Samorządy w czerwonych strefach nie mają danych o zakażonych i na kwarantannie

Samorząd terytorialny Koronawirus

Dostęp do informacji o zakażonych i skierowanych na kwarantannę jest podstawą do efektywnych działań, tymczasem coraz częściej pojawia się problem braku precyzyjnych danych z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych o liczbie zakażonych i skierowanych na kwarantannę na poziomie gminy - alarmuje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

15.10.2020

Związek powiatów opracował samorządową mapę kompetencji

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Mapa kompetencji samorządów opracowana przez Związek Powiatów Polskich to podstrona z wyszukiwarką, gdzie można sprawdzić, jakie zadania przypisane są poszczególnym organom w samorządach. Zainteresowany poznaje też w każdym przypadku obowiązującą podstawę prawną.

15.10.2020

Gdy szaleje COVID, szkołę można zamknąć bez opinii Sanepidu

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Koronawirus

Coraz więcej dyrektorów szkół podejmuje decyzje o zdalnym nauczaniu - część z nich bez uzyskania pozytywnej opinii inspektora sanitarnego, bo kontakt z tymi organami bywa bardzo utrudniony. Nikt nie neguje, że zalecenia Sanepidu trzeba stosować, ale wątpliwości budzi ich wiążący charakter. A z drugiej strony - wątpliwe są podstawy prawne takich decyzji.

15.10.2020

Samorządy: Nie jesteśmy przez rząd traktowani po partnersku

Samorząd terytorialny Koronawirus

Samorządy chcą, by rząd konsultował z nimi działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii. Korporacje miast domagają się między innymi zwiększenia skali przeprowadzanych testów na COVID-19, odblokowania podstawowej opieki zdrowotnej i stworzenia efektywnego systemu nauki zdalnej.

14.10.2020

Czystość plus - samorządy rozczarowane projektem zmian w ustawach śmieciowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Brak rozwiązania problemu nieruchomości niezamieszkałych i nowego wzoru wyliczania poziomów recyklingu wytykają samorządowcy projektowi nowelizacji ustaw "śmieciowych". Ich zdaniem niewiele on wnosi i – wbrew temu, co twierdzi rząd – nie wpłynie na obniżenie kosztów funkcjonowania gminnych systemów. Kontrowersje są też cały czas wokół spalarni odpadów.

14.10.2020

Kolejne urzędy zamykają się, ale obsługują mieszkańców

Samorząd terytorialny Koronawirus

Okienko lub specjalny pulpit w przedsionku budynku, tak żeby mieszkańcy nie wchodzili do środka w celu załatwienia sprawy, skrzynki na dokumenty na zewnątrz, obsługa przez telefon i internet czy kontrola wejść przez straż miejską – tak radzą sobie samorządy, które zamknęły urzędy. Z powodu coraz większej liczby zachorowań kolejne ograniczają obsługę bezpośrednią interesantów.

13.10.2020

Radnym nie można utrudniać pracy, zwłaszcza tym z opozycji

Samorząd terytorialny

Prawo nie precyzuje, z jakim wyprzedzeniem trzeba informować radnych o terminie sesji i często dowiadują się o posiedzeniu i planie w ostatniej chwili. Utrudnia to organizację pracy i skutkuje słabym przygotowaniem. Szczególnie negatywnie działa to na radnych opozycyjnych, dla których gwarancje proceduralne mają kluczowe znaczenie, bo umożliwiają realne sprawowanie mandatu.

13.10.2020

Czystość Plus - jest projekt zmian w ustawach „śmieciowych”

Samorząd terytorialny Środowisko

Obliczanie wskaźnika poziomu recyklingu odpadów od czterech frakcji, brak ograniczenia wskaźnika masy odpadów komunalnych które mogą spalone, na rzecz budowy niewielkich lokalnych instalacji pełniących rolę lokalnych ciepłowni – to niektóre z zapisów projektowanych przez resort klimatu. Projekt nowelizacji zakłada też zmiany terminów w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach.

12.10.2020

Wydatki z „korkowego” w związku z COVID trzeba uzasadnić i udokumentować pisemnie

Samorząd terytorialny Koronawirus

Trudno określić zamknięty katalog sytuacji, które mają służyć przeciwdziałaniu pandemii. Kluczowe jest powiązanie, choćby w sposób pośredni, danego wydatku z przeciwdziałaniem COVID-19, bo nieprawidłowe wydatkowanie może stanowić naruszenie dyscypliny finansów publicznych - odpowiada ekspert na pytanie czytelniczki.

