Eksperci: Nowela Kodeksu wyborczego łamie Konstytucję, trzeba ją odrzucić

Administracja publiczna

Przewidziane w ustawie nowelizującej Kodeks wyborczy vacatio legis prowadzić będzie do wejścia aktu prawnego w życie w okresie ciszy legislacyjnej, biegnącej od 14 lutego b.r. Z uwagi na fakt, że wprowadzane zmiany mają charakter istotny, wejście noweli w życie stanowić będzie naruszenie fundamentalnych zasad ustrojowych. A co za tym idzie – jest sprzeczne z Konstytucją RP – oceniają konstytucjonaliści z zespołu doradców Senatu.

16.02.2023

Błąd w określeniu terminu nie może skutkować odrzuceniem ofert w przetargu

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Prawidłowe określenie terminu związania ofertą stanowi istotną czynność w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Okres jego obowiązywania jest bowiem ściśle powiązany m.in. z okresem ważności wadium. Co dzieje się jednak w sytuacji, w której w dokumentacji postępowania określono ten termin błędnie? Problem analizuje radca prawny Marta Lipińska.

06.02.2023

Plan ogólny gminy, czy to recepta na wieloletnie zaniedbania w polityce przestrzennej?

Na początku 2023 r. dla znacznej większość terytorium Polski nadal nie uchwalono miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Instytucja planu ogólnego – jako kluczowy element przygotowywanej nowelizacji - ma szansę wprowadzić tak bardzo potrzebny ład do systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego – pisze adwokat Marcin Jadczak, kierownik działu nieruchomości RK LEGAL.

01.02.2023

Starostowie muszą wypracować praktykę weryfikacji dowodów przedstawionych przez policję

Prawo karne Samorząd terytorialny Transport

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie czasowego zatrzymania prawa jazdy przez starostę może dawać impuls do zmian legislacyjnych, jednak nie „nakazuje” jednoznacznie konieczności ich dokonania. Problemem będzie wypracowanie praktyki, uwzględniającej „nowe wytyczne”, w szczególności dotyczące weryfikowania dowodów przedstawionych przez policję i kierowców.

16.01.2023

Nowa ustawa zapowiada duże zmiany w pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Proponowana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej zakłada szereg zmian w zakresie funkcjonowania ośrodków opieki całodobowej (domy pomocy społecznej), mieszkań chronionych czy usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Rozwiązania prawne to jedno, ważne są działania i wypracowywanie dobrych praktyk – pisze Anna Klingsporn-Karge z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

07.01.2023

Dodatek węglowy - nie ma możliwości nadania adresu lokalowi znajdującemu się w budynku

Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy Węgiel

Interpretacja przepisów przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, stwierdzająca, że możliwość przyznania dodatku węglowego należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania jest błędna, bo podjęcie jakichkolwiek „kroków formalnych” w celu nadania adresu lokalowi mieszkalnemu nie ma podstaw prawnych i musi się skończyć odmową nadania adresu.

28.11.2022

Zegar tyka dla gmin, jak i wnioskodawców dodatku węglowego

Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy Węgiel

W określonej sytuacji faktycznej nienależny dodatek węglowy i tak będzie musiał zostać wypłacony wnioskodawcy przez gminę, z uwagi na procedurę regulującą postępowanie o przyznanie dodatku oraz opieszałość w działaniu gminy. W szczególnej sytuacji, niewypłacony w terminie dodatek może wręcz narazić gminę na konieczność zrekompensowania wnioskodawcy szkody - uważa adwokat Sebastian Chorąży z Kancelarii PoPoradę.pl

25.11.2022

Rada Legislacyjna krytycznie o projekcie ustawy o ochronie ludności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sprawa ochrony ludności nie może sprowadzić się do zamiany nazwy dotychczasowej obrony cywilnej i otoczenia jej pewnymi „dodatkami”. Nie może też sprowadzić się do uchwalenia jednej ustawy „strażackiej” - uważają eksperci Rady Legislacyjnej przy premierze opiniujący projekt ustawy o ochronie ludności. - Projekt ma być „nowym otwarciem”, a nadal utrzymuje rozwiązania, pochodzące jeszcze z początkowego okresu PRL.

22.11.2022

Nowelizacja prawa budowlanego - odpowiedzialność za wprowadzenie organu w błąd ma odstraszać pieniaczy

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nie wydaje się, aby dla faktycznych pieniaczy groźba odpowiedzialności karnej była istotnym czynnikiem odstraszającym przed przedłużaniem postępowań. Najczęściej też ciężko „pieniaczom” będzie postawić zarzut umyślnego wprowadzenia organu w błąd ze względu na brak posiadania przez nich informacji na temat planowanej inwestycji - pisze Michał Siembab.

12.11.2022

Górski: Reforma planistyczna idzie w złym kierunku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zamiast narzędzi reglamentacji gruntów inwestycyjnych należy raczej poszukiwać rozwiązań pozwalających na maksymalizację efektywnego wykorzystania istniejącej infrastruktury oraz minimalizację konieczności budowy nowej. Decyzje o warunkach zabudowy powinny być uzależnione od spełnienia standardów dostępności infrastruktury technicznej (i ew. społecznej), aniżeli od istnienia pewnej ilości budynków w jakiejś odległości od siebie.

