Sztuka zadawania pytań referendalnych - wyzwanie dla inicjatora referendum

Samorząd terytorialny Wybory

Pytania referendalne powinny być napisane prosto, zwięźle i bez używania specjalistycznych zwrotów. Tzw. blokowanie pytań lub zadawanie pytań od strony negatywnej - "czy jesteś przeciw..." choć dopuszczalne mogą zostać uznane przez sąd za sprzeczne z prawem. Pytanie powinno dawać też jasność, czy wynik referendum ma charakter wiążący, czy tylko opiniodawczy.

14.12.2022

Rząd w siebie wierzy i naszej opinii nie potrzebuje – nawet gdy prawo tego wymaga

Administracja publiczna

Projekty rządowe powinny podlegać konsultacjom społecznym, wynika to z regulaminów pracy poszczególnych organów – zarówno Rady Ministrów, jak i Sejmu. Procedura ta od dawna jest jednak fikcją i rząd nie stara się jej już nawet za bardzo omijać - wystarczy napisać, że projekt jest jednoznacznie pozytywny, więc nie trzeba go konsultować. Nawet gdy naruszenie procedur jest ewidentne, trudno coś z tym zrobić.

14.12.2022

W kryzysie rząd hamuje z elektromobilnością, samorządy też chcą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przy okazji uchwalania ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych, posłowie uchylili zapis zobowiązujący od 1 stycznia 2023 r. naczelne i centralne organy administracji państwowej do posiadania 20 proc. udziału aut elektrycznych we flocie pojazdów służbowych. Zdaniem samorządowców ustawa powinna uwzględnić też jednostki samorządu terytorialnego. Chcą zawalczyć o to w Senacie.

13.12.2022

Cudzoziemcy mogą on-line przesłać do wojewody wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt

Administracja publiczna

Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił nowy serwis internetowy - Moduł Obsługi Spraw Portal, który umożliwia m.in. przesłanie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt, wypełnienie formularzy w intuicyjnym kreatorze, poprawne przygotowanie dokumentów oraz uzyskanie informacji na temat procedur migracyjnych. Ale nadal trzeba podpisać wniosek podczas wizyty w urzędzie.

12.12.2022

Preferencyjny węgiel wciąż nie może dojechać do niektórych gmin

Samorząd terytorialny Węgiel

Wiele gmin, choć podpisało umowy na dystrybucję węgla ponad dwa tygodnie temu, nie doczekało się ani tony. Inne, choć mają kwalifikowanego dostawcę za miedzą, muszą odbierać węgiel dwa powiaty dalej. Spełnia się też czarny sen samorządowców: importowany węgiel bywa kiepskiej jakości. Wraca pytanie o reklamowanie feralnego towaru.

12.12.2022

Będzie nowe morskie przejście graniczne - jest projekt rozporządzenia

Administracja publiczna

Utworzenie nowego morskiego przejścia granicznego Nowy Świat w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej – to jedno z rozwiązań w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, które trafiło do opiniowania. W przejściu będą odprawiane jednostki pływające po nowej drodze wodnej dla żeglugi pomiędzy Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim.

10.12.2022

Referendum lokalne – to od pytań zależy czy okaże się ważne

Samorząd terytorialny Wybory

Organizacja referendum lokalnego wymaga wiele wysiłku i kosztów. Ten nie jest jednak zazwyczaj doceniany, o czym świadczy szereg referendów w Polsce, które z powodu zbyt niskiej frekwencji okazały się nieważne. A przecież referendum lokalne to instytucja, której rola dla wspólnoty mieszkańców mogłaby być nie do przecenienia.

09.12.2022

Budżet województwa dołoży do utrzymania WORD oraz do pensji egzaminatorów

Samorząd terytorialny

Województwa będą mogły od 1 stycznia 2023 r. przyznawać dotacje podmiotowe lub celowe wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego. Uchwały sejmiku województwa mają regulować także wynagrodzenia egzaminatorów oraz opłaty za egzaminy na prawo jazdy, ale nie mogą one przekroczyć ustawowego poziomu maksymalnego - wynika z podpisanej 8 grudnia przez prezydenta nowelizacji ustaw Prawo o ruchu drogowym i o kierujących pojazdami.

09.12.2022

Rząd rozmawia o podwyżkach w budżetówce tylko z Solidarnością

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Finansowanie oświaty

Rząd i Komisja Krajowa NSZZ Solidarność powołały zespół roboczy do spraw wypracowania porozumienia m.in. w prawie podwyżek wynagrodzeń budżetówce w tym w oświacie w 2023 roku. Zdaniem Sławomira Broniarza przewodniczącego Związku Nauczycielstwa Polskiego, taka współpraca tylko z jednym związkiem to likwidacja Rady Dialogu Społecznego.

