Meldunek to relikt, nie ma znaczenia dla obywateli, a stwarza problemy gminom

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Obowiązek meldunkowy, mimo projektów likwidacji, pozostał. W prawie mowa jest jednak częściej o miejscu zamieszkania, które nie musi być z meldunkiem tożsame, na przykład w podatkach. Jednak samorządy wciąż muszą opierać się na zameldowaniu, co jest mylące i bije po kieszeni przy gospodarce odpadami czy bazie szkół. Meldunek ma też znaczenie przy liczeniu dochodów samorządów.

07.08.2020

Prezes UOKiK ukarał uczestników zmowy przetargowej na dowóz uczniów

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Przedsiębiorcy z Małopolski, którzy w ramach zmowy przetargowej działali na niekorzyść gmin i placówek edukacyjnych zostali ukarani przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z analizy Urzędu wynika, że przedsiębiorcy stosowali mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.

06.08.2020

Andrzej Duda przysiągł stać na straży konstytucji i objął urząd

Administracja publiczna Wybory

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem - takiej treści przysięgę złożył w czwartek Andrzej Duda.

06.08.2020

NIK: Na mieszkanie komunalne można czekać nawet 17 lat

Samorząd terytorialny

Rośnie liczba rodzin o niskich dochodach, które oczekują na mieszkanie od gminy. Gminy, pomimo podejmowanych działań, nie doprowadziły do poprawy ich sytuacji - wynika z raportu przygotowanego przez NIK. Kontrola wykazała też, że wieloletnie programy gospodarowania zasobem mieszkaniowym - jeśli w ogóle istnieją - są często niekompletne,

06.08.2020

Ministerstwo Rozwoju objaśnia zasady pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez samorządy

Samorząd terytorialny Koronawirus

Na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw minister rozwoju wydał objaśnienia dotyczące przesłanek udzielania pomocy przez samorządy. Wskazane zostały formy jej udzielania, okoliczności i dokumenty jakie mają być przedstawiane przez przedsiębiorców oraz kwestie procedury odwoławczej. Minister wyjaśniła także co należy rozumieć przez pogorszenie płynności finansowej.

05.08.2020

Obwodnice miast budowane w ciągu dróg wojewódzkich będą mogły uzyskać wsparcie

Samorząd terytorialny Transport

Wiceminister infrastruktury zapowiedział samorządowcom powstanie nowego rządowego programu dedykowanego obwodnicom miast budowanym w ciągu dróg wojewódzkich. Bo program budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030 dotyczy obecnie tych budowanych w ciągu dróg krajowych. Tymczasem ruszają kolejne przetargi na zadania z programu.

05.08.2020

Straż miejska poucza o maskach i dystansie, mandaty pod znakiem zapytania

Samorząd terytorialny Koronawirus

Gminy nie mają uprawnienia do umocowywania swoich straży do nakładania mandatów za nieprzestrzeganie przepisów o zakrywaniu ust i nosa w zamkniętej przestrzeni czy niezachowanie bezpiecznego dystansu. Co więcej, prawo nie precyzuje, czy strażnicy mogą za takie naruszenia karać. W rezultacie funkcjonariusze tylko pouczają i ostrzegają opornych mieszkańców i przyjezdnych.

05.08.2020

Związek województw: Bez Warszawy Mazowsze będzie liderem biedy

Samorząd terytorialny Prawo europejskie Koronawirus

Zapowiadany podział województwa mazowieckiego doprowadziłby do powstania dwóch skrajnie różnych regionów: stołecznego – bogatego, generującego wysokie dochody, a zarazem zmuszonego do płacenia olbrzymiego „janosikowego” i mazowieckiego – jednego z najbiedniejszych w kraju, bez perspektyw rozwoju, generującego zaledwie 13 proc. dotychczasowych dochodów

04.08.2020

NIK: Przetwarzanie odpadów w instalacjach i ich monitoring są nieskuteczne

Samorząd terytorialny Środowisko

Trudności z dalszym zagospodarowaniem odpadów i wyższe koszty to efekt niewystarczających i nieskutecznych działań podmiotów prowadzących instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów – uważa Najwyższa Izba Kontroli. Negatywnie ocenia też skuteczność monitorowania gospodarowania odpadami po przetworzeniu przez organy administracji publicznej.

