Można pozwać za zakażenie w szkole, ale procesu łatwo się nie wygra

Prawo cywilne Szkoła i uczeń Koronawirus

Pedagodzy i związkowcy od dawna alarmują, że przy rosnącej liczbie zakażeń nie da się zapewnić bezpieczeństwa w szkołach. MEN się z tym nie zgadza, tymczasem coraz więcej nauczycieli choruje na COVID-19, zdarzały się nawet przypadki śmiertelne. W takiej sytuacji można wystąpić o odszkodowanie, ale trudno będzie wygrać proces.

16.10.2020

SN: Trzeba wyjaśnić, czy kredyt frankowy był właściwie wypłacany

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy uchylił się od odpowiedzi na pytanie, co się dzieje z umową o kredyt denominowany po usunięciu z niej nieuczciwych klauzul, czy upada, czy może dalej wiązać. Izba Cywilna jedynie uchyliła wyrok Sądu Apelacyjnego, sugerując, że należy ustalić, czy kurs po którym dokonano wypłaty, był ustalony z kredytobiorcami. Jeśli tak, to umowa przekształciła się w złotową, a kredyt „odfrankowił”. Jeśli nie, to bank przelał złotówki bez umowy.

15.10.2020

SA: Nie nadaje się klauzuli wykonalności przeciwko byłemu wspólnikowi

Prawo cywilne Spółki

Wierzyciel prowadził bezskuteczną egzekucję wobec spółki. Następnie żądał nadania klauzuli wykonalności wobec osoby, która była jej wspólnikiem. Żądanie to było niezasadne orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. Wspólnik wycofał się ze spółki wcześniej niż wierzyciel wytoczył proces o zapłatę.

15.10.2020

Sąd stwierdził nieważność umowy kredytowej byłego Fortis Banku

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie w wydanym we wtorek orzeczeniu zakwestionował umowę kredytową byłego Fortis Banku, która wskazywała wprost kwotę we frankach szwajcarskich i od początku umożliwiała spłatę kredytu w tej walucie CHF, zaś przeliczenie z niej na złote przy wypłacie kredytu miało charakter techniczny.

14.10.2020

Marcin Szymański: Najważniejsze pytania w sprawach frankowych wciąż wymagają debaty

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Orzecznictwo w sprawach frankowych wciąż się kształtuje, wiele wniosły w tym zakresie ubiegłoroczne orzeczenia Sądu Najwyższego, ale wyrok z 11 grudnia 2019 r. pozostawia uczucie niedosytu wobec uzasadnienia dotyczącego skutków usunięcia z umowy kredytu abuzywnych postanowień dotyczących indeksacji – pisze adwokat Marcin Szymański w polemice do wywiadu z sędzią Piotrem Bednarczykiem.

14.10.2020

Rachunek rodzinny może chronić pieniądze przed egzekucją

Prawo cywilne Pomoc społeczna

Prawo pozwala wpłacać na specjalne rachunki rodzinne, wolne od opłat bankowych i prowizji, środki pochodzące ze świadczeń niepodlegających egzekucji. Jak jednak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, nie są one jeszcze popularne. M.in. dlatego, że prowadzenie takiego rachunku nie jest obowiązkiem banku – to jeden z wielu produktów, które może on oferować według uznania.

13.10.2020

Jeśli nie ma oryginału, niepoświadczona kserokopia też może być dowodem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kserokopia może zostać złożona do akt sprawy i uznana za dowód w sprawie, jeśli jest poświadczona jej zgodność z oryginałem. Jest od tego jednego wyjątek, który wskazał w swoim orzeczeniach Sąd Najwyższy - brak możliwości dostępu do oryginału lub wypisu dokumentu i przez stronę i przez sąd.

11.10.2020

SO: Zarządca nie może utrudniać mieszkańcom wjazdu na teren osiedla

Prawo cywilne

Samowolne naruszenie posiadania to nie tylko pozbawienie władztwa nad rzeczą ale też utrudnienie jego wykonywania. Dlatego naruszycielem jest zarządca, który unieruchamia dotychczasowe piloty, a nowych nie sprzedaje tym, którzy mają zastrzeżenia co do wysokości kosztów obsługi - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie

10.10.2020

Posiedzenia przygotowawcze miały być powszechne, ale sądy ich unikają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Cele wprowadzenia posiedzenia przygotowawczego były szczytne - usprawnienie postępowań, zachęcenie stron go ugody i przyspieszenie spraw. Ale te przepisy - jak mówią prawnicy - są pełne min. Efekt? Mimo, że stosowanie tego narzędzia powinno być co do zasady obligatoryjne, sędziowie korzystają z niego "wyjątkowo", sięgając po furtkę w regulacji.

