Prezes UOKiK: System informatyczny pomoże w walce z zatorami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Chcę zbudować silny merytorycznie zespół do walki z zatorami - wspierany przez system analityczny, korzystający z danych systemu podatkowego, bankowego i tych pochodzących od przedsiębiorców. Dzięki temu zdecydowanie poprawimy skalę aktywności urzędu w tym obszarze, co pozwoli skutecznie wyeliminować z rynku problem zatorów płatniczych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

20.08.2020

Rzecznik finansowy chce zmian w polisach dla rolników

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Do Rzecznika Finansowego trafia rocznie ponad 300 wniosków o interwencję, dotyczących ubezpieczeń rolników. Jego eksperci dokonali analizy ponad 2000 takich skarg i proponują uszczegółowienie przepisów, a tym samym bardziej precyzyjne ustalanie wysokości odszkodowań z tego typu polis.

19.08.2020

UPC Polska ma potwierdzać telefoniczne i internetowe umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał UPC do zmiany praktyk sprzedażowych stosowanych w związku z zawieraniem umów na odległość. Aby doszło do zawarcia lub zmiany umowy podczas rozmowy telefonicznej lub przez stronę internetową konsumenci będą musieli wyraźnie potwierdzić taką chęć.

19.08.2020

Gdy rój ucieknie z ula, pszczelarz ma mało czasu na podjęcie poszukiwań

Środowisko Prawo cywilne

Jedną z charakterystycznych regulacji Kodeksu cywilnego jest ta dotycząca prawa własności roju pszczół. Ustawodawca przewidział, w jakich przypadkach rój pszczół staje się niczyim oraz jakie roszczenia przysługują jego właścicielowi, jeśli owady postanowią opuścić ul. Może je ścigać, ale tylko przez trzy dni.

15.08.2020

Sąd: Koszt prywatnej opinii o wysokości szkody to również szkoda

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Poszkodowany właściciel zalanego mieszkania zamówił prywatną opinię co do wysokości szkody. Sąd Rejonowy w Giżycku przyznał mu sumę mniejszą niż się domagał, ale doliczył do niej koszt opinii. Jego zdaniem był to bowiem kolejny uszczerbek majątkowy po stronie powoda, związany ze zdarzeniem, ale racjonalnie poniesiony.

15.08.2020

Rzecznik upomina ubezpieczycieli za niekorzystne dla klientów rozliczanie szkody całkowitej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Cztery duże firmy ubezpieczeniowe, posiadające łącznie ponad 50 procent rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, przy odszkodowaniach z polis autocasco stosują różne kryteria do wyceny szkody całkowitej i szkody częściowej. Rzecznik Finansowy twierdzi, że to nieuczciwe praktyki rynkowe i daje im czas do końca sierpnia na zaniechanie ich stosowania.

14.08.2020

Firmy z czerwonych i żółtych stref mogą pozwać skarb państwa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Wprowadzając czerwone i żółte strefy zagrożenia koronawirusem rząd poszerzył krąg firm, które mogą pozwać skarb państwa o odszkodowanie za straty. Swój akces do pozwu grupowego, przygotowywanego przez kancelarię Jacka Dubois, złożyło już ponad 140 firm, m.in. turystycznych i rozrywkowych. Teraz mogą do nich dołączyć te z czerwonych i żółtych powiatów, także z branży ślubnej.

14.08.2020

Deutsche Bank Polska zapłaci prawie 5 mln zł kary za opłaty od zaświadczeń dla klientów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Stosowane przez Deutsche Bank Polska postanowienia odnoszące się do mechanizmu wyliczania opłat za wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu są klauzulami niedozwolonymi - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bank ma zakaz wykorzystywania kwestionowanych klauzul w zawartych umowach kredytowych i ma zapłacić karę w wysokości prawie 5 mln zł.

13.08.2020

Ubezpieczyciel online dowie się wszystkiego o stanie pojazdu

Prawo cywilne Administracja publiczna Policja

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenia komunikacyjne będą mogły online sprawdzać dane i stan zgłaszanych im do ubezpieczenia pojazdów w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dowiedzą się więc, jaki przebieg ma pojazd, czy przeszedł badanie techniczne, a także czy policja nie zatrzymała jego dowodu rejestracyjnego.