04.08.2020

Letnik musi płacić za śmieci, jeśli gmina tak ustali

Samorząd terytorialny Środowisko

Problemy z opłatami za śmieci od domków letniskowych mają i gminy, i właściciele. Te pierwsze mają kłopot z egzekwowaniem należności, ci drudzy oburzają się, że jest za drogo, bo przebywają krótko lub zabierają śmieci do domu, gdzie i tak za odbiór płacą. Prawo jest jednak nieubłagane – jeśli gmina włącza letników do systemu, musi od nich odpady odbierać, a oni – płacić.

04.08.2020

SN: Wybory prezydenta 28 czerwca i 12 lipca są ważne

Wybory

Na posiedzeniu całego składu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sąd Najwyższy 3 sierpnia br. podjął uchwałę o ważności wyborów Prezydenta RP, które odbyły się 28 czerwca br. i 12 lipca br. Prezydentem został Andrzej Sebastian Duda, mimo złożonych 5847 protestów wyborców. Zdaniem SN nawet te uznane nie miały wpływu na wynik głosowania.

03.08.2020

SN: 92 protesty były zasadne, ale nie wpłynęły na wynik wyborów prezydenckich

Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zakończyła w niedzielę rozpoznawanie wszystkich protestów wyborczych, które wpłynęły po wyborach prezydenckich. Łącznie było ich ok. 5800. Wśród rozpoznanych w sobotę był m.in. protest złożony przez polityków KO reprezentujących komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Sąd Najwyższy pozostawił ten protest bez dalszego biegu.

02.08.2020

Protest komitetu Trzaskowskiego odrzucony, bo dotyczył prawa, a nie głosowania

Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego pozostawiła bez dalszego biegu protest komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, bo był on "przeciwko treści obowiązującego prawa i jego oceną, a nie dotyczył przebiegu głosowania, ustalenia jego wyników lub wyników wyborów pod kątem zgodności z obowiązującym prawem wyborczym lub prawem karnym".

02.08.2020

Ogród deszczowy - przepisy nie znają takiego pojęcia

Środowisko Administracja publiczna

Polskie prawo wodne nie definiuje ogrodu deszczowego, a tymczasem tworzenie na posesjach takich instalacji staje się coraz popularniejsze. Jak wyjaśnia ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, decyzja o tym, czy taki obiekt małej retencji wymaga pozwolenia wodno-prawnego zależy od właściwego organu Wód Polskich.

01.08.2020

Zmiany w prawie geodezyjnym ułatwią proces inwestycyjny

Administracja publiczna Budownictwo

Przyspieszenie procesu inwestycyjnego dla geodetów, usprawnienie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz zapewnienie lepszego finansowania geodezji w powiatach - takie efekty mają przynieść wchodzące właśnie w życie zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym. M.in. znaczna część danych geodezyjnych będzie dostępna online i bez opłat.

31.07.2020

RPO skarży decyzje krakowskiego WSA w sprawie uchwał anty-LGBT

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Dwa postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, że w uchwałach rad gminy i powiatu o "strefach wolnych od ideologii LGBT" nie chodzi o sprawy z zakresu administracji publicznej, są błędną wykładnią przepisów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i występuje o zbadanie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.

31.07.2020

W Warszawie kara za brak opłaty za parkowanie pięciokrotnie wyższa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Kara za brak opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zostanie w Warszawie podniesiona z 50 do 250 zł. Taką uchwałę przyjęli w czwartek wieczorem radni Rady Warszawy. Argumentem za podjęciem takiej decyzji było m.in. to, że wysokość kary nie była podnoszona od 2003 roku.

31.07.2020

Szefowa KE podtrzymuje decyzję o odrzuceniu wniosków miast "wolnych od LGBT"

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Traktaty zapewniają, że każdy człowiek w Europie może być tym, kim jest, żyć tam, gdzie chce, kochać kogo chce - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, nawiązując do decyzji o odrzuceniu wniosków o unijne dotacje z polskich miast, który ogłosiły się "strefami wolnymi od LGBT".

30.07.2020