Ruszył nabór na wymianę starych pieców, ale gmina musi wydać zaświadczenie

Samorząd terytorialny Środowisko

Rozpoczęła się druga odsłona programu Czyste Powietrze, w którym – tym razem już wyższą - dotację na wymianę pieca „kopciucha” i termomodernizację mogą dostać osoby o niższych dochodach. Potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Czyste Powietrze 2.0 to ciąg dalszy walki ze smogiem.

21.10.2020

Samorządy z trudem radzą sobie z edukacją w pandemii i narzekają na brak dialogu z rządem

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Pandemia pogorszyła i tak złą sytuację finansową placówek oświatowych. Za mała subwencja, wysokie koszty wynagrodzeń nauczycieli, a do tego wydatki związane z COVID rujnują finanse samorządów, które są organami prowadzącymi. Co gorsza - z dnia na dzień dowiadują się o zamykaniu i otwieraniu placówek oraz zmianach zasad ich prowadzenia, których rząd z nimi nie konsultuje.

21.10.2020

Miażdżący raport NIK o tworzeniu i organizacji Wód Polskich

Administracja publiczna

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie działa już ponad dwa lata. Nowa, scentralizowana instytucja przejęła zadania samorządów i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz siedmiu regionalnych zarządów zajmujących się gospodarowaniem wodami. NIK punktuje, że stało się to bez wystarczających środków finansowych, bez dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników, bez właściwej koordynacji procesu przejmowania zadań i majątku od samorządów oraz z zaniedbaniami w zarządzaniu.

21.10.2020

Zakupy do walki z pandemią bez przetargów niezbędne, ale ryzykowne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Koronawirus

Wyłączenie samorządowych zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID spod Prawa zamówień publicznych jest korzystne, ale może być też zagrożeniem dla urzędników. Niezbędne jest jednoczesne przestrzeganie innych regulacji związanych z zamówieniami publicznymi, ale przy dynamicznym wzroście zakażeń i tak spóźnione przepisy powinny wejść w życie jak najszybciej.

21.10.2020

Będzie większe wsparcie finansowe dla gmin na rzecz seniorów

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Trwają konsultacje społeczne nowej edycji programu Senior Plus na lata 2021-2025. Samorządy mogą jeszcze zgłaszać swoje uwagi i sugestie. Zwiększone mają zostać progi dofinansowania na Kluby Seniora i Dzienne Domu Senior+ przy mniejszym wkładzie własnym.

20.10.2020

Formularze bez imion rodziców utrudnią egzekucję w administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Usunięcie imion rodziców dłużnika z tytułów wykonawczych w egzekucji administracyjnej wprowadzi bałagan w wydziałach windykacji. Będzie problem z ustaleniem, czy sprawa dotyczy właściwej osoby, zwłaszcza przy popularnych nazwiskach, jak Jan Nowak, bo w starych księgach wieczystych nie ma numerów PESEL właścicieli nieruchomości. Resort finansów zmianę tłumaczy ochroną danych osobowych.

20.10.2020

Są wytyczne dla placówek Senior plus

Pomoc społeczna Koronawirus

Tryb pracy rotacyjnej, małe grupy, elastyczny czas pracy, przestrzeganie zasad higieny przez personel i osoby starsze, kontakt telefoniczny i zdalny z uczestnikami oraz możliwe do realizacji alternatywne formy usług i dowóz posiłków dla seniorów do miejsca zamieszkania - to główne wytyczne resortu rodziny dla placówek dla osób starszych w czasie pandemii.

19.10.2020

Samorządowcy chcą zmian w finansowaniu oświatowych wynagrodzeń

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych wnioskuje o przejęcie przez państwo sfery wydatków oświatowych związanych z zatrudnieniem personelu. Samorządy byłyby zobowiązane do utrzymania infrastruktury oraz realizowania nowych inwestycji w obszarze opieki oraz edukacji dzieci i młodzieży.

19.10.2020

Webinarium o roli gniewu w działaniach społecznych

Samorząd terytorialny

Gniew jest częścią życia społecznego w Polsce na co dzień. Zazwyczaj wzbudza nieufność, lęk. Czy można go jednak dobrze wykorzystać i jak lokalni liderzy mogą wsłuchać się w gniew społeczny - opowiedzą eksperci podczas webinarium akcji Masz głos.

19.10.2020

NIK: Brakuje miejsc dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży, które szukają schronienia

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Nie wszystkie powiaty i miasta na prawach powiatu zapewniały schronienie matkom, ojcom i opiekunom z dziećmi oraz kobietom w ciąży dotkniętym przemocą lub znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej. Jest to niezgodne z ustawą o pomocy społecznej. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika też, że nie diagnozowano potrzeb tych osób. Potrzebujący z kolei często nie wiedzą o jaką pomoc mogą się ubiegać i gdzie jej szukać.

