Strasburg: Prawo do rzetelnego procesu nie obejmuje pytania prejudycjalnego do TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 11 kwietnia uznał, iż odmowa zwrócenia się przez niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie stanowi naruszenia prawa do rzetelnego procesu strony, która żądała takiego wniosku przed sądem krajowym.

19.04.2019

Protest przeciwko próbie kopiowania danych z komputera sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura chciała uzyskać dostęp do komputera sędziego, wobec której nie toczy się żadne postępowanie. Sąd odmówił, a Komitet Obrony Sprawiedliwości uznał to za kolejne działanie prokuratury wymierzonym przeciwko sędziom i ich niezawisłości oraz zasadom demokratycznego państwa prawa.

19.04.2019

TK: Ustawa o scalaniu i wymianie gruntów ogranicza prawo do sądu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą brak możliwości wzruszenia ostatecznej decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów. Zdaniem sędziów TK przepisy ustawy nie mogą przekreślać konstytucyjnego prawa do sądu.

19.04.2019

Nieważność postępowania wciąż problemem w procesach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nieważność postępowania w procesie cywilnym to instytucja prawa procesowego, z którą sądy spotykają się na każdym etapie postępowania, we wszystkich instancjach. Bardzo praktyczna, ale słabo opisana i w związku z tym wywołuje wiele wątpliwości - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Uniwersytetu Warszawskiego.

19.04.2019

TK: Przepis o obliczaniu kary łącznej sprzeczny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w czwartek, że niezgodny z Konstytucją jest przepis Kodeksu karnego, którego skutkiem jest nierówne traktowanie skazanych przy obliczaniu kary łącznej, w zależności od tego, czy już wcześniej wymierzono im inną karę łączną, czy też nie.

18.04.2019

Dane pracowników sądów zagrożone? RPO pisze do UODO

Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą coraz szerszego stosowanie podpisu elektronicznego i związane z tym ujawnianie numeru PESEL pracowników sądów. Uważa, że to może naruszać ich prywatność.

18.04.2019

Projekt PiS: Nominacje do SN bez odwołania, Izba Dyscyplinarna uchyli immunitet sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Immunitet sędziom uchylać ma tylko Izba Dyscyplinarna SN. Nie będzie też odwołania przy nominacjach do tego sądu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapowiada on też zmiany w przepisach związanych z obsadzaniem stanowisk w SN, postępowaniach nominacyjnych na stanowiska sędziowskie oraz rozpatrywaniem odwołań od decyzji KRS.

18.04.2019

Pedofil ma trafić do rejestru - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna skazany za pedofilię w 2009 roku, czyli przed wejściem w życie przepisów o Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, nie trafił do rejestru właśnie z tego powodu. Sąd Najwyższy - po kasacji Prokuratora Generalnego - uznał jednak, że to błąd bo ustawa ma też zastosowanie do takich przypadków.

18.04.2019

Mało spraw w nowych izbach SN - za dużo sędziów?

Wymiar sprawiedliwości

Od grudnia 2018 r. do połowy marca w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpatrzono 157 spraw, w tym 35 skarg kasacyjnych, a w Izbie Dyscyplinarnej - 88 - wynika z danych uzyskanych przez Prawo.pl. To niewiele w porównaniu ze statystykami starych izb. W jednej z najmniejszych - Izbie Pracy, w tym samym czasie, załatwiono 764 sprawy.

18.04.2019

15-latkowie w rejestrze pedofilów - RPD interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Dwóch nastolatków pokazało kolegom amatorski film z elementami pornografii. Efektem było wpisanie ich do rejestru sprawców na przestępstw na tle seksualnym. W ocenie Rzecznika Praw Dziecka to całkowicie sprzeczne z ich dobrem. Zainterweniował, a Sąd Rejonowy w Krakowie Nowej Hucie nakazał wykreślenie chłopców.