12.08.2020

Sąd: Mąż nie musi wiedzieć, że jego żona zadłuża się w banku

Prawo cywilne Rynek i konsument

Małżonkowie mają swobodę w zaciąganiu zobowiązań. Ważności umowy pożyczki nie podważy zatem brak zgody i wiedzy drugiego z nich o jej zawarciu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Bez znaczenia będzie również fakt, że bank nie sprawdził zdolności kredytowej swojego klienta.

09.08.2020

Sąd: Pieszy może mylnie ocenić, czy zdąży bezpiecznie przejść przez jezdnię

Prawo karne Prawo cywilne

Kierowca pojazdu naruszył szereg przepisów ruchu drogowego. Potrącił pieszą, która na skutek doznanych obrażeń zmarła. Choć piesza przyczyniła się do szkody, to nie można zapominać, że to z winy kierowcy doszło do wypadku. Pieszy może być w błędzie, czy zdąży przejść przed nadjeżdżającym samochodem, szczególnie jeśli nietrafnie oceni prędkość, z jaką porusza się pojazd

08.08.2020

Uwaga na vouchery i inne pułapki wypoczynku turystycznego

Prawo cywilne Rynek i konsument

Na turystów w czasie wakacyjnym czekają kuszące oferty tanich urlopów. Jednak niektóre z nich mogą być zwykłymi oszustwami. Pułapką mogą się też okazać odwołanie imprezy wyjazdowej z powodu pandemii. Jednak nie zawsze ten argument traktowany jest jako obiektywna przyczyna odstąpienia od umowy i biuro turystyczne musi wypłacić odszkodowanie.

08.08.2020

Podział majątku to bonus dla ludzi, którzy chcą się ugodowo rozwieść

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd rozwodowy może rozstrzygnąć o podziale majątku pod jednym warunkiem: gdy dwie strony wnoszą o podział majątku i przedstawiają zgodny scenariusz w tej kwestii. W sytuacjach konfliktowych, sąd nie będzie w ogóle zajmował się majątkiem - mówi adwokat Joanna Hetman-Krajewska, autorka książki "Rozwód czy separacja".

08.08.2020

Stowarzyszenie też może wytoczyć powództwo o ochronę dóbr osobistych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kwestia legitymacji czynnej do występowania z powództwem dotyczącym ochrony dóbr osobistych w sytuacji, gdy przekaz będący przedmiotem powództwa nie wskazuje wprost podmiotu do którego się odnosi, staje się coraz bardziej gorącym problemem - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że upowszechnia się już orzecznictwo szerzej widzące to uprawnienie.

07.08.2020

SN: Sąd może domagać się danych osoby naruszającej dobra osobiste w sieci

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie RODO

Sąd cywilny może zwolnić z tajemnicy telekomunikacyjnej dostawcę internetu i żądać informacji kierunkowej; czy dane pozwanego są zgodne z jego numerem IP - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego, która ułatwi dochodzenie roszczeń o ochronę dóbr osobistych użytkowników forów internetowych, którzy są obrzucani inwektywami.

06.08.2020

Bird & Bird pomogła przy sprzedaży dużej farmy wiatrowej

Prawo cywilne Prawnicy Rynek

Kancelaria Bird & Bird świadczyła usługi doradztwa prawnego na rzecz Wento oraz Enterprise Investors, w związku z transakcją sprzedaży spółki Eco Power sp. z o.o., właściciela farmy wiatrowej Skoczykłody, o mocy 36 MW na rzecz PGE Energia Odnawialna – spółki zależnej Polskiej Grupy Energetycznej. Wartość transakcji opiewa na 50 milionów euro.

06.08.2020

Restrukturyzacja dewelopera ma służyć firmie i jej klientom

Prawo cywilne Budownictwo Spółki

Negatywne skutki pandemii koronawirusa, których skala oraz zasięg nie są jeszcze w pełni znane, nie ominęły również sektora rynku deweloperskiego zaburzając dotychczasową dynamikę nowych inwestycji. Skutkiem niewątpliwie będą też zagrożenia upadłością i konieczność restrukturyzacji firm - piszą Bartosz Magnowski i Dominika Koss

06.08.2020

Kolejna firma ukarana przez UOKiK za nieuczciwą sprzedaż na pokazach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firma Comfort Med+, sprzedająca na pokazach m.in. urządzenia masujące, naczynia, odkurzacze, ma zapłacić 3,5 mln kary za łamanie praw konsumentów na pokazach handlowych i podczas prezentacji produktów. UOKiK nałożył taką karę za wprowadzanie konsumentów w błąd co do celu spotkań oraz utrudnianie im odstąpienia od umowy zawartej na pokazie.

05.08.2020