Ruszył nabór na wsparcie przygotowania planów ogólnych w gminach

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
W czwartek, 16 maja rozpoczął się nabór wniosków dla gmin na działania w zakresie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Gminy mogą przeznaczyć pieniądze na przygotowanie i uchwalenie planu ogólnego gminy, gminnego programu rewitalizacji oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Łącznie na pomoc w wdrożeniu reformy zaplanowano ponad 868 mln złotych.
Robert Horbaczewski
16.05.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Akt o sztucznej inteligencji (AI Act) najprawdopodobniej zacznie obowiązywać w połowie czerwca. W Polsce zakończyły się właśnie prekonsultacje koncepcji projektu ustawy. Jednym z istotniejszych postulatów, który zgłoszono w ich trakcie, jest stworzenie nowego urzędu, który będzie nadzorował rynek. Tym samym tropem poszły Włochy, gdzie prace nad projektem są już zaawansowane.
Inga Stawicka
16.05.2024
Nowe technologie RODO Prawo unijne
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał niedawno, że przepisy art. 6 i 7 dyrektywy 93/13 stoją na przeszkodzie wykładni sądowej, zgodnie z którą skutki uznania umowy za nieważną są uzależnione od warunku zawieszającego (pkt 32 orzeczenia). W ten sposób TSUE kolejny raz potwierdził, że ochrona konsumentów jest bezwarunkowa, co oznacza, że nie można jej uzależniać od składania przez konsumenta jakiegokolwiek oświadczenia - pisze Wiktor Budzewski, adwokat i partner zarządzający w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.
Wiktor Budzewski
16.05.2024
Banki Kredyty frankowe
Korekta warunków transakcji i uaktualnienie jej do warunków rynkowych nie spowoduje wstecznie zmian na gruncie przepisów o cenach transferowych. Dla grupy kapitałowej oznacza to utratę statusu podatnika CIT – wynika z orzeczenia WSA w Warszawie. Według ekspertów wyrok zmusza podatników do bezpośredniej i bardzo restrykcyjnej, bieżącej weryfikacji warunków transakcji kontrolowanych.
Monika Pogroszewska
16.05.2024
CIT Doradca podatkowy
Sejm przyjął 15 maja ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
15.05.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych posiadających charakterystyczny aromat. Większe uprawnienia otrzyma też prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych. Przy szybkim procedowaniu wprowadzenie zmian byłoby możliwe jeszcze w tym roku.
Beata Dązbłaż
15.05.2024
W ostatnim dniu września 2023 roku pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych wykonywało w Polsce 2349,8 tys. osób. Spośród nich 992,6 tys. osób równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej – podał w środę GUS. Ten rodzaj umów był wykorzystywany głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 89,5 proc. ogółu zleceniobiorców. W sektorze publicznym kobiety stanowiły 55,9 proc., a w prywatnym 50,7 proc.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Kwestia odszkodowań z ubezpieczeń majątkowych i OC po pożarze hali targowej przy Marywilskiej 44 w Warszawie jest wielowątkowa i na obecnym etapie możliwe są różne scenariusze. Niezależnie jednak od przyczyny pożaru, kupcy mogą zgłaszać roszczenia do towarzystw, w których ubezpieczyli swój majątek.
Regina Skibińska
15.05.2024
Ubezpieczenia
Ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie dyrektywy FASTER, mającej uregulować kwestię tzw. podatku u źródła. Podmioty inwestujące w innym kraju członkowskim będą mogły przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku, korzystając z elektronicznego certyfikatu rezydencji podatkowej.
mp/PAP
15.05.2024
CIT Prawo unijne
Według danych GUS z 2020 roku tylko 1/3 powierzchni Polski objęta jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. W praktyce dominują więc budowy oparte o decyzje o warunkach zabudowy oraz o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy gminy prawidłowo wydawały takie decyzje. Okazuje się, że błędów jest dużo, bo postępowania administracyjne prowadzone przez skontrolowane urzędy były nieprawidłowe w 85 proc.
Agnieszka Matłacz
15.05.2024
Budownictwo
Dlaczego przedsiębiorcy nie biorą udziału w mediacji? Odpowiedź jest prosta - bo jej nie znają. Ponadto przedsiębiorca nie wtajemnicza przecież prawnika w stan swoich finansów i rzadko pyta, czy jest jakaś lepsza bądź szybsza opcja. Przedsiębiorca i prawnik nie rozmawiają o tym, czy przedsiębiorca ma pieniądze - pisze Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan, mediatorka, radczyni prawna.