02.11.2022

Eksperci Senatu: Niebezpieczne otwarcie drogi do manipulacji wynikami wyborów

Samorząd terytorialny

Przedłużenie o siedem miesięcy terminów wyborów samorządowych to precedens. Może on spowodować postępującą erozję demokratycznego charakteru państwa oraz zaufania obywateli. Spodziewać się można, że dopuszczenie do wadliwego wydłużenia kadencji z uwagi na tak błahe powody - uważają konstytucjonaliści, eksperci Senatu i rekomendują odrzucenie projektu w całości. Precedens ten otworzy drogę do dalszego naruszania zasady kadencyjności w przyszłości.

22.10.2022

Prof. Stec: Finanse słabym punktem reformy samorządowej i jest coraz gorzej

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Istniejący w Polsce model samorządu terytorialnego to rozsądny podział zadań pomiędzy administrację rządową i samorządową. Niestety, w procesie jego tworzenia nie udało się stworzyć dobrych podstaw finansowych dla działania samorządu. A teraz obserwujemy konsekwentny demontaż obu elementów tego systemu – mówi prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

17.10.2022

Prof. Stec: W Polsce powstał dobry model samorządu, ale teraz jest demontowany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku udało nam się zbudować dobry i kompletny model samorządu terytorialnego oraz optymalny podział zadań pomiędzy administracją rządową i samorządową. Niestety, od kilku lat ten system jest konsekwentnie demontowany – mówi prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z twórców tej reformy.

07.10.2022

Prof. Bidziński: Nawet sąd nie może zalegalizować Pegasusa

Prawo karne RODO

Stosowanie Pegasusa jest na gruncie prawa polskiego niedopuszczalne z racji, iż umożliwia niekontrolowany dostęp do sfery intymnej człowieka, przyznając inwigilującemu możliwość niejawnego wpływania na tok życia inwigilowanego, w tym kradzież jego tożsamości - wynika z analizy sporządzonej przez prof. dr hab. Mariusza Bidzińskiego dla Senatu.

03.10.2022

Wsparcie państwa także na ogrzewanie remiz OSP

Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy

Ochotnicze Straże Pożarne mogą uzyskać wsparcie w zakresie ogrzewania remiz w związku z kryzysem energetycznym. Mogą skorzystać ze „średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą” lub „dodatku dla podmiotów wrażliwych”. Oświadczenie w celu uzyskania preferencyjnej stawki należy złożyć do sprzedawcy do 6 października 2022 r., a wniosek o dodatek do 30 listopada 2022 r. w gminie. Można skorzystać tylko z jednego rodzaju pomocy.

27.09.2022

Niewypłacenie dodatku węglowego w terminie może skutkować roszczeniami wnioskodawców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zmiana zasad wypłaty dodatku węglowego stawia w niekorzystnej sytuacji tych, którzy złożyli wnioski według obowiązującej zasady jedno gospodarstwo domowe - jeden dodatek. Dochodzenie roszczeń przez wnioskodawców, którzy złożyli wniosek, wypełnili formalności a nie otrzymali dodatku w terminie jest możliwe, ale może być utrudnione – uważa Rafał Rozwadowski, adwokat z Kancelarii Mamiński i Partnerzy.

16.09.2022

Bez kaucji daleko nie zajedziesz – kontrowersyjne zasady dla podmiotów zagranicznych

Prawo unijne Transport

Wadliwości działającego w Polsce od czerwca 2021 r. systemu poboru opłat elektronicznych e-Toll mogą doprowadzić do zróżnicowania sytuacji polskich i zagranicznych właścicieli, posiadaczy, użytkowników pojazdów lub korzystających z płatnych odcinków dróg publicznych. Szczególnie to może być szczególnie dotkliwe dla zagranicznych kierowców korzystających z autostrad w Polsce.

21.07.2022

Rząd ma półtora roku na poprawienie przepisów o rejestrze umów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ustawa o obowiązku rejestracji umów jednostek sektora finansów publicznych jest bublem. Dobrze, że parlament wydłużył wejście jej w życie o półtora roku. Rząd powinien ten czas wykorzystać na doprecyzowanie przepisów, usunięcie kolizji z innymi, duplikowania się obowiązków. A przede wszystkim zdefiniować umowy, jakie mają być ujmowane w tym rejestrze i uchylić sankcje karną.

04.07.2022

Program rewitalizacji ma rozwiązać także problemy społeczne

Samorząd terytorialny

Rewitalizacja parku, rynku, cmentarza – przez ostatnie 10 lat rewitalizacja kojarzyła się z odbudową, remontem oraz polepszeniem stanu technicznego budynków. Tymczasem, zgodnie z założeniami ustawy, że ma to być proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności.

25.05.2022

Ekwiwalent dla strażaków ratowników OSP trzeba poprawić

Samorząd terytorialny

Wojewodowie, jako przedstawiciele rządu w województwach, ostatecznie podważyli wykładnię MSWiA oraz KG PSP w zakresie ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych. Jedynym i koniecznym sposobem zamknięcia rozstrzygniętego w tym momencie ogólnopolskiego sporu, jest nowelizacja ustawy o OSP - pisze dr Dariusz P. Kała, specjalizujący się w prawie ochrony przeciwpożarowej.

17.05.2022