SN: Należności komorników przedawniają się po trzech latach

Prawo cywilne Prawnicy

Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

12.09.2020

Układ konsumencki - niewypłacalność nie zawsze musi kończyć się upadłością

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od 24 marca 2020 r. konsumenci uzyskali możliwość otwarcia postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czyli tzw. „układu konsumenckiego”. Dotychczas możliwość zawarcia układu upadłościowego dotyczyła wyłącznie przedsiębiorców. Rozszerzenie zdolności układowej na konsumentów stanowi zatem istotne novum w polskim prawie insolwencyjnym

12.09.2020

Nowelizacja ustawy RTV może wypaczać dyrektywę audiowizualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie

Brak odpowiedzialności redaktora serwisu i dostawcy zakłada rządowy projekt ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem niektórych ekspertów jest próbą wykorzystania implementacji dyrektywy audiowizualnej do wyłączenia wszelkiej odpowiedzialności - karnej, cywilnej, administracyjnej właścicieli serwisów udostępniających treści umieszczane przez użytkowników, np. na Youtube.

11.09.2020

Tajemnica rynkowa TVP - to powód odmowy udzielenia informacji publicznej

Prawo cywilne

Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył wydanie wyroku w sprawie udostępnienia informacji o kosztach emisji przez TVP reportażu "Inwazja" na temat środowiska LGBT. Sąd wysłuchał stanowisk stron, w których najważniejszą kwestią było powołanie się na tajemnice przedsiębiorstwa. Pełnomocnik TVP stał na stanowisku, że ujawnienie źródeł finansowania programu zaszkodzi pozycji rynkowej stacji.

10.09.2020

Sąd nie nakazał wypłaty pełnego odszkodowania - jest skarga nadzwyczajna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Właściciel auta uszkodzonego w czasie kolizji, naprawił je i wystąpił do ubezpieczyciela sprawcy o pokrycie kosztów. Ten jednak nie zapłacił całości, a sąd drugiej instancji uznał, że jeśli naprawa nastąpiła przed wypłatą całości odszkodowania, konieczne jest wykazanie rzeczywistych wydatków. W ocenie Prokuratora Generalnego doszło do błędu, który uderza w prawa poszkodowanego.

10.09.2020

SN: Niezatwierdzenie stawek opłat za korzystanie z torów i peronów było zasadne

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uznała, że decyzja prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o zatwierdzeniu stawek opłat za rozkład jazdy pociągów 2013-2014 była niesłuszna. Dlatego, że zarządca infrastruktury kolejowej nie ma prawa obciążać przewoźników nieuzasadnionymi kosztami prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

10.09.2020

UOKiK stawia zarzuty firmom budującym condohotele i prywatne akademiki

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sposób informowania przez przedsiębiorstwa budujące lokale na wynajem - Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz grupie Gent Holding - o zasadach finansowania inwestycji oraz o wysokości stopy zwrotu, budzi wątpliwości - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK stawia tym firmom zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

09.09.2020

SN: Prawo do mieszkania ważniejsze niż przedawnienie roszczenia

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Ważniejszą wartością od bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego jest prawo obywatela do mieszkania oraz sprawiedliwość społeczna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej SN i powołał sie na zasadę współżycia społecznego. Tym samym sprawę przegrał prezydent miasta Opola, który nabył nieruchomość z mocy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

09.09.2020

SN: Proces ze szpitalem o dobra osobiste nie może podważać prawomocnego wyroku

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Skazany w procesie karnym wskazywał, że zaniechania szpitala, który miał wadliwie prowadzić badania i niewłaściwie dysponować materiałem genetycznym, doprowadziły do niekorzystnego dla niego wyroku. Twierdził, że naruszono jego dobra osobiste. Stanowisko powoda nie było trafne, gdyż ewentualne nieprawidłowości w procesie karnym nie stanowią naruszenia dóbr osobistych

09.09.2020

Sędzia Bednarczyk: SN może odpowiedzieć na pytania o kredyt denominowany

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy ma rozpatrzyć skargę kasacyjną w sprawie kredytu denominowanego. Nie sposób przewidywać sentencji tego wyroku, ale jeśli jak dotychczas zaskarżone orzeczenie zostanie uchylone, chciałbym znaleźć w uzasadnieniu takie tezy, które dzięki swojej ogólności dadzą się przenieść do spraw zbliżonych - pisze Piotr Bednarczyk,

