Prawo.pl
Sejm opowiedział się w piątek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy wydłużającej kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Zgodnie z tą regulacją, data wyborów wyznaczona miałaby być na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż 31 marca 2024 r. i nie później niż 23 kwietnia 2024 r.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
04.11.2022
Samorząd terytorialny Wybory
Na terenie Polski 28,4 proc. osób w wieku 15-89 lat angażowało się w wolontariat w pierwszym kwartale 2022 r. Przeciętnie jedna osoba poświeciła na pracę w ramach wolontariatu 10 godzin. Najwyższy udział wolontariuszy odnotowano wśród osób z wyższym wykształceniem (36,7 proc.) – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2022
Pomoc społeczna Prawo pracy
Po prawie czterech miesiącach od wejścia w życie ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE za niezawieszenie tej izby. To codziennie kolejny milion euro, w sumie to już 366 mln euro, a kilka dni temu Komisja Europejska potrąciła z tego tytułu kolejne 30 milionów z przeznaczonych dla Polski funduszy.
Krzysztof Sobczak
04.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Osoba doznająca w dzieciństwie krzywdy od rodzica może żądać, by to gmina płaciła za jego pobyt w DPS-ie. Musi jednak wykazać, że za takim rozwiązaniem przemawiają "uzasadnione okoliczności". Alkoholizm ojca i zaniedbania w wychowaniu i alimentacji do nich należą - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu i uchylił decyzje organów administracji nakazujących córce odpłatność za pobyt ojca.
Marek Sondej
04.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Brak szybkiej reakcji ze strony administratora na naruszenie ochrony danych osobowych doprowadził do tego, że w praktyce pozbawił on podmiot danych nie tylko informacji o naruszeniu, ale również możliwości podjęcia odpowiednich działań, które pozwolą przeciwdziałać negatywnym skutkom naruszenia - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Krzysztof Sobczak
04.11.2022
Administracja publiczna RODO
Konstytucja nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci - wynika z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA zaznaczył przy tym jednocześnie, że nie istnieje przepis, który nakazywałby polskiemu ustawodawcy instytucjonalizowanie związków jednopłciowych, a obowiązujące ustawy za małżeństwo uznają związek kobiety i mężczyzny.
Katarzyna Nocuń
03.11.2022
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Polski rząd złożył w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na unijne rozporządzenie o dobrowolnej redukcji zużycia gazu. W skardze podnosi się, że rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem traktatów, ponieważ nie było procedowane zgodnie z procedurą przewidującą jednomyślność.
Krzysztof Sobczak
03.11.2022
Prawo europejskie

Rocznica - już 365 mln euro kary za Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W czwartek 3 listopada mija rok od rozpoczęcia naliczania w stosunku do Polski kary za niewykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nakazującego zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Oznacza to, że suma kar osiągnęła właśnie poziom 365 mln euro. Polski rząd kary nie płaci, ale większość tej kwoty została już potrącona z należnych naszemu państwu funduszy.
Krzysztof Sobczak
03.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rząd konsultuje z biznesem nową politykę zakupową

Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Łatwiejszy dostęp do zamówień publicznych dla wykonawców z sektora MŚP, wzrost konkurencyjności na rynku zamówień i popytu na usługi, dostawy czy roboty budowlane oferowane przez polskich przedsiębiorców to niektóre z korzyści, które ma przynieść nowa Polityka Zakupowa Państwa. Rząd zachęca przedsiębiorców do konsultowania związanych z tym zmian w prawie zamówień publicznych.
Krzysztof Sobczak
03.11.2022
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Właścicielowi nieruchomości położonej w strefie ograniczonego użytkowania, która powstała w wyniku rozbudowania lotniska, nie przysługuje odszkodowanie w wysokości odpowiadającej kosztom zapewnienia w budynku znajdującym się na tej nieruchomości zabezpieczenia akustycznego, jeżeli koszty te nie zostały poniesione - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.11.2022
Środowisko Prawo cywilne

