Sejm przyjął informację wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.

Minister poinformował, że Fundusz Wsparcia Kultury jest "jednym z 17 strumieni wsparcia dla polskiej kultury, jakie zostały uruchomione w trakcie pandemii". Przekazał, że wsparcie dla całej gospodarki wyniosło ok. 185 mld zł.

Rząd na problemy sektora kultury

Jak mówił, fundusz powstał jako odpowiedź polskiego rządu na poważne problemy polskiej kultury, wynikające z pandemii. To mechanizm pomocy ogólnej dla całego sektora kultury. Minister mówił, że to pomoc na przetrwanie, na podtrzymanie w sytuacji wyższej konieczności.

Wicepremier poinformował, że operatorami programu był Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny, a ostateczną decyzję ws. jednostkowego dofinansowania podejmowały dyrektorki tych instytutów.

Cel Funduszu Wsparcia Kultury

Jego budżet to 400 mln zł, a do wsparcia uprawnione były  samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. Celem Funduszu jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata dotyczyła utraconych – z powodu epidemii – przychodów w okresie od 12 marca do 31 grudnia br.