Klienci pozywają Idea Bank za obligacje GetBack

Prawo cywilne Finanse

Po 14 miesiącach od wybuchu afery GetBack, są już pozwy przeciwko bankom, które sprzedawały felerne obligacje. Według poszkodowanych już 100 osób dodchodzi odszkodowania. Idea Bank podał, że do końca kwietnia 2019 roku miał 15 spraw na kwotę 4 milionów złotych. Prawo.pl dotarło do kolejnej - wartej ponad 3 miliony złotych. Do rzecznika finansowego wpłynęło sześć wniosków o wydanie poglądu istotnego, jeden jest już gotowy. Do spraw przyłącza się też prokuratura. Klienci nie wykluczają jednak odpowiedzialności Skarbu Państwa.

24.07.2019

Komisja Europejska uczy jak stosować dyrektywę o niedozwolonych klauzulach

Prawo cywilne Rynek i konsument

112 stron liczą wytyczne przygotowane przez Komisję Europejską, dotyczące stosowania dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Eksperci przyznają, że to bardzo ważny dokument, mimo że ma charakter wyłącznie informacyjny, a nie wiążący.

24.07.2019

Przejmując cudzą wierzytelność, trzeba mieć dowody

Prawo cywilne Finanse

Pożyczkobiorca nie musi oddawać pieniędzy funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten bowiem nie udowodnił w sądzie, że nabył skutecznie wierzytelność od firmy, która udzieliła pozwanej 5 tys. złotych pożyczki. Tak uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie.

23.07.2019

Sąd: Wałęsa musi przeprosić Kaczyńskiego

Prawo cywilne Prawnicy

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. Chodziło o twierdzenie, że Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

22.07.2019

Ochrona przedsiębiorców przed niedozwolonymi klauzulami nie zadziała

Prawo cywilne

Nie widzę uzasadnienia, aby Jan Kowalski, prowadzący osiedlowy warzywniak, korzystał z ochrony konsumenckiej przy zakupie polisy autocasco, a zaciągając kredyt obrotowy - już nie. A stanie się tak, bo projektowane w kodeksie cywilnym zmiany idą w złym kierunku. W prawie dobre chęci, to za mało. Dlaczego – pisze Tomasz Konieczny, radca prawny.

22.07.2019

Dr Kowalska: Klient wykluczony społecznie potrzebuje specjalnego traktowania

Prawo cywilne

Jeśli do prawnika zgłasza się po pomoc osoba dotknięta wykluczeniem społecznym, konieczne jest dostosowanie przekazu do jej sytuacji. Oprócz porady, często kluczowe jest również to, by przekazać tej osobie moralne wsparcie - wyjaśnia dr Katarzyna Julia Kowalska, przewodnicząca Rady Młodych Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

20.07.2019

SN: Utrata palca wymaga wypłacenia zadośćuczynienia

Prawo cywilne BHP

Skupienie się sądu tylko na procentach uszczerbku na zdrowiu - to za mało do określenia rozmiarów doznanej krzywdy i cierpienia w czasie leczenia - orzekł Sąd Najwyższy, uchylając wyrok sądu II instancji. Bardzo wiele elementów składa się na ustalenie wysokości zadośćuczynienia, choćby fakt, że wypadkowi uległ człowiek młody - dodał SN.

20.07.2019

Artyście nie wszystko wolno - nawet w ramach skeczu

Prawo cywilne

Kto siada z przodu podczas przedstawienia, powinien się liczyć z tym, że może zostać oblany wodą albo poproszony o zaśpiewanie piosenki disco polo. Artyści, w tym uliczni, planujący swój performance,...

20.07.2019

SN: Odbiór ścieków musi być konkurencyjny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2013 roku w sprawie nadużywania pozycji dominującej w gminie Sucha Beskidzka. Powodem był upływ terminu przedawnienia w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

19.07.2019

Pełne ubezpieczenie obejmuje choroby przewlekłe

Prawo cywilne Finanse

Niezrozumiałe postanowienia w umowie ubezpieczenia należy tłumaczyć na korzyść konsumenta. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach. Klient, kupując pełny pakiet ubezpieczenia, może myśleć, że obejmie on wszelkie zdarzenia. W efekcie Hestia ma zwrócić chorej na cukrzycę koszty krótkiej hospitalizacji w USA, spowodowanej utratą przytomności.