17.04.2019

Jest wniosek o ponad 18 mln zł odszkodowania za niesłuszne skazanie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tomasz Komenda, który spędził w więzieniu 18 lat, razem ze swoim pełnomocnikiem prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim złożył w środę do wrocławskiego sądu pozew o zadośćuczynienie i odszkodowanie w wysokości ponad 18 mln zł za niesłuszne skazanie za gwałt i zabójstwo 15-latki.

17.04.2019

Prokuratorzy częściej oskarżają podatników

Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Fiskus coraz częściej karze podatników na podstawie kodeksu karnego skarbowego i przepisów karnych. Z praktyki doradców podatkowych wynika, że występowanie dwóch oskarżycieli - prokuratora i organu skarbowego, staje się regułą. Akty oskarżenia kierowane są nawet przeciwko osobom, które swoje decyzje opierały na korzystnych dla nich wyrokach.

17.04.2019

Debata: Demokracja jest jedna, ale słabnie skłonność do jej obrony 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Czy coraz bardziej popularne w niektórych krajach pojęcie "demokracja nieliberalna" może być analizowane obok tradycyjnej definicji demokracji? - zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej przez miesięcznik "Państwo i Prawo". Dominował pogląd, że ten termin ma raczej ukrywać dążenia do rządów autorytarnych niż kreowania nowej formy demokracji.

16.04.2019

Nastolatka w rejestrze pedofilów? RPO ma wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Wiadomość dotycząca seksu, wysłana do młodszego kolegi, skończyła się dla 16-latki wpisem do rejestru pedofilów, i to mimo że sąd udzielił jej jedynie upomnienia. Uznał przy tym, że sprawa "nie ma charakteru poważnego”, a psycholog całe zdarzenie złożył na karb nadpobudliwości dziewczynki. W rejestrze będzie figurować do 28. roku życia, co w ocenie RPO odbije się na całej jej przyszłości.

16.04.2019

Śląscy sędziowie apelują o wstrzymanie postępowań dyscyplinarnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działające przy sądach apelacyjnych sądy dyscyplinarne powinny wstrzymać rozpatrywanie spraw, ponieważ postępowania te służą obecnie do szykanowania sędziów - stwierdzili w poniedziałek uczestnicy Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Ich zdaniem trzeba z tym poczekać do orzeczenia TSUE w sprawie statusu osób powołanych do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

16.04.2019

Pracownicy sądów pytają TK: dlaczego nie mamy prawa do strajku?

Wymiar sprawiedliwości

W myśl obowiązujących przepisów o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracownicy sądów i prokuratur, podobnie jak policjanci nie mogą strajkować. W 2013 r. NSZZ Solidarność skierowała w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - dotąd jednak nie został rozpoznany.

16.04.2019

KRS przedstawi Trybunałowi UE ocenę swojego statusu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Procedura powoływania sędziów nie ma żadnego związku z atrybutem niezawisłości sędziów oraz niezależności sądów, a sposób wyboru sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa nie zagraża w najmniejszym stopniu niezawisłości i bezstronności tychże sędziów oraz nie wpływa na niezależność sądów - takie stanowisko KRS przedstawi Trybunałowi Sprawiedliwości UE.

15.04.2019

MF: Komornicy nie podlegają VAT

Wymiar sprawiedliwości VAT

Komornik sądowy nie ponosi samodzielnie odpowiedzialności z tytułu prowadzonej działalności. Nie świadczy też usług w tradycyjnym rozumieniu. Nie jest więc podatnikiem VAT. Potwierdza to wydana w poniedziałek interpretacja ogólna ministra finansów.

15.04.2019

Sprawa poznańskiej sędzi skierowana do sądu dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Monika Frąckowiak, o której głośno było w związku z udziałem w protestach przeciwko zmianom w sądach, odpowie za przekroczenie terminów przygotowania uzasadnień wyroków. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik przedstawił jej w sumie 172 zarzuty dyscyplinarne.

15.04.2019