WSA: Strata nie jest podstawą do niezatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpital przygotował roczne sprawozdanie finansowe, z którego wynikała strata netto w kwocie ponad 5 mln zł. Dokument ten został pozytywnie zaopiniowany przez biegłego rewidenta, ale rada powiatu odmówiła zatwierdzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wskazał, że sam fakt wystąpienia straty nie mógł stanowić przesłanki do podjęcia takiej uchwały i stwierdził jej nieważność.

22.03.2021

Nowe zamówienia publiczne powodują chaos, część samorządów wstrzymuje przetargi

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo AI

Samorządy nie radzą sobie z nowym prawem zamówień publicznych. Ich zdaniem nowe przepisy nie ułatwiają, a skomplikują proces przetargowy. Są problemy techniczne i wiele nowości. Przez niewystarczające wyjaśnienia i nieprzygotowanie urzędników, dla których brakuje miejsc na szkoleniach, mogą pojawić się błędy, których skutki samorządy poniosą w przyszłości. Część z nich wstrzymuje się z ogłaszaniem nowych przetargów.

22.03.2021

Samorządy, NGO i wszyscy zainteresowani zaproszeni do dyskusji o Krajowym Planie Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

W poniedziałek ruszają wysłuchania publiczne Krajowego Planu Odbudowy. Budzi on wiele zastrzeżeń środowisk samorządowych i społecznych. Zarzucają pomijanie grup, które wymagają szczególnego wsparcia w czasie i po pandemii. Swoje uwagi i postulaty przedstawiają też organizacje pozarządowe.

20.03.2021

WSA: Gmina nie może nakazać wyprowadzania psa na smyczy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie wprowadził generalny obowiązek prowadzenia psów na uwięzi. Prokurator wniósł skargę i okazało się, że słusznie. Nakaz ten nie uwzględniał bowiem specyficznych cech biologicznych, wieku, stanu zdrowia i fizjologii zwierząt. Tym samym mógł naruszać zasadę proporcjonalności i humanitaryzmu.

20.03.2021

Stolica składa kasację do NSA w sprawie uchwały śmieciowej

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorząd Warszawy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarży wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie obowiązującej obecnie uchwały śmieciowej ze stycznia tego roku. Chodzi o ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy.

19.03.2021

Rząd apeluje o zdalną pracę, ale w urzędach to trudne

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus

Z powodu narastającej pandemii rząd apeluje o pracę zdalną, jednak urzędy doszły już do ściany. Nie jest ona możliwa w wielu przypadkach - zgodnie z prawem klient musi się stawić osobiście, bo dedykowane systemy do obsługi są tylko na miejscu. Wreszcie - bo nie ma sprzętu czy połączenia z siecią. Tam, gdzie raczej nie pracuje się „z domu”, urzędnicy mogą pracować rotacyjnie.

19.03.2021

Powiaty: Naprawdę będziemy odholowywać hulajnogi elektryczne?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich martwi się tym, że procedowana właśnie przez Senat ustawa mająca uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych przewiduje, że do ich usuwania z dróg znajdą zastosowanie… normalne reguły z art. 130a Prawa o ruchu drogowym, czyli dotyczące usuwania na przykład samochodów. - To absurdalne „strzelanie z armaty do wróbla” - ocenia Związek.

18.03.2021

NGO piątym kołem u wozu dla samorządu? Nie ma współpracy i partnerstwa

Samorząd terytorialny

Organizacje pozarządowe są lekceważone i nierozumiane przez szefów samorządów, często współpraca zależy od urzędnika wyznaczonego do tych spraw. Samorządy nie mają pieniędzy, co może być zrozumiałe, ale brakuje też konsultacji i traktowania ngo jak partnerów. Nawet jak informacja znajdzie się w BIP, to uwagi idą do szuflady, a radni często nie są o nich informowani.

18.03.2021

Sejm o rekompensatach w ramach Funduszu Wsparcia Kultury

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Posłowie przegłosowali przyjęcie informacji ministra kultury na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Rekompensata dotyczyła utraconych z powodu epidemii przychodów dla sektora kultury. Jego budżet to 400 mln zł.

17.03.2021

Raport: Zostały 3 miliony pieców do wymiany

Samorząd terytorialny Środowisko

Polski Alarm Smogowy i Instytut Ekonomii Środowiska zbadały, jak wygląda kwestia wymiany „kopciuchów” i świadomość konieczności usunięcia trujących pieców. W raporcie przedstawiają postępy w walce ze smogiem i co jeszcze należy w tym zakresie zrobić.