09.10.2020

Procedura cywilna do poprawy - MS szykuje obszerną nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wkrótce minie rok odkąd obowiązują przepisy nowej procedury cywilnej. Celem miało być usprawnienie i przyspieszenie postępowań. I choć wiele z rozwiązań to, co do zasady, dobre pomysły, to jednak liczne błędy legislacyjne i niedoregulowania uniemożliwiają ich stosowanie. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje więc kolejne zmiany.

08.10.2020

SN: Dwie połączone izby rozstrzygną o utracie więzi rodzinnych

Prawo cywilne

Ponieważ doszło w Sądzie Najwyższym do rozbieżności w wykładni w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę wynikającą z ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, którego konsekwencją jest niemożność nawiązania lub kontynuowania typowej więzi rodzinnej, pierwsza prezes zdecydowała, że problem mają rozwiązać dwie izby na wspólnym posiedzeniu.

07.10.2020

Prawnicy będą wspierać osoby LGBT+ w obronie ich praw

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Grupa prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu precedensowych postępowań sądowych dotyczących osób LGBT łączy siły tworząc inicjatywę lgbt+prawnicy. - Chcemy wspólnie chronić jedną z najbardziej dyskryminowanych grup w Polsce. Naszym celem jest wywalczenie równych praw dla osób LGBT+ - mówi adwokatka Emilia Barabasz,

07.10.2020

NIK: System ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich jest mało efektywny

Prawo cywilne

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak działa system wspierania dopłatami z budżetu państwa ubezpieczeń rolniczych. Okazuje się, że wciąż niewielu rolników decyduje się na zabezpieczenie upraw, mimo iż część z nich ma taki obowiązek, a wsparcie państwa w tym zakresie jest mało skuteczne. Zamiast się ubezpieczyć, rolnicy liczą, że w razie szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi (głównie suszą), dostaną pomoc finansową od państwa niezależną od systemu ubezpieczenia.

07.10.2020

Inwestycje w nieruchomości pofabryczne - audyt prawny to warunek bezpieczeństwa

Prawo cywilne Budownictwo Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób planujących bezpiecznie ulokować swój kapitał, a inwestorzy coraz chętniej skupiają uwagę na nieruchomościach poprzemysłowych. Tego typu inwestycje są obciążone jednak licznymi ryzykami, w tym prawnymi. Zlekceważenie ich może wiele kosztować.

07.10.2020

SN: Deliktu Urzędu Skarbowego nie ma, bo nie wydał decyzji, ale egzekucję przeprowadził

Prawo cywilne

Odszkodowanie za nielegalne zajęcie i sprzedaż rzeczy przez Urząd Skarbowy nie należy się jej właścicielowi, choć nie zalegał on ze spłatą podatków. Roszczenie oddalono, dlatego że powód nie zaskarżył decyzji, bo jej nie wydano, ale sposób prowadzenia egzekucji - tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i stwierdził przedawnienie roszczenia.

06.10.2020

SA: Sąd cywilny może samodzielnie ustalić, kto popełnił przestępstwo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ojciec powoda zmarł na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym. Prokuratura umorzyła postępowanie karne. Ustalono bowiem, że to ojciec powoda odpowiada za spowodowanie zderzenia pojazdów. Brak prawomocnego wyroku skazującego nie oznacza, że sąd cywilny nie mógł ustalić tego, kto odpowiada za wypadek

05.10.2020

Sąd: Pieszy powinien iść chodnikiem, a nie drogą pożarową

Prawo cywilne

Nie można wymagać od spółdzielni mieszkaniowej, aby odśnieżyła i pozbawiała śliskości każde miejsce na swoim terenie, po którym może poruszać się pieszy. Ten natomiast powinien poruszać się chodnikiem, a nie drogą pożarową – stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

04.10.2020

Pseudonim jest chroniony prawem, a przydomek nie?

Prawo cywilne

Przydomek nie jest dobrem osobistym - twierdzą prawnicy reprezentujący spółkę, która procesuje się z bokserem Dariuszem Tiger Michalczewskim. Dlatego, że przydomkiem nie podpisuje się skutecznie testamentów, a pseudonimem można. Pełnomocnicy powoda uważają, że przydomek wykorzystywany komercyjnie też powinien być chroniony, bo łączy się z godnością człowieka.

03.10.2020

Adwokat Dębska: Mediacja to uniwersalne narzędzie, dobre do poważnych spraw i życiowych sporów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mediacja staje się co raz popularniejsza, są jednak dziedziny, w których zbyt rzadko się ją stosuje - jak np. spory we wspólnotach mieszkaniowych czy sprawy medyczne. Potrzebna jest edukacja i rozwiązania prawne, choćby wprowadzenie obowiązku posiedzeń informacyjnych we wszystkich sprawach, by pokazać korzyści płynące z tej metody - mówi adwokat Marcjanna Dębska,

03.10.2020