Sądy badają, czy po 30 latach umarzanie bezprawnych decyzji w toku jest słuszne

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Sprawy nieruchomości warszawskich przejętych bezprawnie w czasach PRL nie zostały całkiem zakończone. Mimo zmian w kodeksie postępowania administracyjnego, który nakazuje umarzać sprawy po 30 latach od wydania decyzji, nadal spadkobiercy wnoszą o ich zmianę, by na drodze cywilnej wypłacone im było odszkodowanie z tytułu utraconego mienia przez ich rodziny w latach 50. Bo decyzje rażąco naruszały prawo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
24 dni w roku kalendarzowym – o tyle dni pracy okazjonalnej będzie mógł zawnioskować pracownik do pracodawcy – zdecydowała sejmowa podkomisja. W przeciwieństwie do pracy zdalnej, za pracę okazjonalną w domu pracownik nie będzie miał prawa do ekwiwalentu. I to, zdaniem prawników, może w tych trudnych czasach być jej przewagą nad pracą zdalną, której koszty pracodawca będzie miał obowiązek pokryć.
Grażyna J. Leśniak
03.11.2022
Prawo pracy
Odbiurokratyzowanie i uelastycznienie nabór do służby cywilnej - to cel nowelizacji ustawy, której projekt przyjął w środę rząd. Chodzi m.in. o zmianę podstawowej formy aplikowania – z papierowej na elektroniczną. Wprowadzone mają być także zmiany w systemach czasu pracy, a zasady tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych będą bardziej elastyczne.
Krzysztof Sobczak
02.11.2022
Administracja publiczna Prawo pracy
Świadczenia pieniężne dla rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy poległych na służbie wprowadzić ma ustawa, której projekt został w środę zaprezentowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Mariusz Kamiński zapowiedział, że projekt ma jeszcze w tym roku trafić do Sejmu, a nowe rozwiązania wejść w życie w 2023 roku.
Krzysztof Sobczak
02.11.2022
Administracja publiczna Prawo pracy
W II kwartale 2022 roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 57,9 proc. ludności w wieku 15-89 lat. W porównaniu z I kwartałem wskaźnik ten zmniejszył się o 0,1 p. proc., natomiast w odniesieniu do II kwartału 2021 r. zwiększył się o 0,3 p. proc. – podał GUS. Liczba aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat w II kwartale br. wyniosła 17224 tys. osób, w tym 16770 tys. stanowili pracujący, a 454 tys. – bezrobotni.
Grażyna J. Leśniak
02.11.2022
Rynek Prawo pracy

NSA: Jeżeli do sprzedaży dochodzi w obiekcie budowlanym, nie trzeba płacić opłaty targowej

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dają jasny przekaz: opłatę targową pobiera się zarówno od osób fizycznych, osób prawnych, jak również jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na targowiskach, jednakże opłacie targowej nie podlega sprzedaż w budynkach lub w ich częściach. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny.
Malwina Pasternak-Janik
02.11.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

RPO interweniuje w sprawie efektywnego dostępu osób starszych do informacji

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy
Z raportu o sytuacji osób starszych w pandemii wynika, że skuteczność w dotarciu z informacją o możliwym wsparciu dla osób najstarszych jest niewystarczająca. Blisko połowa badanych osób starszych nie słyszała o rządowych lub samorządowych programach wsparcia - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. MRiPS zapowiada stworzenie systemu koordynacji usług społecznych,
Grażyna J. Leśniak
02.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy
Od 1 listopada zmienił się zakres i sposób przeprowadzania badań technicznych pojazdów, co ma poprawić ich jakość, a w konsekwencji zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mniejsza jest uznaniowość diagnosty w kwalifikacji usterek. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań technicznych nakłada też na diagnostów obowiązek sprawdzania systemu eCall.
Robert Horbaczewski
02.11.2022
Samorząd terytorialny

Górski: Reforma planistyczna idzie w złym kierunku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zamiast narzędzi reglamentacji gruntów inwestycyjnych należy raczej poszukiwać rozwiązań pozwalających na maksymalizację efektywnego wykorzystania istniejącej infrastruktury oraz minimalizację konieczności budowy nowej. Decyzje o warunkach zabudowy powinny być uzależnione od spełnienia standardów dostępności infrastruktury technicznej (i ew. społecznej), aniżeli od istnienia pewnej ilości budynków w jakiejś odległości od siebie.
Maciej Górski
02.11.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

