MF: Rząd zrekompensował samorządom straty po upadku banku w Sanoku

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Samorządy, które straciły pieniądze w wyniku przymusowej restrukturyzacji banku PBS w Sanoku otrzymały subwencje w takiej samej wysokości - poinformował w środę wiceminister finansów Sebastian Skuza. Wyjaśnił, że wymagało to znalezienia specjalnej formuły prawnej, bo rachunki samorządów nie są objęte bankowymi gwarancjami.

22.07.2020

Pieniądze za nieudane wybory w ustawie dotyczącej zdrowia

Finanse publiczne Wybory

Na nocnym posiedzeniu komisji zdrowia do ustawy regulującej funkcjonowanie służby zdrowia podczas epidemii wprowadzono poprawkę, która ma umożliwić pokrycie kosztów wyborów, które nie odbyły się 10 maja. Chodzi o możliwość i zasady rozliczenia 70 mln zł wydanych na wydrukowanie pakietów do głosowania korespondencyjnego.

22.07.2020

Konserwator wyłączony - nie ma organu właściwego i inwestor ma kłopot

Budownictwo

Po wyłączeniu przez wojewodę ze sprawy wojewódzkiego konserwatora zabytków nie wyznaczono inwestorowi podmiotu do nadzoru nad budową. Minister, który najpierw wskazał wojewodę jako właściwego do podjęcia decyzji o wyłączeniu, uznał jego postanowienie wyłączające za nieskuteczne, oświadczając, że nie będzie się do niego stosował.

22.07.2020

Już 5,7 tys. protestów wyborczych w SN i to jeszcze nie koniec

Wybory

Do Sądu Najwyższego wpłynęło 5,7 tys. protestów wyborczych. Tyle odnotowało biuro podawcze sądu do wtorkowego popołudnia, ale cały czas są one rejestrowane, w repertorium zarejestrowanych zostało dotąd ponad 3,5 tys. Protesty są rozdzielane tematycznie na różne grupy w celu przedstawienia Prokuratorowi Generalnemu i Państwowej Komisji Wyborczej

21.07.2020

Raport o stanie gminy, powiatu, województwa – dowolność nie zawsze wygodna

Samorząd terytorialny

Kolejny raz gminy, powiaty i województwa muszą złożyć raport o stanie samorządu. W wielu samorządach po pierwszych raportach zdecydowano się na skorzystanie z uprawnienia przyznanego radom i sejmikom do określenia szczegółowych wymogów, jak go sporządzać. Prawo nie wskazuje bowiem wzoru dokumentu. Termin na złożenie raportu wkrótce upływa.

20.07.2020

Samorządy zabiegają o lepsze finansowanie szpitali i zmiany w sieci

Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Samorządy proponują rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji szpitali. Chcą wprowadzenia możliwości rozliczenia ryczałtu na 2020 rok do końca roku 2021, a także zagwarantowanie, iż żaden szpital nie będzie miał ryczałtu na rok 2021 mniejszego niż na rok obecny w związku z mniejszym wykonaniem świadczeń w wyniku epidemii.

18.07.2020

W Warszawie wraca wysyłka zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Władze stolicy wznawiają wysyłanie zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Urząd m.st. Warszawy wysłał prawie połowę z szacowanych do wydania zaświadczeń. Podczas pandemii przygotowano ponad 74 tysiące dokumentow potwierdzających przekształcenie, które będą teraz sukcesywnie wysyłane do mieszkańców.

17.07.2020

Sygnaliści w samorządach są potrzebni, zwłaszcza w mniejszych

Samorząd terytorialny Compliance

Bariery do działania sygnalistów w administracji nie ułatwią tworzenia procedur, jak postępować ze zgłoszeniami naruszeń. W urzędach panuje ścisła zależność służbowa i silna zasada lojalności. W małych samorządach jest często „zmowa milczenia”, bo wszyscy się znają. Tym bardziej potrzebni są tam sygnaliści, ale i większa ich ochrona.

17.07.2020

Protesty wyborcze można składać do 16 lipca - upływa termin

Wybory Koronawirus

Tylko w czwartek 16 lipca - do godziny 16 osobiście w Sądzie Najwyższym, a do końca dnia pocztą - można składać protesty wyborcze dotyczące wyborów prezydenckich. Trzeba je złożyć koniecznie na piśmie - bezskuteczne będzie przesłanie protestu za pośrednictwem maila, faksem lub przez portal ePUAP. SN powinien orzec o ważności wyborów do 3 sierpnia.

16.07.2020

Po kontroli NIK Gdańsk poprawia naliczanie i rozliczanie dotacji dla przedszkoli

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Gdańsk wprowadza procedury, które mają zapobiegać powstaniu nieprawidłowości podczas wyliczania stawek dotacji dla przedszkoli, a także w procesie udzielania zezwoleń na zakładanie publicznych, niesamorządowych placówek oświatowych. To reakcja na zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli.

16.07.2020

Poświadczanie przekształcenia użytkowania wieczystego nie zakończy się w tym roku

Samorząd terytorialny Budownictwo

Wiele miast wyda zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność dopiero w przyszłym roku. We Wrocławiu do wydania pozostało jeszcze około 45 proc. zaświadczeń, w Poznaniu ponad 50 proc., w Częstochowie 30 proc. Wysyłka była wstrzymana w czasie pandemii przez zawieszenie biegu terminów czy absencję urzędników.

16.07.2020

Sąd unieważnił kolejną uchwałę anty-LGBT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził w środę nieważność uchwały Rady Gminy w Klwowie. Uznał, że podjęła tę uchwałę bez podstawy prawnej, a także przekroczyła swoje uprawnienia. Zdaniem sądu, uchwała nie jest tylko stanowiskiem Rady Gminy w danej sprawie - jak wskazywali jej obrońcy - ale też zawiera wytyczne dla np. dyrektorów szkół.

15.07.2020

Sejm za ustawą o polityce rozwoju

Finanse samorządów

Przyjęta w środę 15 lipca ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju będzie m.in podstawą do przygotowania dokumentów niezbędnych do ubiegania się o środki europejskie w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. Ma też uporządkować i wzmocnić efektywności strategii planowania rozwoju Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

15.07.2020

Regiony przygotowują Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje przygotowanie przez regiony Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji, które mają pomóc korzystać z Funduszy Europejskich. Polska ma być wśród największych beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

15.07.2020

Przejścia dla pieszych będą bezpieczniejsze dzięki dofinansowaniu

W ramach programu „Razem bezpieczniej” w tym roku 6 mln zł trafi do gmin i powiatów, które będą mogły poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Są już wyniki konkursu, który umożliwi modernizację czy doświetlenie przejść oraz wykonanie przejść aktywnych.

15.07.2020

Znaczne ubytki we wpływach z podatków osłabiają budżety miast

Finanse publiczne Finanse samorządów

Skala ubytków w budżetach miast jest znaczna – wynika z danych z miast za czerwiec i pierwsze półrocze 2020 roku w porównaniu do tego samego okresu w dwóch poprzednich latach. O 8 proc. spadły wpływy z PIT, ponad 12 proc. z najmu i dzierżawy, 30 proc. z użytkowania wieczystego i o 27 proc. z komunikacji miejskiej. Dotkliwe są też straty z tytułu podatków lokalnych.

15.07.2020

Straże gminne zabiegają o wzmocnienie swojego statusu

Samorząd terytorialny

Straże gminne chcą wzmocnienia swej pozycji i gwarancji funkcjonowania swoich jednostek. Postulują też objęcie ich klauzulą pracy o szczególnym charakterze. Apel strażników wspierają samorządowcy. Ich zdaniem straż gminna i miejska powinna być dofinansowana z budżetu centralnego. Według ekspertów szanse na zmianę modelu finansowania są małe.

15.07.2020