Rzecznik Finansowy idzie do sądu w sprawie polis zabezpieczających pożyczki

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rzecznik Finansowy wystąpił do sądu w imieniu klientów banku Millennium i Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa w związku z umowami grupowego ubezpieczenia na życie będącego zabezpieczeniem spłaty pożyczki. Jego zdaniem w niektórych przypadkach to ubezpieczenie okazywało się puste

07.07.2020

UOKiK sprawdza 51 firm podejrzanych o tworzenie zatorów płatniczych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął w czerwcu postępowania wobec 51 dużych przedsiębiorców, u których mogą występować zatory płatnicze. Chodzi m.in. o producentów słodyczy, sprzętu AGD, odzieży, firmy logistyczne, a celem działań jest poprawa płynności finansowej polskich przedsiębiorców, szczególnie mikro, małych i średnich.

06.07.2020

SN: Odszkodowanie za bezprawną decyzję o wywłaszczeniu przez państwo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Sąd badając przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej może ustalać, czy prawidłowe rozpoznanie wniosku o ustanowienie użytkowania wieczystego również doprowadziłoby do odmowy ustanowienia tego prawa - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej unieważnienia decyzji na podstawie dekretu o gruntach warszawskich z 1945 r.

06.07.2020

RPO: Zmiana prawa załatwi sprawę sprzecznych orzeczeń spadkowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tylko zreformowanie instytucji wznowienia postępowania w zakresie postanowień spadkowych poprzez np. inne określenie terminów, w których dopuszczalne byłoby wznawianie tych postępowań, rozwiąże problem sprzecznych orzeczeń spadkowych wydawanych przez sądy - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że skarga nadzwyczajna nie rozwiązuje tego systemowo.

03.07.2020

Profesor Gruza: Dobra ustawa o biegłych pilnie potrzebna

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy w drugiej dekadzie XXI wieku, a przepisy dotyczące biegłych powstawały kilkadziesiąt lat temu i nie uwzględniają obecnej rzeczywistości. Zmiany są potrzebne i to w zakresie kryteriów wpisu biegłego na listę jak i jego odpowiedzialności za nierzetelną, sporządzoną bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej opinię - mówi biegła sądowa Ewa Gruza,

03.07.2020

Zbrodnie komunistyczne nie przedawnią się

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wprowadza ona trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Z aktualnych obecnie przepisów wynika natomiast, że część z tych zbrodni mogłaby się przedawnić 1 sierpnia 2020 roku.

02.07.2020

SN uwzględnił skargę nadzwyczajną w sprawie zachowku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Zamościu niewłaściwie obliczył wysokość zachowku należnego powodowi, dlatego skarga nadzwyczajna wniesiona przez Prokuratora Generalnego była zasadna - uznał Sąd Najwyższy. Sprawa zostanie ponownie rozpatrzona i sąd został zobowiązany do ponownego ustalenia wysokości zachowku.

02.07.2020

SN: Roszczenie o zwrot zapłaconych czynszów - do posiadacza samoistnego

Prawo cywilne Budownictwo

Jeśli przy podpisywaniu umowy najmu lokalu nie sprawdzimy, kto jest prawowitym właścicielem, to możemy narazić się na płacenie podwójnego czynszu - taki jest wniosek z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie o bezumowne korzystanie z nieruchomości w Rzeszowie. W sporze spółki z miastem tylko dobra wiara najemcy uchroniła go od finansowej katastrofy.

02.07.2020

Firma handlująca energią zapłaci karę i zwróci klientom pieniądze

Prawo cywilne Rynek i konsument

Spółka Polski Prąd i Gaz stosowała w umowach z konsumentami postanowienia niedozwolone – m.in. dotyczące opłat za wcześniejsze rozwiązanie kontraktu oraz automatycznego przedłużania umów na kolejny czas określony. Prezes UOKiK nakazał więc jej zwrócenie konsumentom niesłusznie pobranych opłat oraz nałożył na firmę ponad 183 tys. zł kary.

