Prezydent ułaskawia b. szefów CBA rękami sądu i prokuratora generalnego?

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, 11 stycznia, że na prośbę żon były szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wszczyna postępowanie ułaskawieniowe. W ocenie prawników jest jednak w tym haczyk, ponieważ powołał się na art. 568 k.p.k., który dotyczy "wstrzymania wykonania kary lub zarządzenie przerwy w jej wykonaniu do czasu zakończenia postępowania o ułaskawienie", co z kolei leży w gestii sądu wydającego opinię i... prokuratora generalnego.

12.01.2024

Powstał społeczny projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Koalicja organizacji pozarządowych oraz prawników połączyła siły i stworzyła wspólną koncepcję tego, jak odbudować sądownictwo i prokuraturę. W ramach tej współpracy powstał pakiet ustaw i rekomendacji towarzyszących, które rozwiązują kluczowe problemy systemu. Projekty te nie są projektami jakiejkolwiek opcji politycznej, to projekty społeczne, które powstały w ramach działań obywatelskich. Można je już znaleźć na stronie profinfo.pl.

12.01.2024

SN: Sędzia administracyjny będzie sądzony przez NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej uznała, podobnie jak jej zlikwidowana poprzedniczka - Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, że sprawy dyscyplinarne sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego należy przekazać do rozpoznania sądowi dyscyplinarnemu - Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, mimo że obwiniony sędzia woli odpowiadać przed Sądem Najwyższym. Sprawę rozpoznano w ramach procedury odwoławczej od decyzji nieistniejącej izby.

12.01.2024

Sprawy frankowe do sądu elektronicznego? Jest wiele wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Sprawy frankowe skutecznie przyblokowały pracę wydziałów cywilnych. W ocenie części sędziów są na tyle powtarzalne, że mogłyby być rozstrzygane przez sąd elektroniczny, poprzez specjalny system informatyczny. Wątpliwości mają tu jednak pełnomocnicy, zarówno kredytobiorców, jak i banków. Przeszkodą dla takich rozwiązań może być Konstytucja, a algorytm nie we wszystkim wyręczy sędziego.

12.01.2024

KRS zaniepokojona działaniem prezesa Izby Pracy SN, ale nie cała

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła w czwartek stanowisko, w którym wyraża zaniepokojenie działaniami prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi oczywiście o sprawę odwołań Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w związku z wygaszeniem ich mandatów poselskich. "Za" była część sędziowska Rady, zdecydowanie przeciw jej członkowie parlamentarzyści. Podkreślali, że to walka polityczna i atak na ostatniego, legalnego prezesa SN.

11.01.2024

Prof. Adamus: Mamy kryzys konstytucyjny. Panowie politycy, najwyższy czas zejść na ziemię

Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy na ostrym zakręcie historii, politycy powinni przestać zajmować się w końcu samymi sobą. Nas, obywateli Rzeczpospolitej, nie interesują osobiste ambicje czy urazy przedstawicieli władz, ale rzeczywiste rozwiązywanie rzeczywistych problemów. Panowie politycy, najwyższy czas zejść na ziemię - pisze prof. Rafał Adamus.

11.01.2024

Czy Google zapłaci karę za faworyzowanie swojej przeglądarki cen? Tak chce rzecznik generalny

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Rzecznik generalna Juliane Kokott zaproponowała Trybunałowi Sprawiedliwości UE, aby ten potwierdził grzywnę w wysokości 2,4 mld euro nałożoną na Google za faworyzowanie swej własnej porównywarki cen produktów. Jej zdaniem Komisja Europejska oraz Sąd UE słusznie stwierdziły, że doszło do nierównego traktowania konkurentów. Spółka Google nadużyła pozycji dominującej.

11.01.2024

Izba Pracy SN nie uwzględniła odwołania Kamińskiego od wygaszenia mu mandatu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN nie uwzględniła odwołania Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, w sprawie wygaszenia jego mandatu przez marszałka Sejmu. Jednocześnie stwierdzono, że orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej w tej sprawie, które zapadło w ubiegłym tygodniu, nie ma mocy prawnej, ponieważ ta Izba nie jest sądem.

10.01.2024

Sędzia Miczek: Czy telewizję publiczną można poddać skutecznej restrukturyzacji sądowej?

Wymiar sprawiedliwości

Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego dużego podmiotu jest skomplikowane, bo jest to przede wszystkim proces ekonomiczny, a dopiero w następnej kolejności proces prawny. A skoro jest to proces ekonomiczny, to wymaga właściwych i sprawnych narzędzi, co odnosi się nie tylko do samych regulacji prawnych, ale także sposobu i możliwości ich stosowania - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

10.01.2024

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego już "ściga" sędziów za Kamińskiego i Wąsika

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie Jakub Iwaniec zdecydował z urzędu o czynnościach wyjaśniających w sprawie ewentualnych przewinień dyscyplinarnych sędziów lub asesorów sądowych, których przedmiotem było wszczęcie i prowadzenie postępowania wykonawczego w sprawie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

09.01.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza nabór na członków zespołu do spraw dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powołany zostanie siedmioosobowy zespół ekspertów do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - zapowiedział we wtorek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Nabór na członków zespołu potrwa do 31 stycznia 2024 r.

