Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Sąd nie prostuje protokołu, zażalenie niemożliwe, a nagrania nie ma

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawartość protokołu może mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy karnej. Nic więc dziwnego, że strony czasem gotowe są kruszyć kopie o zapisanie danych słów w określony sposób. Problem jednak w tym, że o ile w procedurach cywilnej i sądowoadministracyjnej można zaskarżyć odmowę sprostowania protokołu, to w karnej już nie.

19.01.2022

Zbyt niska kara za usiłowanie zabójstwa? SN uwzględnia kasację prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna, recydywista został początkowo skazany na 25 lat więzienia, sąd apelacyjny karę jednak obniżył do 15 lat. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego, który wskazał, że taka kara jest niewspółmierna do stopnia winy i szkodliwości społecznej. Tym bardziej, że poszkodowany odniósł obrażenia, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie - np. podjęcie pracy.

18.01.2022

SN: Sędziowie pokoju nie mogą wymierzać sprawiedliwości

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie pokoju nie mają uprawnień konstytucyjnych do orzekania samodzielnie bez udziału sędziów zawodowych - stwierdza Sąd Najwyższy w opinii, którą I prezes prof. Małgorzata Manowska przesłała do Sejmu w sprawie projektów ustaw - poselskiego i prezydenckiego - o sądach pokoju. Mają one, według tych projektów, tworzyć kolejny szczebel sądownictwa.

17.01.2022

Obecna aplikacja za droga dla młodego prawnika? Wraca temat "uniwersyteckiej"

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

Jest drogo - bo oprócz kosztów aplikacji są te związane z dojazdami, książkami, wynajmem pokoju. Patroni nie zawsze płacą za pracę, a do tego dochodzi niejednolity program szkoleń - tak w skrócie można podsumować uzasadnienie petycji do Sejmu w sprawie ustanowienia aplikacji uniwersyteckiej. Do pomysłu sceptycznie nastawieni są adwokaci i radcy, ale i same uniwersytety.

17.01.2022
1    509  510  511  512  513  514  515  516  517    1099