SN zdecyduje, czy osoba transseksualna może uznać dziecko z in vitro

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy prokurator może udaremnić uznanie ojcostwa przez osobę transseksualną wobec dziecka pochodzącego ze sztucznego zapłodnienia od anonimowego dawcy nasienia. Sąd pierwszej instancji ustalił bezskuteczność uznania ojcostwa, ale odwołał się od tego wyroku transseksualny mężczyzna.

02.08.2019

Sejm ekspresowo znosi bariery dla firm i uchwala nowe

Prawo cywilne

Procedowanie projektu zmieniającego blisko 70 ustaw sejmowej Komisji Nadzyczajnej do spraw regulacji zajęło tylko trzy godziny. Drugie czytanie trwało 23 minuty, trzecie jeszcze krócej. Wszystko po to, by jak najszybciej wydłużyć termin na składanie oświadczeń w sprawie cen energii. W efekcie powstały przepisy groźne dla branż: e-commerce, leasingowej i telekomunikacyjnej.

01.08.2019

RPO interweniuje w sprawie wrażliwych danych na kopercie z sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO

Z informacji na kopercie przesyłki sądowej można było dowiedzieć się o terminie rozprawy i jej zawartości, m.in. że zawiera pismo powódki i odpis orzeczenia. Adresat poskarżył się na naruszenie tajemnicy korespondencji, a RPO pyta prezesa sądu, na jakiej podstawie na kopercie umieszczono tego rodzaju informacje.

31.07.2019

SN: Można skarżyć wezwanie do zapłaty za opinię biegłego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na zarządzenie przewodniczącego sądu, wzywające stroną do wniesienia zaliczki na wydatki związane z przeprowadzeniem dowodu z opinii biegłego, przysługuje zażalenie - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w sprawie o zapłatę, której powód zażądał od Towarzystwa Ubezpieczeń.

31.07.2019

Umowy leasingu są pełne niebezpieczeństw

Prawo cywilne Finanse

Umowa leasingu rodzi poważne ryzyka związane z jej przedwczesnym wygaśnięciem, np. w wyniku kradzieży auta w okresie trwania umowy. Gdy leasingobiorca nie zgadza się z rozliczeniem przyjętym przez leasingodawcę i odmawia zapłaty, albo nie zgadza się na wysokość odszkodowania ten go pozywa. Udowodnienie w sądzie, że to pozwany ma rację jest jednak trudne. Dlaczego i na co uważać pisze radca prawny Mariusz Weiss.

31.07.2019

SN: Zakaz zbywania nieruchomości nakazany przez Komisję Weryfikacyjną nie dotyczy przejęcia spółki

Prawo cywilne

Połączenie przez przejęcie spółek prawa handlowego, którego dalszym następstwem jest przejście na spółkę przejmującą udziały w użytkowaniu wieczystym, nie jest zbyciem nieruchomości w rozumieniu ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy.

30.07.2019

Rzecznik Finansowy wspiera poszkodowanych w aferze GetBack

Prawo cywilne

Idea Bank w ogóle nie powinien przedstawić oferty nabycia obligacji, bo takie czynności nie mieściły się w jego statucie - takie stanowisko przedstawiła rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow w sprawie poszkodowanego w aferze GetBack. Serwis Prawo.pl dotarł do pierwszego "istotnego poglądu" w tej sprawie.

30.07.2019

Notariusze potwierdzili już ponad 800 tys. spadków

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Od 10 lat sprawę spadkową, czyli stwierdzenie kto jest spadkobiercą, można przeprowadzić w sądzie albo u notariusza, aby uzyskać sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Przez 10 lat notariusze przeprowadzili już ponad 800 tysięcy spraw spadkowych.

30.07.2019

SN: Dziecko poczęte ma pierwszeństwo w dziedziczeniu przed innymi członkami rodziny

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Treść poświadczenia dziedziczenia może być zmieniona na rzecz urodzonego dziecka spadkodawcy - stwierdza uchwała Izby cywilnej Sądu Najwyższego. Dlatego że nie można dopuścić do sytuacji, gdy rozporządzenie dokonane przez innych spadkobierców było skuteczne i pozbawiałoby spadku dziecko nie urodzone - dodał sąd.