08.09.2020

SN: Sprostowania do e-wydań gazet i czasopism do naczelnego dodatku

Prawo cywilne

Redaktor naczelny internetowego dodatku odpowiada za treści tam zamieszczone i to on powinien być adresatem sprostowania, choć wystarczy podać sam tytuł zajmowanego stanowiska - orzekł Sąd Najwyższy uznając jednocześnie, że pod sprostowaniem do artykułu nie musi widnieć własny podpis prostującego, może być podpis pełnomocnika.

07.09.2020

W czasie pandemii arbitraż online i tradycyjnie 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej, w czasie pandemii COVID-19, rozprawy online cieszą się takim samym zainteresowaniem, jak tradycyjne posiedzenia. Od połowy marca arbitrzy przeprowadzili 12 rozpraw wideo i 13 tradycyjnych. Odbyło się również 5 posiedzeń mieszanych. Od początku pandemii arbitrzy zorganizowali również 21 telekonferencji,

07.09.2020

Dzieci orężem w konfliktach rodziców, MS na razie nie pomoże

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości od kilku miesięcy informowało, że analizuje problem utrudniania kontaktów rodziców z dziećmi - w dobie COVID-19 stało się to prawdziwą plagą. Teraz resort przekazał serwisowi Prawo.pl, że tym aspektem sprawy się jednak... nie zajmuje. W ocenie prawników to błąd - uważają, że konieczne jest wprowadzenie realnych kar za tego rodzaju uporczywe działanie.

07.09.2020

Nie ma odszkodowań za zakaz lotów ogłoszony przez rząd

Prawo cywilne

Akty prawne zakazujące lotów międzynarodowych wprowadzane przez rząd nie są okolicznością nadzwyczajną upoważniającą do wypłaty odszkodowań - uważają prawnicy. Roszczenia linii lotniczych i pasażerów mogłyby pojawić się tylko po ewentualnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującym wprowadzenie regulacji bez odpowiedniego vacatio legis.

05.09.2020

SA: Modlitwą nie można naruszyć godności i czci

Prawo cywilne

Sformułowanie "osoby, które nie myślą" - ujęte w słowach modlitwy - są emocjonalne, ale nie naruszają czci i godności konkretnych osób - orzekł w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie, w sporze o ochronę dóbr osobistych Obywatelki RP przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Prezes nie musi przepraszać powódki także za słowa o "gorszym sorcie" Polaków, ani wpłacać zadośćuczynienia na cel społeczny.

04.09.2020

SN ponownie rozważy unieważnienie umowy kredytu związanej z ubezpieczeniem

Prawo cywilne

Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie w przyszłym tygodniu, czy naruszenie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym uprawnienia tylko do dochodzenia odszkodowania czy także do żądania unieważnienia umowy sprzecznej z dobrymi obyczajami. Chodzi o sytuację, gdy pośrednik wprowadził klientów banku w błąd co do treści umowy kredytu połączonego z ubezpieczeniem.

04.09.2020

Kara umowna nie może być naliczana w nieskończoność

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo

Kara umowna jest często i chętnie wykorzystywana w obrocie prawnym. Jest to szczególnie widoczne na tle spraw dotyczących realizowania robót budowlanych. Jednak kary umownej nie możemy zastrzec w każdej sytuacji i w dowolny sposób, a także na czas nieokreślony - pisze Paweł Milewski z kancelarii Czupajło & Ciskowski Kancelaria Adwokacka.

04.09.2020

Należy rozszerzyć zakres informacji kryminalnych o nieruchomości

Prawo cywilne

Zdaniem Rady Legislacyjnej zakres przetwarzanych informacji kryminalnych obejmować powinien nie tylko przedmioty, w tym nieruchomości wykorzystane do popełnienia przestępstwa lub utracone w związku z przestępstwem, ale również nieruchomości uzyskane z wyniku przestępstwa. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece wymaga zatem poprawek

02.09.2020