08.12.2022

Wojsko będzie powoływać na ćwiczenia, ale można się odwołać

Samorząd terytorialny Wojsko

Zdecydowana większość osób przewidzianych do powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 r., to te po przysiędze wojskowej. Tych, którzy z wojskiem nie mieli do czynienia, ma być kilka procent, ok. 3 tys. osób. Wezwania do Wojskowego Centrum Rekrutacji może spodziewać się m.in. teleinformatyk lub weterynarz. Ale wezwanie nie jest tożsame z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenia.

08.12.2022

Wciąż niewiele samorządów wnioskuje o środki z PFRON na wsparcie uchodźców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina Niepelnosprawność

Zaledwie 28 jednostek samorządu terytorialnego złożyło dotąd wnioski do PFRON w ramach modułu II programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”. Został on w październiku przedłużony i wciąż samorządy w trybie ciągłym mogą starać się o finansowanie swoich działań w tym zakresie. Najbardziej jednak aktywne są organizacje pozarządowe, bo aż 81 z nich wnioskowało do Funduszu o środki z programu.

07.12.2022

Polska uszczelni unijny system powrotów nielegalnie przebywających cudzoziemców

Administracja publiczna Policja

Rząd przyjął w we wtorek projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. To kolejny akt prawny, który dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów unijnych, które dotyczą użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen, do celów powrotu nielegalnie przebywających cudzoziemców oraz do celów odpraw granicznych.

06.12.2022

Za sołtysa inkasenta nie trzeba odprowadzać składki zdrowotnej

Samorząd terytorialny PIT

Czy sołtysi pełniący funkcję inkasentów podatków i opłat lokalnych powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych? Czy samorządy, które miały problemy z odpowiedzią na to pytanie, mogą odetchnąć z ulgą. Otóż nie powinni. Kluczowe znaczenie ma tu fakt, iż sołtysi zostali wyznaczeni do tej funkcji, a nie powołani na mocy aktu powołania.

06.12.2022

Szkolne autobusy mają walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, ale skutek niepewny

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Transport

Szkolnymi autobusami będą mogli jeździć nie tylko uczniowie. To jeden z pomysłów rządu na walkę z komunikacyjnym wykluczeniem. Znalazł się on w projekcie nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw. Jednak proponowany przepis nie określa dokładnie, co ustawodawca ma na myśli. Samorządowcy zaznaczają zaś, że niewiele on zmieni.

06.12.2022

Pięć planów sprawiedliwej transformacji przyjęte przez Komisję Europejską

Środowisko Finanse samorządów Małe i średnie firmy Prawo unijne

Większość przypisanych Polsce środków z Funduszy Sprawiedliwej Transformacji (FST) - 2,4 mld euro - trafi na Śląsk i do zachodniej Małopolski. - Środki z funduszu będą wspierać w szczególności dywersyfikację lokalnej gospodarki dzięki inwestycjom w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w sektorach energii ze źródeł odnawialnych i czystej mobilności oraz w innych zielonych sektorach - poinformowała KE.

05.12.2022

Prezes PiS chce ograniczenia władzy samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W Polsce skonstruowano taki system, że nadzór nad samorządami jest słaby i powierzony sądom - powiedział w sobotę w Zielonej Górze prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że w innych krajach nadzór władzy centralnej nad samorządem jest większy. I dodał, że wielkim zadaniem kierowanej przez niego partii jest, aby to zmienić.

04.12.2022

Kulawy system pomocy dzikim zwierzętom po wypadkach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W razie wypadku z udziałem zwierzęcia, kierowca powinien powiadomić o konieczności pomocy odpowiednie służby. To, czy muszą one udzielić pomocy zwierzęciu i kto za tę pomoc musi zapłacić, jest już dyskusyjne. Spory budzi też, czy ochrona zwierząt pochodzących z wypadków jest zadaniem własnym gminy. Organizacje społeczne biorą sprawy we własne ręce.

03.12.2022

Teatrom i muzeom niełatwo będzie zmniejszyć o 10 procent pobór prądu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Teatry i muzea już w grudniu będą musiały się wykazać dziesięcioprocentową oszczędnością prądu. W wielu przypadkach będzie to trudne do wykonania, bo najbliższe tygodnie są już od dawna zaplanowane na koncerty, spektakle i inne imprezy. Prezes URE może nakładać kary za niedopełnienie tego obowiązku, ale może od nich odstąpić w uzasadnionych przypadkach.

03.12.2022

Senat przeciwko inwigilacji i podsłuchom prowadzonym przez służby

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Komisja Nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Polsce, 2 grudnia 2022 r. wysłuchała ekspertów w zakresie oceny kontroli nad służbami specjalnymi. Rozważano powołanie niezależnej instytucji kontrolującej służby oraz przyznanie jednostkom prawa do informacji o podsłuchach. Dyskutanci chcieli też zwiększenia uprawnień komisji ds. służb.

02.12.2022