Nowa ustawa antylichwiarska ma być "nie do obejścia"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych, limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" zostanie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku, a przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 proc. - zakłada projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.

18.06.2019

SN: Prokurator może być pełnomocnikiem prokuratury w sprawach cywilnych

Prawo cywilne

Prokurator może i mógł wykonywać sądową obsługę prawną Skarbu Państwa reprezentowanego przez organ właściwej jednostki, pod rządami ustawy o Prokuraturze z 1985 r. i obecnie - orzekł w uchwale siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Dlatego, że prokuratora łączy z instytucją stosunek pracy i podległości.

18.06.2019

Rzecznik konsumentów nie płaci kosztów procesu, ale zastępstwa procesowego tak

Prawo cywilne

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że powiatowy rzecznik konsumentów nie poniesie żadnych kosztów postępowania – także tych, które będą wynikiem działalności samego rzecznika, np. złożonych przezeń wniosków dowodowych. W razie przegranej musi jednak ponieść koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej

18.06.2019

SN: Notariusz może sporządzić warunkową sprzedaż części parku narodowego

Środowisko Prawo cywilne

Umowę zobowiązującą sprzedaży na rzecz parku narodowego prawa własności nieruchomości, znajdującej się w granicach tego parku, sporządza się pod warunkami, że żaden z kolejno uprawnionych do pierwokupu, w tym na podstawie ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach, nie wykona swego prawa - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

17.06.2019

Centralna lista ułatwiłaby pracę biegłym i sądom

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace "analityczno-koncepcyjne" nad kwestiami związanymi z pracą biegłych sądowych. Dopiero po zakończeniu prac projekt ma zostać przedstawiony – wynika z zapowiedzi resortu. Tymczasem biegli zgłaszają postulat, aby wprowadzić ogólnopolską listę biegłych, co pozwoliłoby na usprawnienie systemu.

17.06.2019

Prof. Machała: Dyrektywa autorska powiela orzecznictwo unijnego Trybunału

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dyrektywa unijna o prawie autorskim nie ogranicza wolności słowa. Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE filtrowanie treści już uregulowało. W związku z tym argumenty, które pojawiają się w skardze naszego rządu, to dyskusja ze stanem już uregulowanym - uważa prof. Wojciech Machała z Uniwersytetu Warszawskiego.

17.06.2019

WSA: Zdający przyszły radca musi brać pod uwagę koszty procesu, które ponosi klient

Prawo cywilne Prawnicy

Brak wzmianki o problemie nieważności weksla dyskwalifikuje pracę zdającej prawniczki, dlatego słusznie egzaminatorzy ocenili całość egzaminu negatywnie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny o wyniku egzaminu radcowskiego, przeprowadzonego w 2018 r. - Ważne są skutki finansowe, jakie potencjalny klient mógłby ponieść w wyniku błędu swego pełnomocnika - dodał.

14.06.2019

Rewolucja w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że będzie szybciej i prościej. Prawnicy ostrzegają jednak, że przede wszystkim będzie drożej. Wyższe koszty sądowe i większy rygoryzm proceduralny dotyczyć ma szczególnie firm.

13.06.2019

SN odpowie, czy sądy mają stosować niekonstytucyjne przepisy

Środowisko Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej podejmie w piątek uchwałę w składzie trzech sędziów, czy w okresie odroczenia utraty mocy przepisu uznanego za niekonstytucyjny przez Trybunał Konstytucyjny dopuszczalna jest odmowa zastosowania przez sąd takiego wadliwego przepisu?

13.06.2019

Pismo z sądu doręczy komornik za... 120 złotych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Sejm uchwalił reformę postępowania cywilnego. Skończy się fikcja doręczeń - pisma z sądu będzie odpłatnie doręczał komornik. W ustaleniu właściwego adresu pomoże mu ZUS lub bank. Eksperci alarmują, że dla firm masowo pozywających klientów, oznacza to znaczny wzrost kosztów. Jeśli konsument przegra sprawę z firmą, będzie musiał jej zwrócić te 120 złotych.

13.06.2019

Powstaną nowe sądy dla rozstrzygania sporów o kradzież intelektualną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Rządowy projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego wprowadza do polskiego wymiaru sprawiedliwości wyspecjalizowane sądy, które zajmą się sporami dotyczącymi własności intelektualnej. Będą to cztery wydziały wyodrębnione z sądów okręgowych, a odwołania rozpatrzą dwa sądy apelacyjne.

12.06.2019

Sejm zacznie prace nad projektem o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Ograniczenie zatorów płatniczych, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm i ich rozwój – to cel ustawy, której projektem w tym tygodniu zajmie się Sejm. Jej uchwalenie ma doprowadzić do skrócenia terminów zapłaty, uprawnienia prezesa UOKiK do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory

10.06.2019

Sąd Najwyższy prostuje orzecznictwo w sprawach frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie do wyroku, w którym wyjaśnia skutki usunięcia nieuczciwych postanowień z umowy kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. Sąd uznał, że umowa może nadal obowiązywać lecz będzie to kredyt w złotówkach ze stopą procentową opartą o stałą marżę i LIBOR.

07.06.2019

SN: Prawo odkupu nie spowodowało bezpodstawnego wzbogacenia

Prawo cywilne

Jeśli zawarto umowę sprzedaży ziemi rolnej z zastrzeżeniem prawa odkupu prze Agencję Nieruchomości Rolnej SP i kontrakt zrealizowano, to nie można mówić, że nie doszło do osiągnięcia celu świadczenia - stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił wyrok sądu drugiej instancji.

06.06.2019

Nakaz zapłaty i co dalej?

Prawo cywilne Rynek i konsument

Działania nieuczciwych operatorów telekomunikacyjnych to obecnie plaga na rynku usług skierowanych do konsumentów. Co można zrobić, gdy taki przedsiębiorca żąda od konsumenta zapłaty? O tym, jaka jest najskuteczniejsza forma obrony na etapie sądowym, pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

05.06.2019

Trybunały arbitrażowe starają się zasypać przepaść między oczekiwaniami stron

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przepaść między wycenami ekspertów stron postępowania arbitrażowego jest ogromna. Gdy powód żąda 100 mln dol., pozwany wskazuje, że ewentualna szkoda wyniosła jedynie 12 milionów. Takie rozbieżności to dla trybunałów wyzwanie. By mu sprostać wykorzystują coraz więcej narzędzi mających doprowadzić do zmniejszenia przepaści między wyliczeniami. Jakich piszą Piotr Szymankiewicz i Szymon Bartczak z PwC.

05.06.2019

Rzecznik TSUE: Facebook ma wyszukiwać i kasować zniesławiające komentarze

Prawo cywilne Nowe technologie

Facebook może być zobowiązany do poszukiwania i identyfikowania wszystkich komentarzy zniesławiających oraz identycznych z takimi komentarzami, których bezprawność stwierdzono, a także komentarzy równoznacznych, o ile te ostatnie pochodzą od tego samego użytkownika - stwierdził w swojej opinii Maciej Szpunar

04.06.2019

Urzędy toczą spór o prawa konsumenckie dla przedsiębiorców

Prawo cywilne

Rządowe Centrum Legislacji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Sprawiedliwości nie zgadzają się, aby ponad 2,7 miliona osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą mogło korzystać z takich samych praw jak konsumenci. Twierdzą, że taki przepis sprowadzi same problemy, także na przedsiębiorców.

04.06.2019