30.07.2019

TSUE: Kto umieszcza przycisk "Lubię to!" jest odpowiedzialny za dane

Prawo cywilne Prawo AI RODO

Firma umieszczając na swojej stronie wtyczkę osoby trzeciej, np. facebookowy przycisk „Lubię to” staje się współadministratorem danych osobowych i musi spełnić obowiązek informacyjny, a być może także zebrać zgodę na ich przetwarzanie. Tak uznał w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

29.07.2019

Minister Piebiak przeciwny senackiemu projektowi w sprawie kosztów dojazdu strony

Prawo cywilne

W senackim projekcie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego proponuje się, by sąd mógł zasądzić na rzecz tej strony, która wygrała sprawę zwrot całości kosztów dojazdu do sądu oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Dotyczyć to miałoby też nieprofesionalnego zastępcy procesowego.

28.07.2019

Lasy państwowe oddajemy kościołowi? Prokuratoria jest przeciwna

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie 8 sierpnia br., czy Kościołowi trzeba zwrócić las, odebrany mu przez państwo na mocy dekretu po II wojnie światowej.? Które prawo ma pierwszeństwo: ustawa o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w RP z 2002 r. przed ustawą z 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju?

27.07.2019

SN: Wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania danej sprawy - niedopuszczalne

Prawo cywilne Prawnicy

Wniosek o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania sprawy jest niedopuszczalny i podlega odrzuceniu bez składania przez sędziego wyjaśnienia, przy czym sędzia objęty takim wnioskiem o wyłączenie, może zasiadać w składzie sądu rozpoznającego ten wniosek - brzmi piątkowa uchwała siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

27.07.2019

Banki nie chcą pić piwa - liczą na cud

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

W 2006 roku Komisja Nadzoru Bankowego (obecny KNF) ostrzegała banki, by w umowach o kredyt hipoteczny wskazywały obiektywny kurs franka. Nie posłuchały, stosowały niedozwolone klauzule i teraz boją się skutków lawiny pozwów. Może być jeszcze gorzej, bo Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że za 5 lat wskaźniki WIBOR i LIBOR mogą zniknąć, a wówczas trzeba będzie aneksować umowy. Jeśli banki znów nie posłuchają jej głosu, będą miały problem większy, niż frankowy.

26.07.2019

SN: O odszkodowaniu dla pracownika - z ławnikami czy bez?

Prawo cywilne Prawo pracy

Pierwszy Prezes SN skierował pytanie prawne do składu siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, dotyczące składów orzekających w sprawach o roszczenia z tytułu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy.

25.07.2019

SN: Odszkodowanie za hałas z lotniska w pełnym wymiarze

Prawo cywilne

Odszkodowanie z tytułu nadmiernego hałasu wiąże się z wydaniem aktu prawa miejscowego, który ogranicza właścicieli w ich prawach. Wartość nieruchomości maleje i trzeba to naprawić. A właściciel musi poczynić nakłady dla wygłuszenia hałasu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

25.07.2019

Klienci pozywają Idea Bank za obligacje GetBack

Prawo cywilne Finanse

Po 14 miesiącach od wybuchu afery GetBack, są już pozwy przeciwko bankom, które sprzedawały felerne obligacje. Według poszkodowanych już 100 osób dodchodzi odszkodowania. Idea Bank podał, że do końca kwietnia 2019 roku miał 15 spraw na kwotę 4 milionów złotych. Prawo.pl dotarło do kolejnej - wartej ponad 3 miliony złotych. Do rzecznika finansowego wpłynęło sześć wniosków o wydanie poglądu istotnego, jeden jest już gotowy. Do spraw przyłącza się też prokuratura. Klienci nie wykluczają jednak odpowiedzialności Skarbu Państwa.

24.07.2019

Komisja Europejska uczy jak stosować dyrektywę o niedozwolonych klauzulach

Prawo cywilne Rynek i konsument

112 stron liczą wytyczne przygotowane przez Komisję Europejską, dotyczące stosowania dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Eksperci przyznają, że to bardzo ważny dokument, mimo że ma charakter wyłącznie informacyjny, a nie wiążący.

24.07.2019