Większość gmin chce wyższych opłat za wodę i ścieki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Aż 94 procent taryf, które trafiły do zaakceptowania przez Wody Polskie, dotyczyło podwyżki opłat za wodę i ścieki, średnio o 20 procent. Zdaniem państwowego regulatora, wiele gmin narzuca zbyt wysokie marże, źle kalkuluje wysokość inwestycji i zawyża koszty amoryzacji. Po uzgodnieniach skala proponowanych podwyżek została trochę obniżona.

14.07.2021

WSA: Gmina ma obowiązek dowieźć niepełnosprawnego także do szkoły niepublicznej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnemu uczniowi bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do placówki. Jej wybór należy wyłącznie do rodziców dziecka. Niepubliczny charakter ośrodka oraz odległość od miejsca zamieszkania nie mają tutaj znaczenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

14.07.2021

Samorządy wciąż walczą z reklamami, a firmy czasem w sądach wygrywają

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Wiele samorządów chce "ukrócić” nadmiar reklam i przyjmuje uchwały krajobrazowe. Ale firmy nie chcą dobrowolnie ich usuwać. Idą do sądów, a wyroki są różne. W Trybunale Konstytucyjnym czekają na rozpatrzenie dwa pytania dotyczące przepisów, dzięki którym miasta mogą żądać usunięcia legalnie postawionych nośników reklam. Jeżeli okaże się, że są one niekonstytucyjne, przedsiębiorcy będą mogli liczyć na odszkodowania.

14.07.2021

Samorządy chcą wyższej rekompensaty za zmianę opodatkowania elektrowni wiatrowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski negatywne ocenia założenia zaproponowanego projektu ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Postuluje aby dotyczyła całego roku, objęła odsetki oraz nie wliczała się do dochodów gmin.

12.07.2021

Gminy wywiozą śmieci z nieruchomości niezamieszkanych, firmy stracą

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Prywatne firmy odbierające odpady z nieruchomości niezamieszkałych biją na alarm. W czwartek Sejm uchwalił niekorzystny dla nich przepis. Dzięki niemu biurowce, zakłady usługowe czy sklepy zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Wystarczy, że w dnu wejścia ustawy w życie miały podjętą uchwałę w tej sprawie. Prywatne firmy boją się, że zostaną na lodzie.

12.07.2021

Nie tak łatwo jest odwołać wójta czy radę gminy

Samorząd terytorialny Ordynacja

Od początku bieżącej kadencji organów gmin do 4 lipca 2021 r. odbyły się 44 referenda w sprawie odwołania wójta burmistrza, prezydenta miasta oraz rady gminy (miasta) bądź obydwu organów gmin. Tylko 6 z nich było ważnych i zakończyło się odwołaniem organu. To niecałe 14 procent. Reszta inicjatyw było nieważnych z powodu zbyt małej w stosunku do wymaganej frekwencji.

12.07.2021

Rząd chce doprecyzować przepisy w Prawie wodnym

Samorząd terytorialny Środowisko

Ministerstwo infrastruktury chce wyeliminować pojawiające się wątpliwości dotyczące opłat za usługi wodne. Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiły założenia zamiany ustawy Prawo wodne. Projekt zakłada równiez rozbudowę systemu kontroli nad gospodarką ściekową.

10.07.2021

Porzucone auta stoją na parkingach. Nowych przepisów nie będzie

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Stoi na parkingu wrak. Właściciela brak. Lusterka, radyjka i kołpaki powyjmowali. Została karoseria ze stali… Samorządowcy chcą zmiany przepisów, aby sprawniej usuwać zalegające na chodnikach, parkingach i prywatnych gruntach porzucone pojazdy. MSWiA nie widzi takiej potrzeby. Przekonuje, że gmina i osoby prywatne mają odpowiednie do tego narzędzia.

10.07.2021

Gmina bez OSP będzie musiała podpisać umowę z sąsiednią

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Gmina, która nie posiada własnej jednostki OSP będzie miała obowiązek zawrzeć umowę z gminą sąsiednią, w której taka jednostka funkcjonuje – przewiduje projekt ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych autorstwa MSWiA. Zdaniem samorządowców, doprecyzować trzeba jednak procedurę zawierania takich umów.

