SN: Ustalenie należności z kontraktu o współpracy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Oferta zawarta w umowie ramowej o współpracy ma przewagę nad konkretnym zleceniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, rozstrzygając o interpretacji umowy dotyczącej robót budowlanych przy obwodnicy Żywca. Sąd Apelacyjny podjął się zbyt radykalnej interpretacji, gdyż nie uwzględnił szerszego kontekstu relacji między stronami sporu - dodał.

02.09.2019

Każdy wniosek o uzasadnienie wyroku trzeba opłacić

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Od 21 sierpnia tego roku wniosek o uzasadnienie wyroku kosztuje 100 złotych. I nie ma znaczenia, że rozstrzygnięcie zapadło wcześniej. Jeśli ktoś nie wniesie opłaty, sąd powinien wezwać do jej uzupełnienia. Po 7 listopada może się jednak zdarzyć, że taki nieopłacony wniosek zostanie odrzucony.

02.09.2019

Kradzież w sklepie - polisa nie musi objąć każdej straty

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

1,1 mld euro - tyle wynoszą rocznie straty polskich sklepów z powodu kradzieży. Właściciele mogą zabezpieczyć się przed ich skutkami kupując ubezpieczenie. Tyle, że nie każda polisa obejmuje każdą kradzież. Ogólne warunki ubezpieczenia często wskazują dodatkowe warunki, których naruszenie może pozbawić odszkodowania.

31.08.2019

Nie ma przysporzenia, nie ma PIT-11 dla najemcy

Prawo cywilne PIT Finanse

Jeżeli najemca mieszkania sfinansuje wymianę okien lub drzwi, a właściciel odda mu pieniądze lub zaliczy je na poczet czynszu, nie będzie to przysporzeniem majątkowym. Nie będzie to też przychód najemcy. Zdarzenie takie jest neutralne podatkowo - potwierdził właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

31.08.2019

Analiza Sądu Najwyższego kłopotliwa dla sądów, frankowiczów i banków

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Prawnicy krytykują opracowanie dotyczące problematyki kredytów walutowych opublikowane przez Sąd Najwyższy, bo choć nie jest wiążące, może namieszać w sądach i sprawach frankowych. Wybrano też zły termin na jego publikację – tuż przed ważnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie.

28.08.2019

Kolejna skarga nadzwyczajna - czy szpital zapłaci za zarażenie żółtaczką?

Prawo cywilne Finansowanie zdrowia

Ofiara wypadku drogowego podczas leczenia w szpitalu zaraziła się wirusowym zapaleniem wątroby. Ponieważ jednak sądy dwóch instancji odmówiły odszkodowania od szpitala, prokurator generalny kieruje skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Podstawowy spór dotyczy tego, czy w sprawie doszło do przedawnienia.

28.08.2019

Prof. Bilewska: Przedsiębiorcom będzie w sądzie trudniej

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Zmiany w postępowaniu cywilnym utrudnią rozstrzyganie spraw gospodarczych. Przedsiębiorcy będą zmuszeni do wszczynania wielu spraw, choćby posiadali roszczenia wzajemne, wynikające z jednego kontraktu. Oznacza to zwielokrotnienie zaangażowania w sprawy, dublowanie dokumentów, a czasem konieczność wielokrotnych przesłuchań świadków - ostrzega prof. Katarzyna Bilewska

28.08.2019

Bańka: Analiza SN o kredytach walutowych bez znaczenia

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Analiza w sprawach kredytów walutowych opublikowana przez Sąd Najwyższy nie ma wartości prawotwórczej, a zatem nie będzie miała przełomowego wpływu na linię orzeczniczą sądów powszechnych w Polsce – mówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. I sugeruje by z wnioskami zaczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

27.08.2019

Frankowicze nie mogą liczyć na unieważnienie umów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Umowa o kredyt we frankach może nadal istnieć, mimo usunięcia z niej bezprawnej klauzuli. Taki kredyt wyrażony w złotych jest oprocentowany według stawki LIBOR. Unieważnienie umowy byłoby bowiem niekorzystne dla frankowiczów. Tak uważają autorzy analizy o kredytach walutowych opublikowanej przez Sąd Najwyższy. Tyle, że nie widzą oni różnicy między kredytem indeksowanym, a denominowanym.