12.10.2020

WSA: Radnemu na urlopie nie przysługuje dieta

Samorząd terytorialny

Radny przebywający w szpitalu, sanatorium, urlopie bądź w pracy nie może otrzymywać diety. Przysługuje ona nie z samego tytułu bycia radnym, ale jest powiązana z rzeczywistym uczestnictwem w pracach organów gminy i wykonywaniem mandatu – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

12.10.2020

Nie będzie powszechnej ulgi dla łapiących deszczówkę

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Ministerstwo finansów nie planuje wprowadzenia ustawowych ulg w podatku od nieruchomości dla osób, które zbierają wody deszczowe. Zwolnienia mogą wprowadzić natomiast uchwalać lokalne samorządy. - W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych przewidziano takie uprawnienie dla rad gmin - wyjaśnia resort.

12.10.2020

OSP w małych gminach pomagają w czasie epidemii, a trudno je utrzymać

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ograniczenie budżetów samorządów wpływa także na bezpieczeństwo mieszkańców i ograniczenie w mniejszych gminach wydatków na ochotnicze straże pożarne, które są podstawą do pomagania mieszkańcom przy epidemii tam, gdzie nie ma straży gminnych.

12.10.2020

Straż miejska z wątpliwymi podstawami do karania za brak maseczki

Samorząd terytorialny Koronawirus

Czy straż miejska może nałożyć mandat za brak maseczki? Strażnicy do tej pory pouczali i edukowali, sankcje odkładając na bok. To przez niejasne przepisy, czy mają do tego prawo, co powodowało obawy o koszty, jeśli sąd uchyli karę. Nowe rozporządzenie nie rozwiązuje tego dylematu. Do tego dochodzi jeszcze szerszy problem - nie ma definicji zawodu strażnik gminny/miejski.

10.10.2020

Prof. Krawiec: Mediacja petenta z urzędnikiem to mrzonka

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Mediacja w postępowaniu administracyjnym nie przyjęła się. Wciąż pokutuje przekonanie, że relacje administracji z obywatelami są oparte na władztwie. Jeśli zmienimy ten sposób myślenia, mediacja w postępowaniu administracyjnym może stać się bardziej popularna – wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

10.10.2020

Pieniądze na oświatę – rząd, samorząd czy hybryda?

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Subwencja oświatowa na wynagrodzenia nauczycieli nie wystarczyła, samorządy uzupełniły więc wypłaty ze swoich budżetów, mimo drastycznych cięć ich dochodów. I dlatego uważają, że konieczne są zmiany i to nie tylko takie, które subwencję oświatową zamienią po prostu na dotację, co oznaczałoby przejęcie finansowania szkół przez budżet państwa. Bo ich zdaniem problem jest szerszy.

09.10.2020

Rozwój regionalny i fundusze UE niepewne po zmianach w rządzie

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne

Są obawy samorządowców o politykę regionalną po likwidacji resortu funduszy. Czy będzie traktowana tylko jako źródło finansowania różnych działań, czy też wyznacznik celów rozwoju przy wykorzystaniu unijnych środków UE? Jest też ryzyko paraliżu wykonywania zadań z powodu połączenia zarządzania i audytu. A to grozi problemami jeszcze w obecnej perspektywie.

08.10.2020

Ustawa antysuszowa ogranicza samorządy i dodaje im zadań

Samorząd terytorialny Środowisko

Projekt ustawy suszowej ogranicza wpływ samorządów na lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne – uważają samorządowcy ze Śląska. Dodatkowe obowiązki, takie jak nadzór nad spółkami wodnymi i nad urządzeniami melioracji wodnych, wiążą się z brakiem środków finansowych na ich realizowanie.

07.10.2020

Niespójne systemy komplikują rejestrację Polaków urodzonych za granicą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Ośrodki pomocy społecznej, urzędy stanu cywilnego czy urzędy pracy to przykłady najbardziej zbiurokratyzowanych jednostek. Samorządy starają się upraszczać procedury, żeby ułatwiać życie mieszkańcom i urzędnikom. Nie jest to jednak możliwe w przypadku zadań zleconych, jak sprawy z zakresu aktów stanu cywilnego.

07.10.2020

Samorządowcy walczą o korzystniejsze zasady w Funduszu Dróg Samorządowych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy są zaniepokojone niejasnymi procedurami przy podziale pieniędzy w ramach funduszu na drogi lokalne. Kontrowersje budzi też zapis, że premier ma prawo dokonywania zmian na listach rankingowych projektów. I to, że nie są informowane, komu i o ile zmienił dofinansowanie zadań. Nie podoba im się też zmiana nazwy Funduszu

06.10.2020

W pandemii ważne jest utrzymanie ciągłości działania w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zasady utrzymania ciągłości działania organizacji są kluczowe w czasie pandemii, kiedy w każdej chwili grozi nam powrót do zamknięcia urzędów i przejście na system zdalny. Ważniejsze, żeby cały aparat administracyjny działał sprawnie, myślenie o zasadach zgodności jako nowym systemie do zarządzania w organizacji spada w hierarchii priorytetów na plan dalszy - mówi Jakub Mielczarek,

05.10.2020