09.01.2024

KRS pracuje dalej i planuje posiedzenia nawet na czerwiec

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium KRS przedstawiło we wtorek swoje stanowisko - odpowiedź na uchwałę Sejmu dotyczącą niekonstytucyjności wyboru do Rady 15 członków. Zdecydowanie też powtórzyło, że rezygnować z działalności, do końca kadencji, nie zamierza - czego przejawem jest choćby przedstawiony przez przewodniczącą Rady Dagmarę Pawełczyk-Woicką plan posiedzeń m.in. na czerwiec. Wśród sędziów widać jednak niejednomyślność, co najmniej jeden z nich jest gotowy na rozmowy o możliwych rozwiązaniach.

09.01.2024

TSUE nie rozpoznał pytań prejudycjalnych dotyczących powoływania sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek, 9 stycznia br., za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Przyczyną było jednak to, że - jak wskazał TSUE - wydanie takiego orzeczenia musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi krajowemu rozstrzygnięcie rozpatrywanej przez niego sprawy. A w tym przypadku, w jego ocenie, tak nie było.

09.01.2024

O losach Kamińskiego i Wąsika powinna decydować Izba Pracy SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mandaty poselskie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wygasły 20 grudnia 2023 r., kiedy to nastąpiło ich prawomocne skazanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - podkreślają eksperci prawni Fundacji im. Stefana Batorego. W ich ocenie pod względem prawnym sprawa nie budzi żadnych wątpliwości.

09.01.2024

Po rozwód do notariusza? W ocenie prawników to dobry sposób na odciążenie sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Wielomiesięczne oczekiwania na 20-minutową rozprawę - to aktualnie rzeczywistość przy polskich rozwodach i to nawet tych, w których nie ma konfliktu między rozstającymi się partnerami. W ocenie prawników, w tym też sędziów, można byłoby to zmienić, umożliwiając w niektórych przypadkach rozwód przed notariuszem. Podstawą miałoby być zgodne oświadczeń małżonków nieposiadających wspólnych małoletnich dzieci.

09.01.2024

KRS zbiera się pierwszy raz po uchwale Sejmu, sędziowie nie zamierzają składać broni

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek, 9 stycznia, Krajowa Rada Sądownictwa ma rozpocząć swoje styczniowe posiedzenie. Obrady mogą być burzliwe, bo to pierwsze spotkanie po uchwale Sejmu, w której wskazano, że sędziowska część składu Rady została wyłoniona niezgodnie z Konstytucją, w związku z czym powinna niezwłocznie zaprzestać swej działalności w KRS. A chodzi m.in. o opiniowanie kandydatur na stanowiska sędziowskie, bo choć nowe konkursy mają być wstrzymane, to wiele z nich jest w toku.

09.01.2024

Prof. Bosek: Bez zmiany ustawy o KRS nie będzie trwałej sanacji polskiego wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie może być tak, że bardzo wąska grupa 25 sędziów związanych z władzą wykonawczą wskazuje Sejmowi kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Dysfunkcjonalność tego modelu potwierdziło orzecznictwo, ponieważ liczba uchylonych przez Sąd Najwyższy uchwał KRS przez ostatnie lata sięgała nawet 80 procent – uważa prof. Leszek Bosek, sędzia Sądu Najwyższego, orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz w Izbie Cywilnej, b. prezes Prokuratorii Generalnej.

09.01.2024

Czy byli szefowie CBA są posłami? Dalsze kroki w Sejmie i SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę, 10 stycznia, zbiera się Sejm RP. Powstaje pytanie: czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną wpuszczeni do Sejmu po wydaniu dwóch orzeczeń w ich sprawie przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, które uchylały wygaszanie mandatów poselskich przez Marszałka Szymona Hołownię. Jednocześnie tego dnia zbiera się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN , aby rozpoznać odwołanie Kamińskiego.

07.01.2024

Trzeba dostrzec problem Izby Kontroli SN

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie zaczyna się dostrzegać problem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Sprawa Publicznych, jednak od momentu utworzenia tej Izby, Iustitia na wszelkie sposoby próbowała zwracać uwagę na skutki działania tego organu. Ten organ przesądzić może o wynikach wyborów. Jednak nie jest w stanie wydać żadnego, ważnego orzeczenia, co do ważności wyborów parlamentarnych w Polsce — mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii.

06.01.2024

Sąd Najwyższy w kryzysie - szykują się podwójne orzeczenia w sprawach Kamińskiego i Wąsika

Wymiar sprawiedliwości

Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej o uchyleniu wygaszenia przez marszałka Sejmu mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego nie kończy, a podgrzewa, kryzys w Sądzie Najwyższym. Prawnicy i m.in. "starzy" sędziowie SN mówią, że orzeczenie to, podobnie jak tożsame dotyczące Macieja Wąsika, zostało wydane przez Izbę, która w myśl wyroków TSUE i ETPCz, nie jest sądem. To z kolei oznacza, że według nich nie obowiązuje. Piłka jest nadal w grze, po stronie Izby Pracy i marszałka Sejmu.

06.01.2024