19.10.2020

Gminy mogą zamknąć cmentarze, ale na razie apelują i czekają na decyzje rządu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Nie ma zaleceń inspekcji sanitarnej, by przed 1 listopada zamykać cmentarze, miasta nie planują więc takich posunięć. Póki co, zwiększają częstotliwość specjalnych linii autobusowych, czy oferują usługi mycia grobów. Apelują też do mieszkańców o zaplanowanie wizyt na grobach wcześniej. O rozwagę prosi też branża pogrzebowa. A wszyscy czekają na ruch rządu.

19.10.2020

1200 zł za drugi samochód - parkować w miastach coraz trudniej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ograniczanie samochodów w miastach można nazwać trendem, bo decyduje się na nie coraz więcej samorządów. Zaczyna się od poszerzenia stref płatnego parkowania, wzrostów opłat. Utrudnienia skierowane są także do mieszkańców, na przykład warszawska drastyczna podwyżka abonamentu za parkowanie drugiego samochodu.

16.10.2020

Kolejne pieniądze z UE na walkę z pandemią

Finanse publiczne Finansowanie zdrowia Prawo unijne Koronawirus

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowane przez Polskę zmiany mające na celu wsparcie systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią. Dzięki temu dodatkowe 300 milionów złotych będzie można przeznaczyć na zakup ambulansów, środków do dezynfekcji i ochrony indywidualnej.

15.10.2020

Samorządy w czerwonych strefach nie mają danych o zakażonych i na kwarantannie

Samorząd terytorialny Koronawirus

Dostęp do informacji o zakażonych i skierowanych na kwarantannę jest podstawą do efektywnych działań, tymczasem coraz częściej pojawia się problem braku precyzyjnych danych z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych o liczbie zakażonych i skierowanych na kwarantannę na poziomie gminy - alarmuje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

15.10.2020

Związek powiatów opracował samorządową mapę kompetencji

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Mapa kompetencji samorządów opracowana przez Związek Powiatów Polskich to podstrona z wyszukiwarką, gdzie można sprawdzić, jakie zadania przypisane są poszczególnym organom w samorządach. Zainteresowany poznaje też w każdym przypadku obowiązującą podstawę prawną.

15.10.2020

Samorządy: Nie jesteśmy przez rząd traktowani po partnersku

Samorząd terytorialny Koronawirus

Samorządy chcą, by rząd konsultował z nimi działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii. Korporacje miast domagają się między innymi zwiększenia skali przeprowadzanych testów na COVID-19, odblokowania podstawowej opieki zdrowotnej i stworzenia efektywnego systemu nauki zdalnej.

14.10.2020

Dochody z udziałów miast w podatkach wciąż spadają

Finanse samorządów CIT PIT

Spadek dochodów miast z tytułu udziału w podatku PIT wynosi blisko 7 procent rok do roku, a dochodów z CIT – prawie 8 procent – wynika z badań prowadzonych przez Związek Miast Polskich. Analizy dotyczą finansów miast po trzech kwartałach 2020 roku w porównaniu z identycznym okresem sprawozdawczym z lat 2018 i 2019 w ujęciu kwartalnym.

14.10.2020

Czystość plus - samorządy rozczarowane projektem zmian w ustawach śmieciowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Brak rozwiązania problemu nieruchomości niezamieszkałych i nowego wzoru wyliczania poziomów recyklingu wytykają samorządowcy projektowi nowelizacji ustaw "śmieciowych". Ich zdaniem niewiele on wnosi i – wbrew temu, co twierdzi rząd – nie wpłynie na obniżenie kosztów funkcjonowania gminnych systemów. Kontrowersje są też cały czas wokół spalarni odpadów.

14.10.2020

Resort od funduszy nadal walczy o dobry język urzędowy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych przypomina, że 13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. I deklaruje dalsze zabiegi o to, by ten standard na stałe zagościł również w wielu urzędach, firmach czy instytucjach publicznych w Polsce.

13.10.2020

Kolejne urzędy zamykają się, ale obsługują mieszkańców

Samorząd terytorialny Koronawirus

Okienko lub specjalny pulpit w przedsionku budynku, tak żeby mieszkańcy nie wchodzili do środka w celu załatwienia sprawy, skrzynki na dokumenty na zewnątrz, obsługa przez telefon i internet czy kontrola wejść przez straż miejską – tak radzą sobie samorządy, które zamknęły urzędy. Z powodu coraz większej liczby zachorowań kolejne ograniczają obsługę bezpośrednią interesantów.

13.10.2020