17.03.2021

Metr ogródka za grosz, niższe czynsze, brak opłat za śmieci – to wsparcie gmin dla firm

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus

Samorządy cały czas wspierają, jak mogą, przedsiębiorców działających na swoim terenie. Grosz za metr kwadratowy dziennie ogródka kawiarnianego, czyli obniżenie opłaty za zajęcie pasa drogowego dla restauratorów – to niektóre przykłady. Zawieszają też opłaty za zagospodarowanie odpadów, jeśli nie powstawały wskutek braku działalności.

17.03.2021

Wsparcie rozwoju obszarów wiejskich zagrożone, samorządy alarmują

Samorząd terytorialny

W nowej perspektywie finansowej w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej nie będzie pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich. Tymczasem samorządy podkreślają, że takie projekty w największym stopniu wpływają na standard i jakość życia mieszkańców wsi. A Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tłumaczy, że to przez drastyczne zmniejszenie środków programu.

16.03.2021

Wiele spraw urzędowych można załatwić online, ale niektórych się nie da

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Mimo wielu e-usług, jakie udało się uruchomić w administracji, wciąż do załatwienia niektórych spraw trzeba stawić się osobiście przed urzędnikiem. To między innymi rejestracja zgonu, oświadczenie o uznaniu ojcostwa czy odbiór karty pojazdu. Przy kontaktach online trzeba pamiętać o posiadaniu zdalnej możliwości potwierdzenia tożsamości.

15.03.2021

Gmina, miasto na prawach powiatu – wątpliwości wokół nazw jednostek samorządów

Samorząd terytorialny

Sposób nazywania jednostek samorządowych budzi wątpliwości. Może to dlatego, że prawodawca jest niekonsekwentny w nazywaniu jednostek samorządu. Miasta, którym „przysługują prawa powiatu”, pozostają nadal gminami. Tymczasem kłopot pojawia się, kiedy nazwa jest taka sama, a chodzi o zupełnie inne jednostki, oddalone od siebie o setki kilometrów.

15.03.2021

Samorządy: Krajowy Plan Odbudowy dyskryminuje metropolie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Unia Metropolii Polskich ustosunkowała się krytycznie do opracowanego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy. W ocenie prezydentów 12 największych polskich miast dokument, który ma być podstawą wydatkowania – do 2026 r. – prawie 60 mld euro dyskryminuje miasta i ich obszary metropolitalne, wielokrotnie czyniąc z nich beneficjentów drugiej kategorii.

12.03.2021

Mniej pojemników w śmietnikowej altance tylko za zgodą ministra

Samorząd terytorialny Środowisko

Optymalnym dla gmin rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasady, w myśl której decyzja ministra klimatu i środowiska pozwalająca gminie wprowadzić węższy, na przykład trzy-pojemnikowy system odbioru odpadów komunalnych, byłaby wydawana bezterminowo, pod sankcją jej cofnięcia w sytuacji gdy samorząd nie spełnia określonych wymogów - mówi Maciej Kiełbus,

12.03.2021

W Krajowym Planie Odbudowy zabrakło wsparcia dla gmin uzdrowiskowych

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zauważa, że Krajowy Plan Odbudowy nie zawiera wsparcia dla gmin uzdrowiskowych. Zdaniem samorządowców uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej powstającej przy wsparciu środków zewnętrznych.

11.03.2021

NIK: Gospodarowanie nieruchomościami przez zachodniopomorskie samorządy do poprawy

Samorząd terytorialny

Atrakcyjność turystyczna województwa zachodniopomorskiego powoduje, że popyt na nieruchomości na tych terenach jest szczególnie duży, co z jednej strony ma wpływ na ich ceny, z drugiej może wpływać na nieprawidłowości w gospodarowaniu nieruchomościami, w tym o charakterze korupcyjnym - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli

11.03.2021

Ministerstwo przedłuża prace nad centralizacją szpitali, samorządy zaniepokojone

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Ministerialny zespół po miesiącu wytężonej pracy nie zdołał przygotować raportu o stanie szpitali ani propozycji rozwiązań. Dlatego szef resortu zdrowia, był zmuszony dać mu czas dodatkowy – do 31 marca. Przedstawicieli samorządów nie ma w zespole, tymczasem są one – zwłaszcza powiaty oraz miasta na prawach powiatów – zainteresowane jego pracami i planami resortu zdrowia.

11.03.2021