01.07.2020

MS w czasie pandemii widzi szanse na rozwój mediacji

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mediacja może być skutecznym narzędziem w ograniczeniu negatywnych skutków pandemii koronawirusa – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas zorganizowanego we wtorek 30 czerwca br. spotkania z sędziami koordynatorami ds. mediacji działającymi w sądach okręgowych.

01.07.2020

Sąd: Nie można zajmować pomieszczeń bez tytułu prawnego

Prawo cywilne

Powódki wskazały, że pozwana na mocy umowy dożywocia może korzystać z niektórych pomieszczeń domu, ale faktycznie zajmuje i inne pokoje. Twierdzenia powódek polegały na prawdzie, więc pozwaną należało zobowiązać do wydania spornych pokoi – orzekł Sąd Rejonowy w Łomży.

30.06.2020

SN: Rodzic może reprezentować dziecko w sprawie karnej o alimenty

Prawo cywilne

Nie trzeba powoływać kuratora dla dziecka w sprawie karnej o niealimentację. Czynności prawne podejmowane najczęściej przez matkę dziecka w postępowaniu karnym prowadzonym przeciwko ojcu o to przestępstwo - dotyczą m.in. należnych dziecku od tego rodzica środków utrzymania i wychowania.

29.06.2020

Zmiana nazwiska dziecka po rozstaniu rodziców

Prawo cywilne

W czasach częstych rozstań i rozwodów rodziców Sąd Najwyższy dostrzegł lukę prawną, która nie pozwala na uzależnienie nazwiska dziecka od tego, kto się nim realnie opiekuje. A przepisy pozwalają na wielokrotne zmiany tożsamości dzieci z powodu licznych związków rodziców. Sprawę nazwiska dziecka często rozstrzyga dopiero sąd.

27.06.2020

SN: Sporny tryb wycofania akcji z obrotu

Prawo cywilne Spółki

Problemem uchwały walnego zgromadzenia w sprawie wyrażenia zgody na zmianę rynku notowań akcji i wyłączenie akcji z obrotu zajmie się 30 czerwca Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Zaprzestanie notowań akcji nie może być dowolną decyzją spółki, musi pozostawać pod kontrolą państwa, tylko pytanie na jakich warunkach.

26.06.2020

SN: Zatajenie danych przez spółkę emitującą obligacje powoduje powstanie szkody

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Przy emisji obligacji w ofercie niepublicznej ważne znaczenie marketingowe ma zabezpieczenie hipoteczne, dlatego nabywcom trzeba podać wszystkie informacje dotyczące nieruchomości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi II instancji.

24.06.2020

Auto zastępcze zapewni ubezpieczyciel

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Jak ustaliło Prawo.pl, w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianą przepisów o najmie pojazdów zastępczych na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Przewiduje ona, że to ubezpieczyciel będzie miał obowiązek udostępnienia takiego auta. To rozwiązanie ma sprawić, że zmniejszy się liczba sporów sądowych o koszt najmu pojazdu.

23.06.2020

Skarga nadzwyczajna nie wyklucza skargi do Strasburga

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie w Polsce skargi nadzwyczajnej utrudniło obywatelom możliwość kwestionowania wyroku sądu cywilnego w drodze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Dlatego ratunkiem niekiedy jest skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Można równolegle składać te dwie skargi, gdyż cel kontroli jest różny - twierdzą eksperci.

22.06.2020

SN: Odpowiedzialność przedsiębiorcy, który nie zgłosił wniosku o upadłość

Prawo cywilne Spółki Zarządzanie

Izba Cywilna Sądu Najwyższego 30 czerwca podejmie uchwałę w sprawie zasad stosowania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej z powodu niezgłoszenia upadłości w terminie. Chociaż wątpliwe jest pokrzywdzenie wierzycieli. Kara ta jest surowa i może obowiązywać nawet 10 lat.

22.06.2020