TSUE: Za opóźnienia kolejnych lotów odpowiada przewoźnik, który przyjął rezerwację

Prawo cywilne Rynek i konsument

Za opóźnienia kolejnych samolotów w ramach przelotu łączonego odpowiada przewoźnik lotniczy, który dokonał rezerwacji i realizował pierwszy lot z państwa UE w ramach jednej rezerwacji. On też jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania na rzecz pasażerów - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

11.07.2019

Zaległy czynsz i eksmisja - Prokurator Generalny wnosi skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Spółdzielca posiadający własnościowe prawo do lokalu w wyniku zaległości z tytułu opłat został przez radę nadzorczą spółdzielni mieszkaniowej wykluczony z członkostwa. Spółdzielnia wystąpiła do sądu o nakazanie mu opróżnienia lokalu i sąd to powództwo uznał. Prokurator Generalny dopatrzył się jednak, że sąd powołał się na nieobowiązujący przepis.

11.07.2019

Bezprawna klauzula indeksacyjna przesądza o nieważności umowy frankowej

Prawo cywilne

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał w środę, że umowa kredytu indeksowanego kursem CHF jest nieważna. Wskazał, że po usunięciu z niej bezprawnej klauzuli indeksacyjnej, nie można ustalić wysokości świadczenia. Bank Millennium zamierza wnieść skargę kasacyjną. To precedensowe orzeczenie, które może istotnie wpłynąć na sprawy frankowe.

11.07.2019

Złote Blachy po raz 19. - m.in. za "sharing"

Prawo cywilne Policja

Honorowe wyróżnienia za przeciwdziałanie kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronę praw autorskich otrzymali policjanci z czterech jednostek - z Krakowa, Warszawy i Szczecina. Nagrodzono ich m.in. za przeciwdziałanie kradzieży sygnału telewizyjnego, oraz piractwu programów komputerowych i fonograficznemu.

10.07.2019

Biegli w sprawach cywilnych mogą liczyć na rynkowe stawki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W sprawach cywilnych biegły będzie mógł za wydanie opinii otrzymać wynagrodzenie według stawek rynkowych, o ile zgodzą się na nie wszystkie strony postępowania. Takie zmiany wprowadzi reforma postępowania cywilnego, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Nie wszyscy jednak widzą w niej same plusy.

08.07.2019

MS chce łatwiejszego dostępu do upadłości konsumenckiej

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada kolejne działania mające ułatwić korzystanie z upadłości konsumenckiej. Jak mówili podczas konwencji PiS wiceszefowie tego resortu, ma ona być dostępna dla każdego potrzebującego, a służyć temu ma m.in. utworzenie Krajowy Rejestr Zadłużonych.

07.07.2019

Sąd: Upadłości konsumenckiej nie będzie, choć dłużnik miał 150 tys. zł zaległości 

Prawo cywilne Małe i średnie firmy

Wnioskodawca jest niewypłacalny. To jednak nie wystarcza do uwzględnienia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dłużnik nie wykazał spełnienia wszystkich przesłanek. Nie zachodzą zaś szczególne względy o charakterze humanitarnym, przemawiające za uwzględnieniem wniosku - orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.

07.07.2019

SN: Spory o dotacje oświatowe rozstrzyga sąd administracyjny

Prawo cywilne

Nawet jeśli wniosek o przyznanie dotacji oświatowej szkole niepublicznej na 2017 r. został złożony przed wejściem w życie nowych przepisów, to obowiązują nowe regulacje i roszczenia o zapłatę rozstrzygane są na drodze administracyjnej - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

06.07.2019

SN: Biegły psycholog nie miał certyfikatu, pedofil na razie nie trafi do Gostynina

Prawo karne Prawo cywilne

Sąd II instancji oceniający prawdopodobieństwo popełnienia kolejnych przestępstw wobec dzieci przez mężczyznę nie przesłuchał biegłego, mimo wątpliwości co do jego opinii. Było to naruszenie zasad postępowania dowodowego - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego i uchyliła postanowienie o skierowaniu do ośrodka zamkniętego w Gostyninie.

05.07.2019

Poprawki Senatu przyjęte - duża nowelizacja procedury cywilnej do podpisu prezydenta

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął w czwartek wieczorem 16 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Głównym celem reformy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ma być ograniczenie przewlekłości postępowań sądowych. Za sugestią Senatu zrezygnowano z kontrowersyjnej kary za nieprawidłowe opłacenie środka zaskarżenia.

04.07.2019

SN: Odszkodowanie za zabicie 12 tys. indyków według lokalnych cen

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Ptasia grypa to zdarzenie losowe. Odpowiedzialność za obowiązkowe zabicie ptaków hodowlanych ponosi skarb państwa. A przy wyliczeniu odszkodowania dla rolników liczy się średnia cena rynkowa ptaków wyceniana na danym terenie, a nie średnia cen w Polsce - orzekł Sąd Najwyższy.

04.07.2019

SA: Performance to dzieło chronione prawem autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że fotografia przedstawiająca Grzegorza Kowalskiego z kurzymi wnętrznościami na twarzy jest chroniona jako element performance Wiktora Gutta. Nie ma znaczenia, że została wykonana w 1976 i prawo autorskie jej nie obejmowało. Piotr Uklański, który ją wykorzystał bez zgody obu artystów, ma za to przeprosić.

03.07.2019

Ukryte opłaty półkowe to sprawa dla prokuratora

Prawo cywilne

Sieci handlowe na różne sposoby obchodzą zakaz stosowania opłat półkowych. Mimo ostrzeżeń prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz utrwalonego orzecznictwa, nakazującego zwrot fikcyjnych premii i rabatów. Panaceum na te praktyki miała być ustawa o przewadze kontraktowej - niestety, objęła ona tylko wycinek rynku.

03.07.2019

Rząd: Prawo znaków towarowych, płace i informacja o środowisku

Środowisko Prawo cywilne Prawo pracy

Dzisiaj Rada Ministrów na swym wtorkowym posiedzeniu omówi projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej, projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, a także - projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.

02.07.2019

Późne wykrycie choroby to też błąd medyczny

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Zdarza się, że lekarze źle odczytują badania rezonansem magnetycznym czy wyniki cytologii. W efekcie pacjent zamiast leczyć się na wczesnym etapie choroby, poddaje się terapii gdy jest już za późno na zupełne wyzdrowienie. Za opóźnienie w wykryciu choroby, może jednak dostać odszkodowanie.

01.07.2019

Upał, pies zamknięty w samochodzie - podstawa do wybicia szyby

Prawo karne Prawo cywilne

Właściciel idzie na zakupy, zostawia czworonoga w samochodzie zaparkowanym na nasłonecznionym parkingu. Z lekko uchylonymi lub szczelnie zamkniętymi szybami - to nadal, mimo kampanii społecznych, dość częsty w Polsce obrazek. Adwokat Karolina Kuszlewicz nie ma wątpliwości - gdy życia lub zdrowie psa jest zagrożone, można wybić szybę

30.06.2019