Małgorzata Miszkin-Wojciechowska
15.05.2024
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Łatwiej będzie zabudować działkę o nietypowym kształcie oraz stawiać bliżej siebie budynki zwrócone ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki. 15 sierpnia wchodzą w życie przepisy w tej sprawie. Obecnie projektanci mają problemy w ustalaniu tych odległości. Problem w tym, że podobnym czasie wejdą w życie dwie różne zmiany dotyczące zasad usytuowania budynków. Może to spowodować chaos interpretacyjny.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.05.2024
Budownictwo
Coraz cieplejsze dni sprawiają, że pracownicy częściej zaglądają do planów urlopowych, by sprawdzić, ile dni im pozostało do zaplanowanego urlopu wypoczynkowego. W wielu firmach już w styczniu pracodawcy sporządzili plan urlopów. Ale w innych zrezygnowali z planów rocznych na rzecz planów kwartalnych, a nawet tych obejmujących tylko czas wakacji. Czy stanie się to nowym trendem, jak preferowanie rodzicielstwa przy planowaniu urlopów – czas pokaże. Prawnicy radzą elastyczność w tym zakresie.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2024
Prawo pracy
Kupcy z Marywilskiej w niedawnym pożarze stracili dorobek życia, ale w dochodzeniu ewentualnych roszczeń nie są skazani na porażkę. Na właścicielu nieruchomości komercyjnej spoczywa z mocy prawa odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowania, w tym bezpieczeństwo pożarowe. Pod lupą śledczych znajdzie się więc i to, czy dopełniono w tym zakresie wszystkich obowiązków. A jeśli nie, to w sądzie będzie można podważyć nawet ewentualne klauzule umowne, dotyczące braku jego odpowiedzialności za zniszczenie towaru.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
15.05.2024
Prawo cywilne Nieruchomości
Białe plamy komunikacyjne likwidowane są za wolno i czasami nie tam, gdzie jest rzeczywiście problem. Samorządowcy i przewoźnicy apelują o nowelizację przepisów o przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu i zasad wykonywania publicznego transportu zbiorowego, w tym funkcjonowania Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Ministerstwo Infrastruktury dostrzega potrzebę zmian przepisów, ale na razie zbiera uwagi.
Robert Horbaczewski
15.05.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Regulacja franczyzy w Polsce staje się coraz bardziej pilna w obliczu coraz większej liczby przypadków nadużyć i dysproporcji w relacjach między franczyzodawcami a franczyzobiorcami. Konieczne jest wprowadzenie kompleksowych zmian prawnych, które zapewnią równość szans i ochronę praw dla wszystkich stron umowy franczyzowej. Tylko w ten sposób można zagwarantować uczciwy i zrównoważony rozwój franczyzowego modelu biznesowego w Polsce - pisze Monika Mielnik-Kurek, doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Opolskiego.
Monika Mielnik-Kurek
14.05.2024
Prawo gospodarcze
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt, który realizuje jeden kamieni milowych, ma m.in. uszczelnić procedury dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom i ograniczyć występujące nadużycia.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2024
Prawo pracy Prawo unijne Rynek pracy

Konkurs "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy" 2024 - znamy laureatów

Ordynacja Administracja publiczna Prawo gospodarcze
43 urzędy skarbowe z całej Polski otrzymały wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”, zorganizowanego przez przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową. W najlepszej trójce znalazły się: Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, Urząd Skarbowy w Żywcu i Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy. Wyboru dokonało ponad 10 tys. przedsiębiorców.
Monika Pogroszewska
14.05.2024
Ordynacja Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Chociaż przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku pożaru na Marywilskiej, nie mają na razie podstaw do roszczeń odszkodowawczych, z obowiązków dotyczących m.in. wpływu na sytuację finansową powinny wywiązać się spółki zarządzające halą. Raport bieżący został co prawda opublikowany, ale - zdaniem ekspertów - ze zbyt dużym opóźnieniem. To o tyle istotne, że niedopełnienie obowiązków może wiązać się z konsekwencjami.
Inga Stawicka
14.05.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Resort kultury, po konsultacjach społecznych, zdecydował się na wprowadzenie kilku istotnych zmian do projektu, który ma na celu implementację unijnej dyrektywy DSM (Digital Single Market). Mają one teoretycznie rozwiązać problemy twórców związane z wynagrodzeniami za korzystanie z ich dzieł. Projekt ustawy został we wtorek przyjęty przez rząd - najnowsza wersja uwzględnia również tantiemy.
