

27.08.2020

WSA: Mandat nie uchroni radnego przed zwolnieniem z pracy

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Rada powiatu zezwala na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, ale nie jest sądem pracy. Jej zgoda umożliwia jedynie podjęcie działań względem radnego - pracownika - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Stąd odmowa wyrażenia zgody musi być szczególnie przekonywająco uzasadniona, stwierdził sąd.

27.08.2020

Gminy uzdrowiskowe liczą straty i oczekują wsparcia

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Trwająca od paru miesięcy pandemia koronawirusa oznacza gwałtowne załamanie ruchu turystycznego na terenie uzdrowisk oraz katastrofalne skutki finansowe dla działających tam podmiotów gospodarczych i dla samych gmin. Taka ocena wynika z analizy przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

26.08.2020

WSA: Bez konsultacji nie ma ważnej uchwały w sprawie nadania statutu sołectwa

Samorząd terytorialny

Prokurator zasadnie zakwestionował uchwałę rady gminy z 2007 r. w sprawie nadania statutu sołectwu. Z przepisów wynika, że uchwała w tym przedmiocie może zapaść, o ile wcześniej zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Tych jednak zabrakło – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

26.08.2020

Rząd chce 4-krotnie zmniejszyć odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań 

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju zamierza zaproponować 500 metrów jako bezwzględną minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków, jeśli gmina dopuści zniesienie na swym terenie tzw. zasady 10H. Obecnie obowiązuje 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka. Propozycja wychodzi na przeciw zarówno oczekiwaniom branży jak i gmin.

25.08.2020