Rząd proponuje zmiany w regulaminach DPS dla lepszej ochrony przed koronawirusem

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Wdrożenie i stosowanie w domach pomocy społecznej procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami chorobami zakaźnymi - to cele zmian w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 sierpnia 2012 roku, które skierowane zostały właśnie do konsultacji publicznych.

17.08.2020

Sejm przywrócił przepis o rekompensatach za wybory korespondencyjne

Finanse publiczne Wybory

Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

14.08.2020

Twórcy także mogą liczyć na pomoc państwa w czasie pandemii

Finanse publiczne Administracja publiczna

Twórcy, samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność artystyczną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca będą mogły liczyć na wsparcie finansowe od państwa. Ustawa w tej sprawie została w piątek uchwalona przez Sejm.

14.08.2020

Specjalna ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji

Finanse samorządów Administracja publiczna

Uchwalona w piątek prze Sejm ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazać reprywatyzacji budynków z lokatorami. Projekt przygotował klub PiS, ale zyskał on poparcie większości opozycji. Za przyjęciem ustawy głosowało 416 posłów, ośmiu głosowało przeciwko, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

14.08.2020

Przepisy o spisach już dostosowane do stanu epidemii

Administracja publiczna

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawach o statystyce publicznej i spisach: rolnym i powszechnym, które dostosowują przepisy dotyczące prowadzenia spisów do warunków epidemii. Nowe prawo przewiduje m.in. możliwość zbierania danych spisowych telefonicznie.

14.08.2020

Posłowie podwyższyli wynagrodzenia dla siebie i najważniejszych osób w państwie

Administracja publiczna

Sejm w ciągu niespełna doby uchwalił ustawę, według której wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województw będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Ustawa przewiduje też wynagrodzenie dla małżonki prezydenta.

14.08.2020

Dokument w telefonie, ale nie wszędzie dzwoni

Administracja publiczna Prawo AI

Wiadomo, że usługa mTożsamość, czyli tzw. dowód osobisty w telefonie, nie zastąpi dokumentu w każdej sytuacji, ale powinna w tych, do których jest przewidziana. Okazuje się jednak, że brakuje urządzeń weryfikujących prawdziwość jej danych. A to wymaga zmian w prawie.

14.08.2020

W tym roku aplikowanie w programie Maluch plus wcześniej niż zwykle

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W tegorocznej edycji programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” wnioski będzie można składać od 7 września. Dofinansowanie przeznaczone może być na utworzenie lub rozwój placówek opieki. W tym roku o 5 tys. zł zwiększona została kwota dofinansowania jednego miejsca opieki.

13.08.2020

NIK: Wiele błędów przy centralizacji podatku VAT w samorządach

Samorząd terytorialny VAT

Przez wiele lat gminy oraz samorządowe jednostki budżetowe rejestrowały się i rozliczały jako odrębni podatnicy VAT. Po tym, jak zakwestionował to TSUE, wprowadzono obowiązek scentralizowania rozliczeń VAT w samorządach, ale przepisy nie określiły sposobu przeprowadzenia tego procesu. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że samorządy wprowadziły zmiany, popełniły przy tym jednak wiele błędów.

13.08.2020

Procedury w DPS będą ujednolicone dla ochrony przed zakażeniami

Pomoc społeczna Koronawirus

Regulaminy domów pomocy społecznej mają być uzupełnione o procedury dotyczące postępowania w okresie stanu epidemii. Dyrektorzy będą musieli utrzymywać bezpośredni kontakt z właściwymi służbami i organami dla informacji o sytuacji epidemiologicznej w domu oraz na obszarze, na którym się znajduje. Obecnie każdy DPS opracowuje swoje własne procedury, co może stwarzać problemy.