27.08.2019

SN: Gwarancję trzeba wypłacić na pierwsze wezwanie

Prawo cywilne Budownictwo

Gwarancja za roboty budowlane to uproszczona forma dochodzenia należności ze stosunku podstawowego. Gdyby przyjąć inne stanowisko, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe byłoby jedynie poręczycielem i należałoby wtedy wykazać co winien jest dłużnik - orzekł Sąd Najwyższy.

26.08.2019

Prof. Jakubowska-Branicka: "Chwilówki" mają ciemne i... jasne strony

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

Debata wokół firm pożyczkowych nie uwzględnia potrzeb osób, które potrzebują chwilówek by przeżyć. Zdolności kredytowej nie posiada, szacunkowo, między 2,5 a 3 mln ludzi w Polsce. To osoby, które są wykluczone finansowo. Firmy pożyczkowe i SKOK-i to dla nich jedyne źródła legalnych pożyczek - ocenia prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka

24.08.2019

Sądy mogą wcześniej umorzyć zawieszone sprawy

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Za sprawą reformy postępowania cywilnego, sądy mogą wcześniej umorzyć wiele zawieszonych spraw. Przeoczenie terminu na podjęcie zawieszonego postępowania może mieć dotkliwe i w praktyce nieodwracalne konsekwencje. Skutkiem nowelizacji może być wiele spraw zakończonych w ten sposób wbrew woli stron - pisze radca prawny Agata Jóźwiak

23.08.2019

Sąd: Nie trzeba wyłączać jawności w sprawach o polisolokaty

Prawo cywilne Finanse

Skoro sąd nie ujawnia publicznie akt sprawy, nie odczytuje ich, to nie ma zagrożenia ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa – tak uznał warszawski Sąd Okręgowy, mimo że zabiegał o to pełnomocnik firmy ubezpieczeniowej. Dodał też, że nie potrzebuje Trybunału Sprawiedliwości UE, ani opinii biegłego od rynków finansowych, by ponieść trud oceny sprawy.

23.08.2019

SN: Skan gwarancji bankowej nie powoduje żadnych skutków prawnych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedłużenie gwarancji bankowej nie odniosło skutków prawnych, gdyż przekazane było adresatowi w formie skanu, choć powinno być oryginalne, pod rygorem nieważności - orzekł Sąd Najwyższy i zaznaczył, że spółce powodowej przysługiwało prawo domagania się kar umownych za niewłaściwe wykonanie robót.

23.08.2019

Pasażerom należy się dodatkowe odszkodowanie od linii lotniczych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Można uzyskać dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot. Eksperci zwracają uwagę na najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który formalizuje drogę dochodzenia dodatkowego odszkodowania od linii lotniczych przez poszkodowanych pasażerów i ułatwia egzekwowanie należnych im praw.

22.08.2019

Wyższe koszty sądowe dla spółek i skonfliktowanych wspólników

Prawo cywilne Spółki Zmiany w k.p.c.

Reforma postępowania cywilnego zwiększa opłaty za sprawy prowadzone przez spółki lub ich wspólników. O 250 procent wzrosną opłaty za pozew o uchylenie czy stwierdzenie nieważności uchwały. Spółce trudniej będzie też uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych.

21.08.2019

Przez wyższe opłaty będzie mniej ugód w sprawach o błędy medyczne

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zmiany w k.p.c.

Po zmianach w procedurze cywilnej, od 21 sierpnia wzrosną opłaty od wezwania do próby ugodowej. Pacjenci, którzy chcieliby się porozumieć ze szpitalem, zapłacą 2,5 tys. zł od wniosku zamiast 300 złotych. Wzrosną także opłaty o zabezpieczenie roszczenia. Zdaniem prawników bardzo utrudni to poszkodowanym pacjentom prowadzenie procesów o błędy medyczne.

21.08.2019

Od środy wyższe opłaty sądowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Więcej trzeba będzie zapłacić za wnioski o apelacje, zażalenia czy założenie księgi wieczystej. O 100 proc. wzrośnie opłata za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, ponad dwukrotnie - koszty pozwu w sprawie o rozwiązanie spółki lub wyłączenie z niej wspólnika. W ocenie prawników zmiany uderzą przede wszystkim w zwykłych obywateli, utrudniając im dostęp do sądu.

20.08.2019

Roszczenia o renty ze starych ubezpieczeń możliwe nawet po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych, do wysokości których zakłady ubezpieczeń odpowiadają za szkodę, w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego - cel nowej ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

19.08.2019

Ustawa o zakazie geoblokowania może wejść w życie

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym - to cel ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

19.08.2019