Szybkie zabezpieczenie przeterminowanych płatności wyzwaniem dla sądów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W ramach przeciwdziałania zatorom płatniczym od 1 stycznia 2020 roku zacznie funkcjonować nowa regulacja mająca uprościć zabezpieczenie roszczeń pieniężnych. Jej rola z pewnością będzie istotna, jednak pozostaje niejasne, jak zostanie przyjęta przez praktykę. To sądy zdecydują, jak dłużnicy będą mogli bronić się przed niezasadnym zabezpieczeniem - piszą Agnieszka Nadolna i Maciej Woźniak

23.11.2019

Niskie standardy legislacji - prawie codziennie nowa ustawa

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W poprzedniej kadencji parlamentu doszło do obniżenia standardów legislacyjnych - alarmuje Obywatelskie Forum Legislacji działające przy Fundacji Batorego. I dodaje, że prace legislacyjne, zarówno na etapie rządowym, jak i parlamentarnym często były prowadzone w sposób nielicujący z elementarnymi wymaganiami racjonalnego prawodawcy, a czasem z pogwałceniem zasad poprawnej legislacji.

22.11.2019

Lewica szykuje projekty ustaw o związkach partnerskich i równości małżeńskiej

Prawo cywilne

W czwartek w Sejmie zbierze się na inauguracyjnym posiedzeniu parlamentarny zespół do spraw równouprawnienia społeczności LGBT+. Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek, który jest inicjatorem tego parlamentarnego zespołu, chciałby w ciągu kwartału wypracować i przedstawić projekty ustaw dotyczących związków partnerskich oraz równości małżeńskiej.

21.11.2019

Przeciążenie sądów może uderzyć w posiedzenia przygotowawcze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone przez nowelizację procedury cywilnej posiedzenie przygotowawcze miało - co do zasady - zachęcać do ugody i usprawniać postępowanie. Obłożeni pracą sędziowie, nie kryją jednak, że będą go unikać, bo czasu im nie starcza nawet na stare sprawy. Pozwala na to sama ustawa, przewidując "wyjątek" - czyli szczególne okoliczności.

21.11.2019

SN: Brak zapłaty to nie powód do nałożenia kary umownej

Prawo cywilne

Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna w składzie siedmiu sędziów. Podstawą rozpatrzenia zagadnienia prawnego był spór o roboty budowlane.

21.11.2019

SN: Brak danych o dodatkowych kosztach gier na komórkach - zgodny z prawem

Prawo cywilne

W sytuacji, gdy przedsiębiorca uprzedza konsumenta o kosztach poszczególnych opcji dodatkowych, a także na bieżąco informuje go o przekroczeniu rozsądnie określonych limitów dobowych i miesięcznych, brak jest podstaw do uznania, że ma on również obowiązek informować o koszcie każdego SMS-a, wysyłanego w trakcie gry - orzekł Sąd Najwyższy.

20.11.2019

Prof. Ereciński: Rygorystyczna procedura ogranicza prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po niedawnej tzw. wielkiej reformie procedury cywilnej znalazło się w niej wiele niepotrzebnych rygorów, które wbrew zapowiedziom niekoniecznie usprawnią postępowania, ale na pewno dla wielu obywateli oznaczać będą ograniczenie prawa do sądowego rozstrzygnięcia sporu - mówi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną.

19.11.2019

Kontrakt z młodym sportowcem bez zgody sądu opiekuńczego

Prawo cywilne Prawo pracy

Umowę z klubem sportowym mogą podpisać w imieniu małoletniego jego rodzice. Zgoda sądu na zawarcie umowy nie jest z reguły potrzebna, ale zaistnienia takiej sytuacji nie można zupełnie wykluczyć - wyjaśnił Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

17.11.2019

SN: Nagana dla notariusza, który złośliwie "ukarał" klientkę

Prawo cywilne Prawnicy

Notariusz z Wrocławia zachował się wobec klientki nietypowo. Gdy spóźniła się ona na umówioną godzinę w kancelarii rejent "ukarał" ją mówiąc; "Czas na czytanie się skończył" i sporządzonego aktu notarialnego nie odczytał. Został ukarany naganą.

