Kto odpowie za szkody po nielegalnym marszu

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Istnieje problem z pokryciem szkód wyrządzonych podczas marszów - wątpliwa jest odpowiedzialność organizatorów, bo nie mają wpływu na zadymiarzy. Ciężko udowodnić im też brak staranności przy organizacji. Odszkodowanie od sprawców jest skomplikowane, bo trzeba ich zidentyfikować. Sprawy sądowe toczą się potem latami. W czasie pandemii komplikacji jest więcej, bo marsze są… zakazane.

13.11.2020

Terminy kasacyjne są przywracane, ale nie wypłaca się odszkodowań za przewlekłość w okresie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Okres epidemii i zagrożenia epidemicznego COVID-19 nie może stanowić podstawy do stwierdzenia przewlekłości postępowania sądowego. Nawet jeśli czas od złożenia pozwu do rozpoznania sprawy wynosi ponad rok. Odszkodowania z tego tytułu nie należą się, gdyż odlicza się czas od 2 marca do 24 maja, gdy terminy ustawowe nie biegły.

10.11.2020

SN oceni, czy zabezpieczenie cywilne może pozbawiać wolności

Prawo cywilne Prawnicy

We wtorek 10 listopada Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie uchwałę w składzie siedmiu sędziów sprawie zabezpieczenia wobec najniebezpieczniejszych sprawców przestępstw. Celem takiego zabezpieczenia w postaci izolacji w ośrodku w Gostyninie jest ochrona ofiar przed kolejnymi przestępstwami ze strony tych osób. Ale skutkiem - długotrwałe przetrzymywanie bez podstawy prawnej i wyroku.

09.11.2020

Problemy z definicjami, "ukrywanie" pełnomocników - w postępowaniu gospodarczym potrzebne zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Od blisko roku, na mocy nowelizacji procedury cywilnej, przywrócone jest odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. I choć - m.in. z powodu koronawirusa i ograniczeń w pracy - doświadczenia sądów w tym zakresie nie są duże, wskazują one na szereg wątpliwości w odniesieniu do tych przepisów. Te główne dotyczą samych definicji i kwalifikacji, które sprawy należą do gospodarczych.

09.11.2020

Prof. Grzegorczyk: Niedoskonałe potrącenie w znowelizowanej procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone w ramach ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej rozwiązanie dotyczące potrącenia miało służyć dyscyplinowaniu uczestników postępowań. I częściowo realizuje ten cel, ale z wieloma mankamentami. Lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie znanej w wielu krajach instytucji wyroku z zastrzeżeniem - twierdzi prof. Paweł Grzegorczyk

06.11.2020

Dobre i ryzykowne wydzielenie postępowań w sprawach własności intelektualnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od roku nowelizacja procedury cywilnej wprowadziła odrębne postępowanie w sprawach własności intelektualnej. Zdaniem zajmujących się tą dziedziną prawników, to dobre rozwiązanie z punktu widzenia sprawności i jakości merytorycznej tych postępowań, ale niebezpieczne dla spójności reguł procesu cywilnego.

05.11.2020

Postępowanie szybkie albo sprawiedliwe - dowody trzeba przedstawić od razu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązujące od roku zmiany w procedurze cywilnej mają przyspieszać postępowanie - stąd nacisk na prekluzję dowodową i planowanie przebiegu procesu, tak przez strony, jak i przez sąd. Powód reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika ma obowiązek powołać wszystkie twierdzenia i dowody już w pozwie, a pozwany - w odpowiedzi na pozew. Nie wszystko to jednak działa bez problemów.

05.11.2020

SN: Nie warto zakręcać kaloryferów, licznik i tak stale pracuje

Prawo cywilne

Powód nie wygrał ze spółdzielnią mieszkaniową: cały sezon siedział w zimnym mieszkaniu, a zapłacił jakby wszystkie kaloryfery działały. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Prokuratora Generalnego, który uznał, że opłaty za ogrzewanie były sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawnego.

05.11.2020

MS chce zmniejszyć opłaty sądowe, m.in. za wniosek o uzasadnienie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie stałej opłaty w wysokości 100 złotych za wniosek o uzasadnienie orzeczenia lub zarządzenia od początku budziło ogromne wątpliwości. Prawnicy podnosili, że to ograniczenie prawa do obrony. Ministerstwo Sprawiedliwości - jak dowiedziało się Prawo.pl - rozważa zmiany w tym zakresie. Opłata "za uzasadnienie" w postanowieniach niekończących sprawy ma wynieść 30 złotych, a przy odmowie zwolnienia z kosztów sądowych, czy nieustanowieniu pełnomocnika z urzędu - w ogóle ma jej nie być.

