Sąd: Gdy umowa kredytu jest nieważna, to i przelew wierzytelności nieważny

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kredyt został udzielony osobie częściowo ubezwłasnowolnionej. Umowa ta była więc nieważna. Gdy następnie doszło do cesji wierzytelności częściowo ubezwłasnowolniony został pozwany o zapłatę. Choć powództwo nie mogło zostać uwzględnione, powód nie musi płacić kosztów procesu pozwanemu - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.

08.10.2019

Asystent sędziego samodzielnie wyda zarządzenia

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Na mocy wchodzącej właśnie w życie zmiany w prawie asystenci sędziów będą mogli we własnym imieniu wydawać niektóre zarządzenia w sprawach cywilnych. Jeśli zarządzenie dotyczyć będzie wezwania strony do uiszczenia opłaty, to jego kwestionowanie przez strony wymaga złożenia zastrzeżenia do zarządzenia.

08.10.2019

UOKiK apeluje o podawanie prawdziwych cen usług

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezentowanie cen z rabatem tak jak cen standardowych to wprowadzanie konsumentów w błąd - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I zaapelował do firm telekomunikacyjnych o to, aby rzetelnie informowały o rzeczywistej cenie usług.

07.10.2019

Po wyroku TSUE „procesy frankowe” łatwiejsze, ale nie oczywiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej udzielił korzystnych dla kredytobiorców frankowych odpowiedzi na pytania zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W gąszczu komentarzy dziennikarzy, ekonomistów, prawników, a nawet polityków, trudno jednak wyłowić odpowiedź na pytanie, jak realnie zmieniła się sytuacja klientów po tym wyroku - pisze radca prawny Artur Sidor.

07.10.2019

Notariusze: Uwaga na umowy "mieszkanie za opiekę"

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Widać wzrost zainteresowania starszych osób sposobem przekazania swojego majątku - twierdzą notariusze. Przyznają, że to ważne zagadnienie w starzejącym się społeczeństwie, ale zalecają ostrożność przy zawieraniu umów przekazania mieszkania przez seniora za opiekę.

06.10.2019

SA: Zarządzając garażem wspólnota nie podejmuje uchwał

Prawo cywilne

Wspólnota mieszkaniowa podjęła się roli zarządcy garażu należącego do członków wspólnoty. W ramach tych działań poddała pod głosowanie i przyjęła uchwałę w sprawie korzystania z niego. Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie złamała w ten sposób nie tylko przepisy ustawy, ale też postanowienia umowy o zarządzanie.

05.10.2019

Internowani w stanie wojennym zyskają prawo do odszkodowania

Prawo cywilne

Osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich, niewykonanych orzeczeń sądowych albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym będą mogły domagać się odszkodowania. Będą miały też więcej czasu na dochodzenie swoich praw.

04.10.2019

Wyrok TSUE: Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

W długo oczekiwanym przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu

04.10.2019

Sądy częściej orzekną na korzyść frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Za sprawą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt, albo unieważnić umowę. Banki przekonują, że to drugie rozwiązanie nie jest dobre dla kredytobiorców, bo będą od nich dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Zdaniem prawników oba rozwiązania są dla frankowiczów korzystne finansowo.

04.10.2019

Banki liczą na racjonalizm sądów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wierzę, że nie będzie dochodziło do absurdalnego uprzywilejowania osób, które i tak sumarycznie płacą mniej za kredyty niż kredytobiorcy złotowi. Spodziewam się, że sądy będą uwzględniały wyjątkowość sytuacji w jakiej znaleźli się klienci banków, jak i same banki - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich po ogłoszeniu wyroku przez TSUE.

03.10.2019

RPO: TSUE wskazał polskim sądom jak rozstrzygać spory o kredyty frankowe

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Polski sąd powinien rozważyć unieważnienie umowy. Nie może to być jednak czynność automatyczna – konieczna jest zgoda kredytobiorcy - dobrowolna i świadoma. Ważne jest też właściwe upomnienie się o swoje prawa, w tym złożenie reklamacji do banku, a po jej odrzuceniu – wejście na drogę sporu. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich po ogłoszeniu wyroku TSUE w w polskiej sprawie frankowej.