16.11.2019

Pieniądze na dom ze sprzedaży darowanego mieszkania mogą być zwolnione z podatku

Prawo cywilne Ordynacja PIT

Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny, w  ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zostało sprzedane, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę własnego domu, w którym podatnik realizuje swoje cele mieszkaniowe, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego

16.11.2019

Rozwód z walką o domowe zwierzę w tle. Komu sąd ma przyznać ulubieńca rodziny?

Prawo cywilne

Gdy właściciele zwierzaka żyją jak pies z kotem, pojawić może się problem: do kogo powinien należeć pupil po rozwodzie, bądź rozstaniu partnerów. Przepisy nie zawierają jednak specyficznego trybu postępowania, gdy pojawia się wniosek o przyznanie zwierzęcia. Eksperci wyjaśniają kwestie, na które sąd zwraca uwagę w tego rodzaju sprawach.

16.11.2019

Prof. Andrzej Matlak: Czeka nas długa droga do pełnej ochrony praw autorskich w sieci

Prawo cywilne Prawo europejskie

Wprowadzone przez unijną dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym standardy ochrony praw twórców oraz obowiązki w tym zakresie internetowych platform społecznościowych to dobry kierunek porządkowania sytuacji w tej dziedzinie, ale ich wdrażanie w skali globalnej nie będzie łatwe - twierdzi prof. Andrzej Matlak

15.11.2019

Skarb Państwa zawarł ugodę z bliskimi ofiar katastrofy MTK 

Prawo cywilne

Małżonkowie, rodzice i dzieci ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich z 2006 r., którzy złożyli pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa, otrzymają po 200 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania, zaś rodzeństwo tych, którzy wówczas zginęli - po 50 tys. zł. Ugoda dotyczy 90 osób, które przystąpiły do pozwu zbiorowego w tej sprawie.

14.11.2019

Zmiany w procedurze cywilnej wyzwaniem dla uczestników postępowań

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Uchwalona w połowie roku i wchodząca sukcesywnie w życie wielka reforma postępowania cywilnego niekoniecznie usprawni i przyspieszy procesy, ale na pewno stawia przed sędziami, adwokatami i radcami prawnymi, a także przed stronami procesów, nieznane im dotychczas wyzwania - ocenili uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Warszawie konferencji.

14.11.2019

Po zmianach w procedurze tysiące spraw cywilnych do umorzenia - już od 21 listopada

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

To efekt zmian w terminach zawieszeń postępowań. Zgodnie z przepisami przejściowymi strony mają trzy miesiące na złożenie wniosku o podjęcie sprawy - zawieszonej np. z powodu błędnego adresu strony. Problem w tym, że i prawnicy, i sędziowie mają wątpliwości jak liczyć ten termin - od dnia wejścia w życie konkretnych przepisów, czy całej ustawy.

14.11.2019

WSA: Mąż nie wymelduje żony, skoro ona chce wejść do mieszkania

Prawo cywilne Administracja publiczna

Wymeldowanie jest możliwe, jeśli opuszczenie mieszkania ma charakter trwały i dobrowolny. Gdy małżonek opuszcza mieszkanie z uwagi na trwający proces o rozwód, ale podejmuje próby korzystania z mieszkania, to nie można go wymeldować – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

13.11.2019

TSUE: Biletu nie było, ale umowa na przejazd pociągiem obowiązuje

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Między przedsiębiorstwem transportu kolejowego a pasażerem, który wsiadł do pociągu nie dokonawszy zakupu biletu, zarówno uprzednio, jak i po znalezieniu się na pokładzie istnieje stosunek prawny oparty na umowie przewozu i wynikające z tego skutki prawne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

13.11.2019

Koniec automatyzmu w postępowaniu nakazowym

Prawo cywilne

Za sprawą wyroku TSUE w sprawie Profi Credit, sąd ma obowiązek odmówić wydania nakazu zapłaty na podstawie weksla, jeśli roszczenie wobec konsumenta budzi jego wątpliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że w takiej sytuacji może zażądać od przedsiębiorcy, by przedstawił umowę lub porozumienia wekslowe.

13.11.2019

UOKiK ostrzega przed firmami sprzedającymi auta na wynajem

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firmy Praebeo i Auto Rentier z Warszawy sprzedają klientom samochody, obiecując spłatę kredytu i zyski z wynajmu auta. - To nieuczciwe praktyki - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi przeciw tym firmom postępowanie, a także o ich działalności powiadomił prokuraturę.

12.11.2019