Płatnicy składek będą raportować umowy o dzieło - projekt w konsultacjach

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało wzory deklaracji, które mają ułatwić pracodawcom raportowanie do ZUS od 1 stycznia 2021 roku umów o dzieło. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych, a resort nie ukrywa, że celem jest umożliwienie ZUS weryfikowania istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy nazwane umowami o dzieło.

24.11.2020

Grupy konsumentów będą w UE mogły wnosić pozwy zbiorowe

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Ujednolicony model powództw przedstawicielskich we wszystkich państwach członkowskich pozwoli grupom konsumentów łączyć siły i zbiorowo bronić swych praw w Unii Europejskiej. Przepisy pozwalające na to zatwierdził we wtorek Parlament Europejski. Są one konsekwencją m.in. skandalu emisyjnego Volkswagena, przez który ucierpiały miliony osób.

24.11.2020

UOKiK stawia zarzuty bankom za brak zwrotu pieniędzy przy wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty Bankowi Handlowemu i Bankowi Pocztowemu za to, że nie rozliczają prawidłowo kosztów pożyczek i kredytów konsumenckich spłaconych przed terminem i nie zwracają pieniędzy konsumentom. Po wyroku TSUE większość banków zmieniła zasady, ale kilka znalazło się teraz pod lupą UOKiK.

23.11.2020

SA: Szkody na osobie mogą powstać w innym momencie niż zdarzenie, które je wywołało

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Powódka doznała poważnych obrażeń ciała w wypadku, który miał miejsce wiele lat temu. Oprócz przyznania zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej należało też ustalić odpowiedzialność pozwanego na przyszłość za skutki wypadku, któremu ona uległa. Nie można przesądzić tego, czy stan zdrowia powódki w przyszłości nie ulegnie zmianie - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

23.11.2020

SN: Lokator eksmitowany, choć bez tytułu do lokalu

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddalił na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej eksmisji byłego lokatora mieszkania komunalnego. Lokator w sposób rażący naruszał porządek domowy a skargę wniosła sąsiadka.

22.11.2020

Adoptowane dziecko nie odziedziczy długów po biologicznym ojcu     

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Adoptowana dziewczynka nie nabyła spadku obciążonego długiem – orzekł prawomocnie sąd okręgowy, rozpatrując sprawę po orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną RPO w sprawie niemożności odrzucenia przez rodziców adopcyjnych spadku w imieniu dziecka. Inny sąd wcześniej uznał to dziecko w sprawie spadkowej za pełnoprawnego spadkobiercę.

18.11.2020

SN: Za odgłosy z boiska trzeba zapłacić zadośćuczynienie

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Gmina odpowiada za otwartą furtkę na terenie boiska po godzinach jego oficjalnego udostępniania. Odgłosy dobiegające z boiska naruszyły poczucie bezpieczeństwa, mir domowy, prawo do wypoczynku i prywatności, czyli dobro osobiste nietykalności mieszkania, które wprost wymienia art. 23 kodeksu cywilnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

18.11.2020

Pracodawca może ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów bhp

Prawo cywilne Prawo pracy BHP

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie odpowiedzialność ponosi pracodawca. Musi on zorganizować pracę tak, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że za naruszenie przepisów dotyczących bhp grozi im odpowiedzialność wykroczeniowa i karna - pisze Kinga Malcher.

17.11.2020

Sąd powinien badać podstawy do wydania nakazu zapłaty z weksla w sprawach konsumentów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kodeks postępowania cywilnego powinien zawierać przepis, według którego w sprawie przeciwko konsumentowi sąd może wydać nakaz zapłaty na podstawie weksla wyłącznie po stwierdzeniu, że umowa, z której wynika dochodzone roszczenie nie zawiera niedozwolonych postanowień umownych - twierdzi prof. Anny Hrycaj z Uczelni Łazarskiego.

16.11.2020

Nowe "frankowe" pytania polskiego sądu do TSUE mają wytrącić argumenty bankom

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Pod koniec października Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadał dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że są zbędne, bo odpowiedź na nie jest znana. Uważają jednak, że tym razem ich autor, sędzia Michał Maj chce wytrącić argumenty bankom.

16.11.2020

Doręczenie komornicze do poprawki - ministerstwo ma już propozycje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce, by w postępowaniach nieprocesowych - czyli m.in. spadkowych - doręczenia komornicze nie były obligatoryjne. To przewodniczący miałby decydować, którą forma ma być zastosowana - tradycyjna czy przez komornika. Prawnicy przyznają, że to krok w dobrym kierunku, bo zmniejszy koszty i przyspieszy sprawę tam, gdzie jest np. wielu uczestników.

16.11.2020

Długa, ale skuteczna batalia Messiego o prawo do znaku

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Lionel Messi wygrał przed Sądem Unii Europejskiej toczącą się od kilku lat batalię o możliwość rejestracji znaku towarowego, który brzmi dokładnie tak jak jego nazwisko. Potem Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sława nazwiska przesądza o rozpoznawalności znaku towarowego. Pomimo wygranej Messiego, sprawa ta pokazuje trudności związane z koniecznością przedstawienia dowodów w takich sporach.

14.11.2020

Alimenty na dziecko – materiał na ugodę

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzice dzieci po rozstaniu niejednokrotnie nie są w stanie porozumieć się w zakresie wysokości należnych na nie alimentów. Spór może rozwiązać sąd, wydając arbitralnie wyrok. Jednak w wielu przypadkach udaje się tego uniknąć, gdy rodzice zawierają ugodę sądową lub ugodę przed mediatorem. Może być szybciej i taniej.

14.11.2020

Rozprawy cywilne w Sądzie Najwyższym już w trybie zdalnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wydała zarządzenie o przeprowadzaniu zdalnie rozpraw na podstawie kodeksu postępowania cywilnego od 12 listopada br. Zmiany te są związane ze stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na terytorium Polski.

13.11.2020

Państwo i Prawo nagrodziło najlepsze habilitacje i doktoraty

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Publikacje Macieja Zachariasiewicza pt. "Klauzula porządku publicznego jako instrument ochrony materialnoprawnych interesów i wartości" i Joanny Kruszyńskiej-Kola pt. "Ratio przedawnienia. Dylematy europejskiej tradycji prawnej, w świetle historyczno-porównawczej analizy prawa francuskiego i polskiego", otrzymały pierwsze nagrody w tegorocznej edycji konkursu Państwa i Prawa.

13.11.2020

Kto odpowie za szkody po nielegalnym marszu

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Istnieje problem z pokryciem szkód wyrządzonych podczas marszów - wątpliwa jest odpowiedzialność organizatorów, bo nie mają wpływu na zadymiarzy. Ciężko udowodnić im też brak staranności przy organizacji. Odszkodowanie od sprawców jest skomplikowane, bo trzeba ich zidentyfikować. Sprawy sądowe toczą się potem latami. W czasie pandemii komplikacji jest więcej, bo marsze są… zakazane.

13.11.2020

Terminy kasacyjne są przywracane, ale nie wypłaca się odszkodowań za przewlekłość w okresie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Okres epidemii i zagrożenia epidemicznego COVID-19 nie może stanowić podstawy do stwierdzenia przewlekłości postępowania sądowego. Nawet jeśli czas od złożenia pozwu do rozpoznania sprawy wynosi ponad rok. Odszkodowania z tego tytułu nie należą się, gdyż odlicza się czas od 2 marca do 24 maja, gdy terminy ustawowe nie biegły.

10.11.2020