18.07.2019

Kara umowna za niezrealizowanie obrotów może być nieważna

Prawo cywilne

Za każdym razem, gdy w umowie zastrzegana jest kara umowna, strony powinny precyzyjnie wskazać tytuł do jej naliczenia, np. nienależyte wykonanie umowy lub jednego ze świadczeń, do których dłużnik jest zobowiązany, wadliwość przedmiotu świadczenia, opóźnienie lub zwłokę w wykonaniu świadczenia, wskazując przy tym określoną jej wysokość albo sztywne kryterium odniesienia - twierdzi radca prawny Bartosz Halejak z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

17.07.2019

Przedsiębiorca zyska ochronę jak konsument, kupując w internecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wycofało się z kontrowersyjnych zmian zrównujących w prawach z konsumentami prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W projekcie, który już jest w Sejmie, są jednak pewne ułatwienia. Dotyczą klauzul niedozwolonych, rękojmi i zakupów w internecie. Niektóre krytykują eksperci.

15.07.2019

Skarga nadzwyczajna paraliżuje postępowania odszkodowawcze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie skargi nadzwyczajnej wywołuje negatywne skutki dla osób, które liczą na odszkodowanie za wadliwe orzeczenia sądów cywilnych. Postępowania takie kończą się niepowodzeniem, bowiem Sąd Najwyższy wymaga, aby strona wykazała swoje starania o złożenie nowego środka zaskarżenia - pisze radca prawny Maciej Woźniak.

15.07.2019

SA: Kolarz jadący szybciej niż motorower powinien mieć kask

Prawo cywilne

Choć rowerzysta nie ma obowiązku korzystania z kasku ochronnego, to kolarz szosowy poruszający się pod drodze publicznej taki kask powinien posiadać. Skoro nie miał, to tym samym przyczynił się do szkody, której doznał na skutek wypadku – stwierdził Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

14.07.2019

TSUE: Za opóźnienia kolejnych lotów odpowiada przewoźnik, który przyjął rezerwację

Prawo cywilne Rynek i konsument

Za opóźnienia kolejnych samolotów w ramach przelotu łączonego odpowiada przewoźnik lotniczy, który dokonał rezerwacji i realizował pierwszy lot z państwa UE w ramach jednej rezerwacji. On też jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania na rzecz pasażerów - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

11.07.2019

Zaległy czynsz i eksmisja - Prokurator Generalny wnosi skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Spółdzielca posiadający własnościowe prawo do lokalu w wyniku zaległości z tytułu opłat został przez radę nadzorczą spółdzielni mieszkaniowej wykluczony z członkostwa. Spółdzielnia wystąpiła do sądu o nakazanie mu opróżnienia lokalu i sąd to powództwo uznał. Prokurator Generalny dopatrzył się jednak, że sąd powołał się na nieobowiązujący przepis.

11.07.2019

Bezprawna klauzula indeksacyjna przesądza o nieważności umowy frankowej

Prawo cywilne

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał w środę, że umowa kredytu indeksowanego kursem CHF jest nieważna. Wskazał, że po usunięciu z niej bezprawnej klauzuli indeksacyjnej, nie można ustalić wysokości świadczenia. Bank Millennium zamierza wnieść skargę kasacyjną. To precedensowe orzeczenie, które może istotnie wpłynąć na sprawy frankowe.

11.07.2019

Złote Blachy po raz 19. - m.in. za "sharing"

Prawo cywilne Policja

Honorowe wyróżnienia za przeciwdziałanie kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronę praw autorskich otrzymali policjanci z czterech jednostek - z Krakowa, Warszawy i Szczecina. Nagrodzono ich m.in. za przeciwdziałanie kradzieży sygnału telewizyjnego, oraz piractwu programów komputerowych i fonograficznemu.

10.07.2019