05.11.2020

Prof. Ereciński: "Wielka reforma" procedury cywilnej nie przyniosła efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone rok temu zmiany w postępowaniu cywilnym miały przyspieszyć i usprawnić postępowania cywilne, jednak po roku ich obowiązywania nie można stwierdzić istotnej poprawy w tym zakresie - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes kierujący Izbą Cywilną Sądu Najwyższego. I dodaje, że ewentualna reakcja na ten stan nie powinna sprowadzić się tylko do kolejnego komplikowania przepisów.

05.11.2020

Nowe cywilne postępowanie dowodowe - trudności interpretacyjne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Zmiany procedury cywilnej w zakresie postępowania dowodowego budzą wiele wątpliwości. Powstało pytanie, czy środki porozumiewania się na odległość dotyczą także przesłuchania świadka, w jaki sposób sąd może wypowiedzieć się co do dowodów z dokumentów pochodzących z innego postępowania. Sędziowie uważają, że trzeba wyszczególnić fakty, które mają być wykazane w dokumencie.

04.11.2020

Wielka reforma procedury cywilnej na razie bez dobrych efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po roku obowiązywania dużego pakietu zmian w procedurze cywilnej, które ich autorzy nazywali "wielką reformą" nie można powiedzieć, że przyniosły one wymierne efekty - ocenił prof. Tadeusz Ereciński. I dodał, że to skutek z jednej strony przeregulowania niektórych mechanizmów, a z drugiej - niedoregulowania tam, gdzie to jest potrzebne. Takie oceny dominują podczas trwającej właśnie konferencji dotyczącej konsekwencji wynikających z nowelizacji k.p.c. 

04.11.2020

Miała przyspieszać, sprawia problemy - procedura cywilna do poprawki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Zażalenia poziome, posiedzenia przygotowawcze, przepisy przejściowe, kwestia uzasadnień wyroków - lista problemów ze znowelizowaną rok temu procedurą cywilną jest długa. Postępowania miały być szybsze, ale luki i niedoregulowania je spowolniają. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje więc nad "lekarstwem" - czyli kolejną nowelizacją. Liczy, że wkrótce trafi do uzgodnień międzyresortowych.

04.11.2020

Mediacje użyteczne także we wspólnotach mieszkaniowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prowadzenie mediacji najczęściej wywołuje skojarzenie ze sprawami rodzinnymi, chociaż w rzeczywistości formuła ta jest przydatna również w sprawach gospodarczych, administracyjnych, z zakresu prawa pracy, w sporach medycznych, a nawet w sprawach karnych. Mediacja może być doskonałym sposobem wypracowania rozwiązania w sporach wspólnot mieszkaniowych

01.11.2020

SN rozstrzygnie jaki skład rozpoznaje zażalenie poziome

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego 19 listopada br. podejmie uchwałę w odpowiedzi na pytanie Sądu Okręgowego w Toruniu, czy zażalenie do innego składu sądu pierwszej instancji złożone przez profesjonalnego pełnomocnika skierowane do niewłaściwego sądu powinno podlegać odrzuceniu z uwagi na fakt, iż profesjonalny pełnomocnik dokonał doboru niewłaściwego środka zaskarżenia?

30.10.2020

Halloween - świętowanie, a własność intelektualna

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Pod koniec października można zaobserwować, że w sklepach pojawiły się różne artykuły związane z Halloween. Halloween to święto duchów, które jest obchodzone każdego roku 31 października. Nie jest to święto znane z tradycji polskiej, obchodzone jest głównie w USA oraz krajach anglosaskich, a jego głównym symbolem jest wydrążona dynia z otworami w kształcie twarzy i świecą w środku

30.10.2020

SN: Naruszenie praw konsumenta przez wystawienie weksla in blanco

Prawo cywilne Rynek i konsument

Akceptacja przez sąd nakazu zapłaty przeciwko konsumentowi na podstawie samej tylko treści weksla przedstawionego przez przedsiębiorcę, bez kontroli treści umowy, mogłoby doprowadzić do powstania mechanizmu obejścia unormowań Dyrektywy 13/93 i zagroziłoby zbiorowym interesom konsumentów chronionym również przez Konstytucję - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

29.10.2020

Pełnomocnik incognito "wszedł" do procedury cywilnej, bo zwiększa szanse klienta

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niby go nie ma, a jednak jest - sprawne oko sędziego może go dostrzec, ale dowodów nie ma. W postępowaniach gospodarczych coraz częstszą praktyką jest "ukrywanie" pełnomocników przynajmniej na początkowym etapie. To oni sporządzają pisma, ale klient je podpisuje. Korzyści to m.in. dodatkowe terminy i obszerne pouczenia, wątpliwości budzi jednak etyczny wymiar takiego działania.

29.10.2020