09.07.2021

Sejm przesuwa datę wejścia w życie dowodów osobistych z odciskiem palca

Samorząd terytorialny

Termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza będzie przesunięty. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację w tej sprawie. Nowe dowody miały być wydawane już od 2 sierpnia. Okazało się jednak, że jest to póki co nierealne z powodu zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem zamówionych urządzeń do pobierania linii papilarnych.

08.07.2021

WSA unieważnił przepisy uchwały śmieciowej w Warszawie

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność przepisów, na podstawie których doszło do powiązania opłat pobieranych od mieszkańców Warszawy za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze zużyciem wody na nieruchomościach. Uchwałę zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Stołeczny ratusz zapowiada rekację po zapoznaniu się z uzasadnieniem.

08.07.2021

WSA: To nie zarząd powiatu powołuje radę młodzieży

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ ten nie miał kompetencji do powołania tego gremium. Podstawą prawną nie mogła być ani ustawa o samorządzie powiatowym, ani roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Dopiero od 23 czerwca 2021 r. istnieje możliwość utworzenia powiatowej rady młodzieży. Kompetencję do tego ma jednak rada powiatu.

08.07.2021

Restauracja w budynku - tak, hałasy i zapachy - nie

Samorząd terytorialny Rynek i konsument

Nie wszystkim właścicielom mieszkań podoba się, że w parterze budynku wielorodzinnego znajduje się restauracja czy bar. Przeszkadza hałas i zapachy, chociaż sami czasem tam zachodzą. Sposoby na pozbycie się uciążliwej działalności gospodarczej są różne. Najbardziej groźnym orężem jest pozbawienie koncesji na alkohol. Ale często też wspólnoty podnoszą opłaty.

08.07.2021

Projekt: Obywatel więcej spraw urzędowych załatwi zdalnie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Obywatele łatwiej będą mogli się zameldować przez internet i uzyskać zaświadczenia o stanie cywilnym. Takie udogodnienia wprowadza przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt nowelizacji kilku ustaw, który ma zwiększyć zakres cyfryzacji spraw urzędowych.

06.07.2021

Gmina łatwiej będzie współpracować ze związkiem

Samorząd terytorialny

Rząd chce zmienić przepisy, które nie pozwalają związkowi międzygminnemu na zawieranie porozumień z gminami, które nie są członkami związku. Ma to pomóc gminom w realizacji niektórych zadań, np. z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, transportem publicznym czy opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Samorządy dobrze oceniają pomysł.

06.07.2021

Program Mieszkanie Plus: miało być pięknie, a jest... drogo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Program Mieszkanie Plus, jeszcze pięć lat temu był wizytówką rządu, tak jak 500 Plus. Cele miał ambitne - w krótkim czasie miało powstać 100 tysięcy lokali pod wynajem, co okazało się mrzonką. Nie pomógł nawet kilkukrotny lifting przepisów. Deweloperom brakuje gruntów pod inwestycje, bo te są "trzymane" na potrzeby programu. Przez to rosną ceny mieszkań.

06.07.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Samorząd terytorialny

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Nowe przepisy mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich kół. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

05.07.2021

Przepisy o świadczeniu 500 plus będą tylko w jednej ustawie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Przepisy przyznające prawo do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, znajdujące się obecnie w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, trafią do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – proponuje resort rodziny. Projekt zakłada m.in. zmianę sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego i już dziś budzi sprzeciw samorządowców.

05.07.2021

Jak być dobrze poinformowanym o stanie środowiska - webinarium akcji Masz Głos

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Organizacje ekologiczne mają problemy z uzyskiwaniem informacji o środowisku i decyzjach mających na nie wpływ. Od kogo i na jakich zasadach organizacje ekologiczne mogą domagać się udostępnienia takich informacji? Na te pytania odpowie webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego organizowane 6 lipca o 19:00.

05.07.2021

WSA: Gdzie matka nie może, wójta jako pełnomocnika pośle

Samorząd terytorialny

Wójt nie może być pełnomocnikiem swojej matki w prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej. Może jednak działać jako jej pełnomocnik. Dlatego fakt udzielenia mu pełnomocnictwa do czynności o charakterze technicznym i formalnym nie stanowi o naruszeniu przez niego prawa- stwierdził wyrok Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

05.07.2021