Inga Stawicka
14.05.2024
Nowe technologie
Do okresu zatrudnienia – poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych – wliczane będą okresy wykonywania pracy i prowadzenia działalności, jeśli stanowiły tytuł do ubezpieczeń społecznych. W szczególności chodzi o okresy wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym – indywidualnej działalności gospodarczej.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2024
Prawo cywilne Prawo pracy
Jak co roku, banki będą w 2024 r. masowo składać pozwy w sądach przerywające bieg przedawnienia. Tym razem pism w swojej skrzynce pocztowej mogą spodziewać się frankowicze, którzy w 2021 r. wystąpili o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszli w spór z bankiem. Korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego niewiele w tym zakresie zmieniło.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.05.2024
Banki Kredyty frankowe
Prace nad polską regulacją zostały zapoczątkowane jeszcze w 2021 r. i do tej pory przedstawiono już wiele wersji projektu. W toku dotychczasowych zmagań legislacyjnych pojawiło się sporo problemów. Jednym z nich był zakres podmiotowy polskiej ustawy o sygnalistach. Mimo że katalog podmiotów objętych ochroną gwarantowaną nową regulacją w każdym z dotychczasowych projektów miał charakter otwarty, to przedmiotem żywej dyskusji stała się kwestia włączenia do tego katalogu funkcjonariuszy i żołnierzy – pisze dr Małgorzata Grześków.
Małgorzata Grześków
14.05.2024
Prawo pracy Prawo unijne Wojsko
Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru odliczą związane z tym straty. Spełniony został bowiem warunek stawiany przez skarbówkę, iż możliwość odliczenia dotyczy zdarzeń losowych, niezależnych od podatnika. Według ekspertów poszkodowani powinni też mieć możliwość odliczenia VAT od towarów, które spłonęły. Natomiast jeśli otrzymają odszkodowanie, co do zasady będzie ono dla nich przychodem.
Monika Pogroszewska
14.05.2024
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
W 2023 r. zakończyły się 13 023 kontrole podatkowe, z czego 7053 (54 proc.) dotyczyły VAT. Skarbówka zakończyła też 7186 kontroli celno-skarbowych, z czego 4082 (57 proc.) dotyczyło VAT. Sankcje VAT nałożono w 279 zakończonych kontrolach celno-skarbowych i 1414 zakończonych kontrolach podatkowych - wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Monika Pogroszewska
13.05.2024
VAT
W pożarze w centrum handlowym Marywilska 44, który wybuchł w niedzielę nad ranem, spłonęło ponad 1400 sklepów i punktów usługowych. Wielu sprzedawców, którzy oferowali w nim swoje towary, straciło w ten sposób dorobek życia. Eksperci oceniają, że o odszkodowanie będzie trudno. Specjalną infolinię dla przedsiębiorców uruchomił ZUS - za jej pośrednictwem będzie informować m.in. o ulgach w opłacaniu składek.
Inga Stawicka
13.05.2024
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W najbliższą środę, 15 maja 2024 roku, w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie odbędzie się V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników pod hasłem "Pracownicza partycypacja i ESG". Jak twierdzą organizatorzy, to jedyne tego rodzaju wydarzenie dla członków rad pracowników z całej Polski.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2024
Prawo pracy
Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosło 8147,38 zł – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia z IV kwartału 2023 roku wzrosło ono o 607,02 zł, a rok do roku – o 1023,12 zł.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2024
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
W I kwartale 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 137,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W ich wyniku wydanych zostało 9,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków przekroczyła kwotę 11,9 mln zł.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2024
Ubezpieczenia społeczne
Konieczne są zmiany w ochronie dłużnika przed egzekucją. Na początek ograniczenie poziomu pensji minimalnej wolnej od egzekucji do jej części procentowej, docelowo – opracowanie nowego, efektywniejszego mechanizmu – uważają prawnicy. Bo na ograniczeniu prowadzenia egzekucji z wynagrodzeń tracą nie tylko wierzyciele, ale i budżet państwa. Jak ustalił serwis Prawo.pl, w 2022 r. do egzekucji zgłoszono w sumie 49,5 mld zł, a w 2023 r. kwota ta wzrosła do 57,7 mld zł.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2024
Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy