Rządowy fundusz ma wspierać bezdomnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

W 2023 roku na walkę z problemem bezdomności Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekaże 5,5 mln zł, które mają być wydane m.in. na profilaktykę, wsparcie osób zmagających się z kryzysem bezdomności, a także wspieranie innowacyjnych rozwiązań w obszarze ich aktywizacji społecznej i zawodowej. Minister Marlena Maląg podpisała nową wersję programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”.

27.12.2022

Resort zdrowia wie, jak pracodawcy mają badać trzeźwość pracowników i jak dokumentować to badanie

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy

Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które ma określić warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę kontroli trzeźwości pracownika. Nowe przepisy zawierają też wykaz środków działających podobnie do alkoholu. Na liście są m.in. opioidy, amfetamina i kokaina.

23.12.2022

Prawo gminy do pełnego odliczenia podatku naliczonego tylko po spełnieniu warunków

Samorząd terytorialny VAT Administracja publiczna

Interpretacja podatkowa, jaką niedawno wydał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, pozwala gminie dokonać pełnego, stuprocentowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków dokonanych w celu realizacji inwestycji służących wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Konieczne jest spełnienie również kilku innych przesłanek.

23.12.2022

Prof. Błocki: NCN to jedna z najbardziej transparentnych instytucji w Polsce

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

System grantowy to nie jest proces administracyjny, to przyznawanie finansowania w bardzo konkurencyjnej procedurze, w której ostatecznie decydują eksperci, a nie jakieś uznaniowe decyzje - mówi Prawo.pl prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki. Podkreśla, że potrzebna jest nie reforma systemu, a zwiększenie nakładów na naukę.

23.12.2022

WSA: W izbie wytrzeźwień monitoring bez dźwięku

Pomoc społeczna Administracja publiczna RODO

Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych został ukarany przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych za to, że przetwarzał dane osób w nim przebywających w zakresie nagrywania i utrwalania dźwięku poprzez stosowany monitoring. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Miasta Stołecznego Warszawy na tę decyzje UODO.

22.12.2022

Dyrektor MF: KSeF to korzyści dla przedsiębiorców i administracji skarbowej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Nowe zasady fakturowania przełożą się na uszczelnienie systemu VAT i spowodują zwiększenie dochodów budżetu państwa. Obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną znacząco uproszczone. Gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF, nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach - mówi dr Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

21.12.2022

W przyszłym roku będą przepisy o czipowaniu psów

Środowisko Administracja publiczna

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, zapowiedział, że ustawa o obowiązku czipowania psów będzie uchwalona w pierwszym półroczu 2023 r. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii przy okazji sczepień. Rząd zastanawia się jednak, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc właścicieli zwierząt przynajmniej na początku, tak, żeby to nie było na ich koszt.

20.12.2022

Wysoka inflacja, więcej pieniędzy dla komitetów wyborczych

Finanse publiczne Administracja publiczna

Minister finansów ma obowiązek podwyższenia limitów wydatków komitetów wyborczych, w sytuacji gdy wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc. Wynika to z przepisów kodeksu wyborczego. Waloryzacja, jak szacuje ministerstwo, spowoduje wzrost kosztów dla budżetu państwa w 2023 roku o 26 tysięcy złotych.

19.12.2022

Strasburg: Niezapewnienie lokalu mieszkalnego imigrantom naruszeniem prawa do rzetelnego procesu

Administracja publiczna

Brak zapewnienia przez francuskie władze miejsca pobytu dla imigrantów, którzy we Francji ubiegali się o azyl, pomimo wydania środka zabezpieczającego w tej mierze przez sąd administracyjny, stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu w zakresie dostępu do sądu i skuteczności postępowania egzekucyjnego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

19.12.2022

Z ulgi paszportowej skorzysta rodzic dziecka z niepełnosprawnością, ale tylko w rodzinie wielodzietnej

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

Z ulgi w opłacie za wydanie paszportu mogą skorzystać wybrane grupy, ale nie w równym stopniu. Od początku tego roku uprawnienie to otrzymali także członkowie rodzin wielodzietnych z ważną Kartą Dużej Rodziny. Nie ma w tej grupie rodziców dzieci z niepełnosprawnością, choć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa rozszerzenie uprawnień do ulgi także dla nich.

17.12.2022

MF: staramy się usprawnić odprawy na granicy z Ukrainą

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Transport Ukraina

Ministerstwo Finansów zapewnia: trudności z odprawami na ukraińskiej granicy są w miarę możliwości łagodzone. Podzielono odprawiane ciężarówki według nośności i wyodrębniono specjalne pasy dojazdowe dla niektórych pojazdów. KAS przesuwa też swoich funkcjonariuszy na wschodnią granicę, by podołać zwiększonemu ruchowi towarowemu.

16.12.2022

Rząd zabiera uprawnienia staroście - wydając pozwolenie nie sprawdzi, czy dom stanie zbyt blisko sąsiada

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną reformą prawa budowlanego. Tym razem chce odciążyć urzędników i skrócić czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę, co jednak będzie miało swoją cenę. Więcej pracy będą mieli projektanci. Wzrośnie ryzyko inwestycji, a i sąsiedzi oberwą rykoszetem. Trudniej będzie im walczyć z nieuczciwym inwestorem. 

16.12.2022

ZUS chce prowadzić swoją działalność naukowo-badawczą

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje projekt ustawy, który ma umożliwić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych prowadzenie działalności badawczej i naukowej w zakresie zabezpieczenia społecznego. W ten sposób ZUS, obok Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, będzie kolejną jednostką podległą Ministrowi Rodziny i Polityki Społecznej, mającą kompetencje naukowo-badawcze.

14.12.2022

Na granicę polsko-ukraińską unijne prawo celne ledwo sięga

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Transport Ukraina

Udogodnienia dla importerów i eksporterów wynikające z unijnych przepisów celnych okazują się fikcją, gdy przyjdzie im zderzyć się z realiami polsko-ukraińskiej granicy. Najlepsze nawet prawo nie pomaga w zetknięciu ze słabą infrastrukturą na przejściach granicznych i niedostateczną obsadą stanowisk w urzędach celnych i innych służbach tam działających.

14.12.2022

Rząd w siebie wierzy i naszej opinii nie potrzebuje – nawet gdy prawo tego wymaga

Administracja publiczna

Projekty rządowe powinny podlegać konsultacjom społecznym, wynika to z regulaminów pracy poszczególnych organów – zarówno Rady Ministrów, jak i Sejmu. Procedura ta od dawna jest jednak fikcją i rząd nie stara się jej już nawet za bardzo omijać - wystarczy napisać, że projekt jest jednoznacznie pozytywny, więc nie trzeba go konsultować. Nawet gdy naruszenie procedur jest ewidentne, trudno coś z tym zrobić.

14.12.2022

Ustawa doprecyzuje polskie przepisy do systemów wizowego i informacyjnego Schengen

Administracja publiczna Prawo unijne

Utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i sprawiedliwości w Unii Europejskiej dzięki lepszej i bardziej skutecznej współpracy operacyjnej między np. Strażą Graniczną, Policją, organami celnymi czy imigracyjnymi - to cel zmian w ustawie o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym oraz niektórych innych ustaw, którą 12 grudnia podpisał prezydent.

13.12.2022

Nowe stawki diet i limitów noclegowych mogą wymusić zmianę regulacji wewnętrznych

Administracja publiczna Prawo pracy

Zmiana rozporządzenia delegacyjnego wprost wpływa na wszystkich pracodawców budżetowych oraz tych spoza państwowych i samorządowych jednostek sfery budżetowej, którzy nie mają żadnych regulacji wewnętrznych dotyczących świadczeń z tytułu podróży służbowych. Jeżeli jednak pracodawca pozabudżetowy określił wewnętrznie wysokość tych świadczeń, to konieczna jest analiza tych regulacji pod kątem konieczności dokonania ewentualnych zmian.

13.12.2022

W kryzysie rząd hamuje z elektromobilnością, samorządy też chcą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przy okazji uchwalania ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych, posłowie uchylili zapis zobowiązujący od 1 stycznia 2023 r. naczelne i centralne organy administracji państwowej do posiadania 20 proc. udziału aut elektrycznych we flocie pojazdów służbowych. Zdaniem samorządowców ustawa powinna uwzględnić też jednostki samorządu terytorialnego. Chcą zawalczyć o to w Senacie.

13.12.2022

Cudzoziemcy mogą on-line przesłać do wojewody wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt

Administracja publiczna

Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił nowy serwis internetowy - Moduł Obsługi Spraw Portal, który umożliwia m.in. przesłanie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt, wypełnienie formularzy w intuicyjnym kreatorze, poprawne przygotowanie dokumentów oraz uzyskanie informacji na temat procedur migracyjnych. Ale nadal trzeba podpisać wniosek podczas wizyty w urzędzie.

12.12.2022