03.10.2019

UOKiK i Rzecznik Finansowy: Banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wyrok TSUE nie jest zaskoczeniem dla UOKiK i Rzecznika Finansowego, bo jest zbieżny z ich stanowiskami prezentowanymi w istotnych poglądach wydanych na wniosek kredytobiorców w toczących się sprawach frankowych. - Teraz banki powinny usunąć z umów bezprawne klauzule - uważają Aleksandra Wiktorow i Marek Niechciał.

03.10.2019

TSUE: Facebook powinien wyszukać i skasować zniesławiające komentarze

Prawo cywilne Prawo AI

Facebook może być zobowiązany do poszukiwania i identyfikowania wszystkich komentarzy zniesławiających oraz identycznych z takimi komentarzami, których bezprawność stwierdzono, a także komentarzy równoznacznych, o ile te ostatnie pochodzą od tego samego użytkownika - stwierdził w ogłoszonym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.

03.10.2019

TSUE stanął po stronie frankowiczów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Sąd nie może samodzielnie uzupełnić luki w umowie po wyeliminowaniu z niej niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej, nieuczciwe warunki dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione zasadami ogólnymi. Ponadto, to konsument ma decydujące zdanie, co jest dla niego lepsze. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

03.10.2019

Furtek: W arbitrażu szybciej i nie zawsze drożej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Postępowania przed sądami powszechnymi są tańsze, w sądach arbitrażowych jest szybciej, ale drożej – to często stawiana teza. Ale czy prawdziwa? To zależy, jak liczymy – pisze radca prawny Marek Furtek, przewodniczący Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

03.10.2019

Szymański: TSUE chroni konsumentów, w tym frankowiczów

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Konsumenci w Polsce nie zasługują na niższy poziom ochrony niż obowiązuje w innych krajach Unii Europejskiej, dlatego sądy krajowe powinny usuwać z umów kredytu nieuczciwe postanowienia dotyczące przeliczeń walutowych, bez możliwości ich zmiany lub zastąpienia innymi, a potem ocenić czy taka umowa może nadal istnieć - uważa Marcin Szymański

02.10.2019

Biznes martwi się nadprodukcją prawa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ograniczenie zmian wprowadzanych w prawie powinna być naczelną zasadą w procesie stanowienia prawa – uważają Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Jak zaważają, ta zasada jest od wielu lat postulowana i obiecywana przez polityków, ale jej przekucie na praktykę nadal stanowi problem.

01.10.2019

Weksel czasem przydatny, ale bywa niebezpieczny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Coraz częstsze są przypadki nadużycia weksla w obrocie gospodarczym ‒ ostrzegają prawnicy. Dlatego przedsiębiorcy powinni unikać wypisywania weksli in blanco lub ustalać sposób, w jaki może on zostać wypełniony. Już wystawionych nie mogą spuszczać z oka i odbierać, gdy tylko spełnią swoją rolę, albo gdy zmieni się umowa i sytuacja w biznesie.

30.09.2019

Miasto współodpowiada za zatopienie auta w kałuży na skrzyżowaniu

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna

Miasto i przedsiębiorstwo, któremu miasto zleciło utrzymanie kanalizacji deszczowej ponoszą odpowiedzialność za szkody w samochodzie powstałe po wjechaniu w rozlewisko wody powstałe na skrzyżowaniu. Do szkody przyczynił się też sam właściciel pojazdu, podejmując ryzykowną decyzję - stwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi.

28.09.2019

Efekt domina po upadłości Thomasa Cooka

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka Neckerman Polska jeszcze kilka dni temu uspokajała, że nie dotyczą jej kłopoty firmy Thomas Cook, od której jest zależna. Tymczasem też musiała ogłosić niewypłacalność, co niesie dotkliwe skutki nie tylko dla turystów przebywających właśnie na wakacjach, ale także dla innych klientów oraz dla agentów, dostawców itp. - pisze Kaja Buczkowska

27.09.2019