13.08.2020

„Wolne od LGBT”, ale też od funduszy UE – czy gminy mogą się odwołać?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo europejskie

Nie ma możliwości odwołania od decyzji Komisji Europejskiej odrzucającej wnioski o dofinansowanie dla miast z tzw. strefami „anty-LGBT”. Jedną z dróg wpływania na zmianę stanowiska KE może być uchylenie uchwały i próba wykazania, że są prowadzone działania na rzecz równego traktowania. Według niektórych ekspertów jednak powinna być wskazana ścieżka odwoławcza dla samorządów.

12.08.2020

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym są finansowo niekorzystne dla powiatów

Administracja publiczna

Po zmianie Prawa o ruchu drogowym powiaty może czekać duży ubytek finansowy, a ewentualne cięcia kosztów będą oznaczały pogorszenie jakości obsługi obywateli. Postulaty legislacyjne powiatów dotyczą utrzymania obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, zachowania nalepki kontrolnej czy zniesienia karty pojazdu tylko przy jednoczesnym wprowadzeniu obowiązku zarejestrowania każdego nabytego pojazdu.

11.08.2020

NIK: Brak pasów przeciwpożarowych przy liniach kolejowych groźny dla lasów

Samorząd terytorialny

NIK apeluje do Ministerstwa Infrastruktury o zmiany w przepisach, które pozwolą zapobiec nieprawidłowościom lub usprawnią realizację zadań dotyczących urządzania i utrzymania pasów przeciwpożarowych przy liniach kolejowych. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że w województwie lubuskim ponad 20 proc. pasów przeciwpożarowych przy liniach kolejowych pozostaje nieurządzonych, a blisko połowa istniejących była niewłaściwie utrzymana. To realne zagrożenie pożarowe.

11.08.2020

Ochrona danych utrudnia znalezienie właściciela

Samorząd terytorialny RODO

Do powiatowych i miejskich biur coraz częściej trafiają znalezione na ulicy lub w komunikacji miejskiej telefony, laptopy czy tablety. Ich pracownicy nie mają podstaw prawnych do uruchomienia takiego sprzętu - w celu ustalenia jego właściciela. Już samo przechowywanie nośnika to przetwarzanie danych osobowych. Urzędnicy ryzykują więc ciężkimi naruszeniami RODO.

11.08.2020

MRPiPS przedłuża konkurs na wsparcie na asystentów osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna

Termin składania ofert w programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” edycja 2020-2021 został przedłużony do 31 sierpnia - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oferty konkursowe mogą składać organizacje pozarządowe, adresatami programu są osoby niepełnosprawne.

10.08.2020

Właściciele odholowanych aut płacą krocie z powodu luki w przepisach

Samorząd terytorialny Transport

W Prawie o ruchu drogowym brakuje zapisu, do kiedy najpóźniej samorząd powinien wystąpić o orzeczenie przepadku pojazdu odholowanego. Przedłuża to okres przechowywania aut nawet do kilku lat i powoduje wzrost kosztów - w drastycznych przypadkach właściciel musi płacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

10.08.2020

Brak podstaw i pieniędzy na wsparcie rodziców przez gminy przy zamknięciu szkół

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Koronawirus

Samorządy nie będą mogły wesprzeć rodziców finansowo, jeśli szkoła czy przedszkole będą ponownie zamknięte, gdy na danym terenie wzrośnie liczba zachorowań. Wielu rodziców nie będzie mogło pracować, a nie ma póki co mowy o zasiłkach rządowych. Nadzieje na pomoc władz lokalnych rozwiewa rzeczywistość – nie mają ani podstaw prawnych, ani pieniędzy na wsparcie.

08.08.2020

Zapewnienie finansowania Światowego Forum Miejskiego wśród priorytetów rządu

Samorząd terytorialny

Światowe Forum Miejskie w Katowicach, które odbędzie się w 2022 roku, jest w fazie przygotowań. Odpowiedzialne za nie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce w najbliższym czasie podpisać umowę z agendą ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich, która jest organizatorem takich imprez oraz zapewnić w budżecie państwa finansowanie Forum.

07.08.2020