RPO: Psy w Gdańsku mogą wchodzić na cmentarze

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Właściciele psów skarżą się na przyjęty przez Radę Miasta Gdańska zakaz wprowadzania psów na cmentarze komunalne. Zasady korzystania z cmentarzy są określone w ustawie o czystości i porządku, a nie przez Radę Miasta. Zatem należy je uznać za sprzeczne z prawem – uważa zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Valeri Vachev.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.11.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zgodnie z prawem UE dopłaty bezpośrednie powinny trafiać do aktywnych rolników, prowadzących działalność rolniczą. Tymczasem zdaniem samorządu rolniczego przesłane do Komisji Europejskiej w projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej rozwiązanie chroni interesy osób, które posiadają grunty, ale nie prowadzą działalności rolniczej. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanowisko co do przyjętej definicji.
Krzysztof Sobczak
31.10.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W połowie 2023 r. ma być nowe prawo o cmentarzach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W projektowanej ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie będzie zgody na pochówek w formie rozsypania prochów ludzkich na wydzielonej i przeznaczonej do tego części cmentarza: ogrodzie lub łące pamięci. Nowa ustawa ma jednak zawierać wiele zmian. Pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda zapowiada, że rząd ma przyjąć projekt do końca roku, a nowa ustawa wejść w życie 1 czerwca 2023 roku.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
31.10.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Praca operatorów centrum powiadamiania ratunkowego (CPR), czyli numeru 112, wymaga od nich racjonalnego i trzeźwego myślenia. Wydłużenie ich dyżuru do 16 godzin zwiększy ryzyko błędu i obniży bezpieczeństwo obywateli, zamiast je podnieść - mówią związkowcy. Krytykują także proponowane przez MSWiA wprowadzenie dyżurów domowych i konieczność stawienia się operatora w pracy w ciągu czterech godzin od wezwania.  
Beata Dązbłaż
31.10.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Pracownik samorządowy może otrzymać nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Ta ustawowa przesłanka wyklucza przyznawanie nagród z okazji np. świąt, jak i przyznawanie tego świadczenia wszystkim lub zdecydowanej większości osób zatrudnionych w jednostce samorządowej. Trudno bowiem przyjąć, że każdy z pracowników ma szczególne osiągnięcia, czyli realizuje pracę znacznie powyżej średniej jakości jej wykonywania.
Marek Rotkiewicz
31.10.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy

Aż 80 proc. Holendrów ufa swoim sądom, w Polsce to niewiele ponad 40 proc.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Polskę czeka żmudny i długotrwały proces odbudowywania rekordowo niskiego zaufania społecznego wobec wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem Holendrzy przez wiele lat stabilnych demokratycznych rządów zbudowali system zarządzania wymiarem sprawiedliwości, który przynosi efekt 80-procentowego zaufania społeczeństwa do sądów. W Polsce to tylko 42 proc.
Marta Knotz
31.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Obecne przepisy dotyczące ochrony obiektów zabytkowych, w tym cmentarzy, nie odpowiadają na współczesne zagrożenia: pandemię czy cyberdziałania. Wojna w Ukrainie pokazuje, że zniszczenie dziedzictwa kulturowego może stać się niejako strategią wojenną realizowaną przez agresora.
Maria Dec-Kiełb
31.10.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Nawet jeżeli udostępnienie żądanej informacji wymaga selekcji i analizy dokumentów, nie przesądza to, iż staje się przez to informacją przetworzoną. Choćby z tego powodu, że nie jest to informacja nowa. Aby jednak uniknąć zarzutu o arbitralność, organ kwalifikując w ten sposób informację powinien wyczerpująco uzasadnić swoją decyzję.
Marek Sondej
31.10.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wszyscy mieszkańcy gminy korzystający z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie tej gminy będą zwolnieni z opłaty uzdrowiskowej – bez względu na to, czy mieszkają na terenie uzdrowiskowym czy też poza nim - takie zmiany chce wprowadzić sejmowa Komisja Petycji.
Monika Sewastianowicz
30.10.2022
Polskie władze muszą respektować prawa dzieci urodzonych za granicą w tęczowych rodzinach - tj. mających w akcie urodzenia wpisanych rodziców tej samej płci. Nakazuje to m.in. uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Trwają prace nad przepisami, które mają uczynić zadość tym wymaganiom, bez uznania związków jednopłciowych.
Monika Sewastianowicz
29.10.2022
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ma być przynajmniej jedno pomieszczenie dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia na terenie każdego garnizonu policji i co najmniej pięć policyjnych izb dziecka w kraju. Tak zakłada projekt rozporządzenia MSWiA. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowano na 4 mln zł.
Maria Dec-Kiełb
29.10.2022
Niepełnosprawność